Rakovina je jednou z nejobávanějších diagnóz dneška. I přesto si ji ročně vyslechnou miliony pacientů napříč světem. Cesta k jejímu vyléčení je dlouhá, nejistá a plná nejrůznějších překážek. Pojďme se podívat, zda ji můžete přežít i bez nepříjemných příznaků, mezi které patří i zvracení.
Rakovina není nemoc, se kterou by se dalo nějak špásovat. Většinou se rozvíjí zcela nenápadně, až na vás jednoho dne udeří v plné síle. Některé její druhy potichu vyčkávají týdny, nebo dokonce i měsíce. Jiné mají naopak extrémně rychlý průběh, kdy i přes včasnou diagnózu neexistuje šance na to, že se z ní pacient úspěšně vyléčí.
Z toho důvodu lékaři apelují na to, aby lidé přicházeli do ordinací včas. Ideálně hned, jak při samovyšetření narazí na nějaký problém. Bohužel, ne vždy se podaří rakovinu tak snadno rozeznat. Zvlášť, když napadne některý z vnitřních orgánů. Přitom, včasná diagnóza může dost výrazně ovlivnit úspěšnost celého léčení, které je mnohdy obrovským náporem na tělo i psychiku. Dost často se neobejde ani bez řady vedlejších účinků.
Jak si s tím co nejlépe poradit?
Obsah článku
Jak vzniká rakovina?
Abyste došli k pochopení toho, proč musí být léčba rakoviny v mnoha případech tak agresivní, musíte nejprve porozumět tomu, co rakovina ve své podstatě vůbec je. A na to věru neexistuje úplně snadná odpověď.
Rakovina se dělí na několik druhů, z nichž některé způsobují nádory. U jiných tomu tak ale být nemusí. (Třeba u leukémie.) Každý druh rakoviny má navíc trochu jiný průběh a postupuje jinou rychlostí.
V samotném základu jde ale o to, že dojde k narušení funkce některé z existujících buněk. Ty většinou procházejí obnovou. Jedna buňka doslouží a nahradí ji nová. Jenže, narušená buňka neví, že má zemřít. Místo toho replikuje další narušené buňky. A tím pádem vzniká zdravotní problém. Některé tyto buňky jsou pouze lokálního charakteru. (Například rakovina varlat, rakovina prsu a podobně.) Jiné druhy rakoviny jsou ale zákeřné v tom, že se mohou přesouvat i do dalších částí těla. (Prostřednictvím lymfatického systému.)
Léčba rakoviny
Když je to alespoň trochu možné, lékaři vám okamžitě nasadí některý z léčebných postupů, který má za cíl rakovinu buď (alespoň) zpomalit, nebo zcela vyléčit.
Nejčastěji lékaři volí:
- Chemoterapii
- Radioterapii
- Chirurgickou léčbu
- Termoterapii
- Imunoterapii
- Hormonální terapii
- Biologickou terapii
Poslední způsob léčby nabízí alternativní medicína. Ta má ale velmi nejisté výsledky a jako takovou ji nedoporučujeme. Určitě nezkoušejte ani léčbu rakoviny pomocí homeopatie.
Chemoterapie
I když je druhů léčby rakoviny hodně, tento článek je zaměřený výhradně na chemoterapii. Z tohoto důvodu se jinými druhy léčby nebudeme zabývat.
Chemoterapie má vliv na:
- Dělení poškozených buněk
- Výživu těchto buněk (zničí jejich zásobárnu)
- Programování buněk (dá jim signál, že mají zemřít)
Tím, že nedojde k prokrvování napadené tkáně nedostává rakovina výživu, která je důležitá pro její další rozvoj. Tím pádem dojde ke zpomalení, nebo zastavení dělení poškozených buněk. Ty zároveň dostanou signál, že došlo k zakončení jejich životního cyklu.
Při léčbě chemoterapií navíc platí, že je možné ji nasadit v různých stádiích nemoci. Je možné tak člověka udržovat při životě během posledních stádií nemoci, kdy nemá cenu začínat s novou léčbou. (V případě špatné prognózy.) Chemoterapie také může výrazně zmenšit nádor, který pak lékaři vyjmou chirurgickým zákrokem. Pokud vám tedy lékař předepíše chemoterapii, není nutné hned propadat panice.
Vedlejší účinky chemoterapie
I když je chemoterapie velmi účinná, provází ji celá řada nepříjemných vedlejších účinků. Je to způsobeno hlavně tím, že chemoterapie nedokáže rozeznat zdravé a nemocné buňky. Navíc se jedná o velmi silný chemický koktejl, který dává tělu pořádně zabrat. Je proto naprosto přirozené, že se během chemoterapie nebudete cítit ani trochu dobře.
Mezi vedlejší účinky chemoterapie patří:
- Zvracení
- Nevolnost
- Problémy s vlasy a jejich vypadáváním
- Problémy s kůží
- Problémy s nehty
- Únava
- Problémy se sluchem
- Infekce
- Krvácivé stavy
- Anémie
- Problémy se sliznicemi v dutině ústní
- Nechutenství
- Snížení zájmu o sex
- Neplodnost (nemusí být)
- Zažívací obtíže
- Zhoršení rozpoznávacích schopností
I když jsou všechny vedlejší účinky opravdu nepříjemné, asi nejvíce obtěžující je pro nemocného zvracení.
Zajímavé je ale to, že i zvracení během chemoterapie má několik různých důvodů.
Můžete zažít:
- Akutní zvracení (přichází ještě ve stejný den)
- Opožděné zvracení (dochází k němu v dalších dnech)
- Předběžné zvracení (zvracíte ještě předtím, než k chemoterapii dojde, protože jste ve stresu)
Jde odvrátit zvracení?
Na zvracení během chemoterapie není žádný konkrétní lék (ačkoliv lékař vám nějaké předepsat může, pokud bude situace vážná). Zároveň platí, že ne každý si musí projít stejnými trably během léčby. Někdo může po chemoterapii zvracet, jiného zase trápí vypadávání vlasů a nekončící průjem.
Pokud ale na zvracení trpíte, můžete vyzkoušet několik tipů, jak můžete svůj žaludek trochu uklidnit.
Těmi jsou:
- Menší, zato častější jídla během dne
- Dostatek času na jídlo a pití (máte tolik času, kolik cítíte, že je na to potřeba)
- Nepijte v průběhu jídla
- Pijte čaj, nebo zázvorové pivo
- Eliminace výrazných pachů, které vás nutí ke zvracení
Také ale můžete vyzkoušet další prostředky, které mohou mít na zvracení pozitivní vliv. Nejčastěji se pacientům doporučuje akupunktura, akupresura nebo hypnóza.
Také je vhodné, abyste vyzkoušeli odvést od problému pozornost. To znamená, že budete sledovat svůj oblíbený film, přečtete si svou oblíbenou knihu, nebo se zaposloucháte do nějaké hezké muziky. Pokud to situace dovolí, určitě se nevyhýbejte času, který strávíte se svými blízkými. (A to i přesto, že uvidí, že je vám opravdu zle.) Určitě budou rádi, když vám budou moci být v těchto těžkých chvílích oporou.
I když je chemoterapie náročná, určitě léčbu nevzdávejte. Existuje velká šance, že se uzdravíte a budete si opět užívat života tak, jak tomu bylo dřív.
Máte s chemoterapií, nebo s léčbou rakoviny nějakou vlastní zkušenost?