Lupénka: Excimerový laser – nová léčebná metoda může pomoci i vám

Nemoc, Kůže
Zveřejněno: 10.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Excimerový laser  představuje novou naději pro pacienty s lupénkou. Zdravotní pojišťovny léčbu tímto laserem plně hradí. Excimerový laser funguje na principu podobném jako v přírodě funguje přírodní horské sluníčko. Přístroj oproti sluníčku produkuje pouze tzv. UVB záření, které proniká jen do horních vrstev pokožky. A právě tohle dělá z excimerového laseru efektivního pomocníka při léčbě lupénky. Excimerový laser je vhodný nejen na lupénku (psoriázu), ale může se s ním léčit také vitiligo a jiné kožní onemocnění, jako např. atopické dermatitidy, akné a také pomáhá zlepšovat vzhled jizev a strií. Léčbu těchto jiných onemocnění excimerovým laserem však již pojišťovna nehradí.

Excimerový laser je vhodný rovněž z důvodu, že nijak nezatěžuje zdravé tkáně a nemá žádné systémové vedlejší účinky. Podle klinických studií je léčba excimerovým laserem úspěšná a bezpečná.

Hlavní výhody excimerového laseru spočívají především v přesném zacílení laserového paprsku na nemocnou část pokožky. Další výhodou této léčby je celková rychlost ošetření. Ostatní způsoby léčby (mast, tablety) představují jisté nepohodlí a současně jsou časově náročnější. Rozdíl mezi celkovou UV fototerapii a excimerovým laserem spočívá především v tom, že celková UV fototerapie zasahuje celé tělo, proto je omezena síla záření. Zdravá část pokožky není totiž na rozdíl od poškozených částí pokožky rezistentní vůči riziku vzniku kožních nádorů.

Pozitivní výsledky zaznamenaly excimerové lasery především v zahraničí, kde se excimerový laser používá již od roku 2000, kdy byl poprvé představen. Čeští lékaři, kteří s tímto přístrojem pracují od konce roku 2012 potvrzují, že s excimerovým laserem lze dosáhnout významného zlepšení lupénky během 6 až 10 ošetření (během dvou měsíců).

 

Mohlo by vás zajímat:  Nesestouplé varle je vývojovou vadou chlapců, kterou je třeba včas řešit
Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení