Zánět nosohltanu

Alergie
Zveřejněno: 11.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Nemocný nosohltan – pro někoho jen běžná rýma, pro jiné onemocnění, které si vyžaduje léčbu medikamenty. Co je to vlastně nosohltan, kde jej najdeme a jak poznáme, že je nemocný?

Budeme-li se bavit v ryze laické rovině a vynecháme-li veškeré anatomické názvy, kterým rozumí pouze a jen lékaři či zasvěcení jedinci, můžeme říci, že nosohltan je prostor za nosními průduchy směrem k ústům. Zánět nosohltanu tedy patří mezi tzv. onemocnění horních cest dýchacích.

Záněty nosohltanu mohou být jak velmi mírné, tak i velmi závažné, dokonce by se dalo i říci, že mohou ohrožovat na životě. To vše však záleží na původci onemocnění a na celkovém zdravotním stavu nemocného jedince.

Záněty nosohltanu, jak jsme již naznačili výše, mohou způsobovat různé důvody. Než se však pustíme do samotného zánětu nosohltanu, musíme si říci, že nosohltan bývá sám o sobě nemocen velmi zřídka. Velmi často však nosohltan odráží jiné zdravotní neduhy oslabeného organismu. Většina lidí se domnívá, že zánět nosohltanu je vlastně usazená rýma, kterou nemohou jednoduše vysmrkat. Rýma však není nemoc sama o sobě, jedná se pouze o příznak toho, že se v našem tělo děje něco, co se dít nemá. Skutečný důvod potíží je tedy prvotně někde jinde. Nejčastěji za to mohou viry či bakterie. Jestliže tedy máte oslabenou imunitu v důsledku dlouhodobé únavy, chronických zdravotních potížích, stresů nebo třeba z nedostatečně vyvážené stravy, je pro viry a bakterie velmi snadné zaútočit a boj vyhrát. A pak se již začínáme potýkat s rýmou, kýcháním, bolestmi hlavy, dutin, kašlem, horečkami a únavou. Rýma nás vlastně pouze upozorňuje na to, že se naše tělo snaží prostřednictvím zvýšené sekrece dostat z těla škodlivosti. Při takovémto nachlazení se může rovněž stát, že se nám zánět skrze Eustachovu trubici přesune také do středního ucha. V takovém případě se potýkáme s nepříjemným zánětem středního ucha (silné bolesti, nepříjemné pocity a šelesty). To však stále není vše. Zánět se může také přesunout do vedlejší dutiny nosní a nebo sestoupit níže do průdušek a plic. V takovém případě již mohou vzniknout vážné zdravotní komplikace.

Co způsobuje nejčastěji onemocnění nosohltanu?

 • oslabený organismus
 • onemocnění srdce
 • cukrovka
 • různé druhy alergie

Při chronických potížích s nosohltanem je to:

 • dlouhodobé nepříznivé prašné prostředí
 • dlouhodobé prostředí se suchým vzduchem
 • dlouhodobé prostředí s horkým vzduchem

 

Jak poznáme, zda zánět nosohltanu způsobily viry či bakterie?

Tak na tuhle otázku si laik těžko odpoví. Viry či bakterie můžeme chytit v místech, kde se vyskytuje větší koncentrace lidí – tzn. kanceláře, dopravní prostředky, školy, kina, obchodní domy atp. Virová infekce se v těchto místech šíří velmi snadno a poměrně nekontrolovatelně. Bakteriální infekce pak může následovat tu virovou. Tzn. že pokud jsme dostali virový zánět nosohltanu, nečiní bakteriím žádný problém zaútočit.  Onemocnění poté trvá déle a má podstatně těžší průběh. Bohužel, laici skutečně pouhým okem nepoznají, zda je jedná o zánět virový či bakteriální. Vždy je lepší zajít za odborníkem (praktickým lékařem či lékařem ORL). Příznaky mohou být pro oko amatéra velmi podobné a s velkou pravděpodobností je nerozliší – začervenalé a prosáklé hrdlo, zduření místní podčelistní uzliny, potíže při polykání, huhňavý hlas, kašel, rýma, zánět spojivek, zalehlé uši. Jestliže se k tomu všemu přidá navíc horečka, špatné polykání, dýchací potíže, navštivte raději co nejdříve lékaře. Jestliže je průběh velmi prudký, provedou lékaři tzv. mikrobiologické vyšetření, které je nezbytné pro správné nasazení léčby.

Zánět nosohltanu a léčba antibiotiky

U antibiotických preparátů platí obecně známé pravidlo. Antibiotika neúčinkuji proti virům, proto vám je ani zodpovědný lékař na virové onemocnění nepředepíše. Pokud ano, nejenže vám léky nepomohou a vy se rychleji neuzdravíte, ale současně si tím narušíte vlastní imunitní systém a obranyschopnost organismu. Až 90 % všech infekcí nosohltanu je virovým onemocněním. Jestliže tedy užíváte antibiotika několikrát po sobě (5x) bude vaše obranyschopnost utlumená a dysfunkční.

Mohlo by vás zajímat:  Laryngitida u dětí – závažné onemocnění, které vyžaduje rychlou léčbu

Zánět nosohltanu

Jak si tedy pomoci při zánětu nosohltanu?

Lékaři doporučují jediné – nijak tělo nepřetěžovat. Zůstaňte doma, v teple, dopřávejte si dostatek tekutin. Je-li to nutné, užijte na bolest analgetika či antipyretika na snížení horečky. V případě, že se horečka neobjeví, zbytečně svůj organismus léky nezatěžujte a dopřejte svému tělu a vlastní obranyschopnosti, aby si s virem poradilo samo. Pitný režim je naprosto nezbytný (ideální jsou teplé nápoje). Určitě vám pomohou také Priessnitzovy obklady na krku a při neprůchodnosti  nosu pak nosní kapky. U nosních kapek si však dejte pozor – bez lékařského předpisu se nesmí užívat déle než týden!!! Na čas se rozlučte s aktivním životem či dokonce se sportovním životem. Dopřejte si prostě na pár dní klid a odpočinek.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • ŠVECOVÁ VĚRA
  • 12.3.2015
  Odpovědět

  UŽ PÁTÝ ROK MÁM V NOSOHLTANU ZÁNĚT, KAŽDÉ RÁNO VYPLIVUJI HNISAVÉ LOŽISKO ZELENÉ BARVY, NA CT KRKU VÝSLEDEK LYMFODENOPATIE, LUPÁNÍ PO RÁNU V UŠÍCH, CHRONICKOU ÚNAVU,BOLESTI VE VŠECH KLOUBECH. POSLEDNÍ DOBĚ MÁM KRVAVÉ TEČKY NA NOHOU A KREV V MOČI.LÉKAŘI SI MĚ PŘEPOSÍLAJÍ NO PROSTĚ DĚLÁM KOLEČKA A NEDÁVNO MĚ LÉKAŘ NAPSAL DO ZPRÁVY PSYCHOSOMATICKÉ. CÍTÍM SE VELMI ŠPATNĚ JAKO BYCH UMÍRALA A NEMÁM POMOCI.

  1. Dobrý večer,
   Váš příspěvek mne velmi oslovil. Přemýšlela jsem nějakou dobu, co bych Vám měla napsat. V prvé řadě bych jednoznačně změnila lékaře. Nevím, jaké máte stravovací návyky, ale rozhodně bych doporučovala zdravou stravu. Méně masa, mnohem více ovoce a zeleniny, méně moučných výrobků a celkově se stravovat více s vědomím. Snažila bych se zapracovat na očištění organismu a posílení imunitního systému. Vřele doporučuji zeleninové šťávy s vysokým podílem řepy. Řepa má očišťující schopnosti, nepodceňujte tento zázrak. Řepa by měla být uvařená a neměla by být ve sladkokyselém nálevu. Posilovat imunitu můžete různě – od sauny a otužování až po probiotické preparáty. Jelikož jsem spíše na přirozené posilování imunity, tak bych do jídelníčku rovněž také zařadila kefír z tibetské houby. O tomto skvostu si můžete přečíst více informací zde: http://www.jakbytfit.cz/pomoc-prirodni-cestou/mlecny-kefir-jako-prirodni-probiotikum/
   A v neposlední řadě je třeba se také zamyslet nad vztahy jak v soukromém životě, tak i v tom pracovním. Zkrátka a dobře, urovnejte si vztahy, popřemýšlejte nad tím, jestli není ve vašem životě něco, co Vás trápí a co Vám komplikuje život atp.
   Rovněž bych ještě přemýšlela nad krevními testy nad boreliozou.
   Nepropadejte zoufalství, jsem přesvědčená, že Váš stav se může zlepšit a vy můžete zase začít žít plnohodnotný život a radovat se z něj. Vezměte vše pevně do svých rukou. Budu na Vás myslet a budu moc ráda, když nám dáte časem vědět, jak se Vám daří.
   Přeji mnoho zdraví.

  • Alis
  • 14.6.2016
  Odpovědět

  Zánět nosohltanu mi pomohl vyléčit Bactoral. Vleklo se to dlouho, brala jsem antibiotika a pak se vše obrátilo k lepšímu. Kamarádka mi řekla o Bactoralu. Začala jsem ho užívat a nemoc pomalu ustupovala. Teď už jsem v pohodě.

  • Dava
  • 29.6.2016
  Odpovědět

  Díky za radu. Nedávno jsem měl zánět hltanu. Bral jsem antibiotika. Zkusil jsem si koupit ten Bactoral. Docela brzy jsem pak byl v pořádku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení