10 věcí, které byste v létě měli stihnout. Zvládli jste už něco?

pexels-photo-1332194
Zveřejněno: 29.8.2019

Léto je období s tak trochu uvolněnější morálkou. Možná za to může fakt, že si lidé povolí zažít i něco, co si odmítají dopřát v průběhu celého roku. Ve víru dobré nálady jsou pak svolnější zkoušet i něco zcela nového. Neříkáme, že máme patent na život. Podle nás byste však měli alespoň jednou vyzkoušet některou z věcí na níže uvedeném seznamu. 

Možná za to mohou vysoké teploty a světlo až do pozdějšího večera. Faktem je, že na léto se těší skoro každý a téměř každý na něj i dlouhou dobu vzpomíná.

Léto je zkrátka časem, kdy si dovolujeme zažít něco, co by jinak absolutně nezapadalo do naší obvyklé rutiny. A je úplně jedno, zda se jedná o seskok padákem, zahraniční stáž nebo o to, zda poprvé vyzkoušíte milování v trávě.

Každý má svou hranici někde jinde. Není tedy vyloučeno, že by se na vašem osobním seznamu vyskytlo i něco tak obyčejného, jako si moci jednou pospat o trochu déle, než jste přes rok navyklí. (Popřípadě, nejít jednou spát vůbec.)

Stále nemáte představu, co byste měli do konce léta stihnout? V tom případě si vezměte za inspiraci náš seznam 10 odvážných i tradičnějších nápadů. 

Připravte si domácí zmrzlinu

Zmrzlina a léto k sobě neodmyslitelně patří. Je dostupná téměř na každém rohu a mimo opravdu exkluzívní značky vás téměř nic nestojí. Co ale vyzkoušet něco trochu jiného a zmrzlinu si vyrobit přímo doma?

Pravda, je možné, že se vám zmrzlina na první pokus nepovede tak, jak byste chtěli. Když však vytrváte, zjistíte, že domácí zmrzlina tu kupovanou hravě strčí do kapsy. A to i bez toho, aniž byste na její přípravu potřebovali speciální zmrzlinový stroj.

V domácích podmínkách vám půjde nejlépe: 

 • Vanilková zmrzlina
 • Ovocná zmrzlina
 • Čokoládová zmrzlina
 • Citronová zmrzlina

Kdo chce, ten může na zmrzlinu použít klasický měkký tvaroh. Výborná (avšak s trochu delším procesem výroby) bude i zmrzlina z hutné smetany.

Jeďte kempovat

K létu patří i stanování a vysedávání u táborového ohně. Pokud jste ve stanu ještě nespali, nemusíte hned jezdit do otevřené přírody. Bohatě stačí, když si zabalíte batoh se stanem a vyjedete do některého z mnoha kempů, kterých je v Čechách i na Moravě přehršel.

Mohlo by vás zajímat:  Vitariánství je styl života

pexels-photo-2422265

Úplně ta nejoblíbenější místa jsou třeba Nové Mlýny na jihu Moravy, přehrada Lipno nebo Máchovo jezero. Jestli vás však děsí, že byste byli ve společnosti příliš mnoha lidí, poohlédněte se i po kempech mimo hlavní turistické tahy. A kdo ví? Třeba se vám tento způsob trávení dovolené zalíbí natolik, že budete stanovat každý rok.

Udělejte si piknik

Krásné počasí přímo vybízí k tomu, abyste trávili čas venku. Nikde však není psáno, že byste ho měli trávit jen a pouze aktivním pohybem. Někdy totiž ke spokojenosti stačí, když si sednete do trávy a máte ten luxus sledovat mraky plující vám nad hlavou. A když je k tomu ještě dobrá společnost a něco dobrého k jídlu, svět je mnohem lepším místem pro život.

Pokud byste i vy chtěli podobný piknik vyzkoušet, určitě nezapomeňte na: 

 • Vlhčené ubrousky a dezinfekci na ruce
 • Prostornou deku
 • Košík plný jídla (které se cestou nezkazí)
 • Dobré pití
 • Opalovací krém
 • Repelent 

Jeďte do cizí země

Vůbec nesejde na tom, zda půjde o výlet na vlastní pěst, nebo o organizovaný zájezd. Nezáleží ani na tom, zda půjde o dva dny, nebo o týden. Prostě a jednoduše si sedněte k počítači a vydejte se vstříc zážitkům.

pexels-photo-358484

Jestli nemáte času ani peněz nazbyt, vyzkoušejte jednodenní výlet s některou z cestovních kanceláří. V tomto ohledu se nejčastěji jezdí na Slovensko, do Německa, Rakouska a Maďarska. Výjimkou nejsou ani služby, kdy vás dopravce přes noc zaveze k moři a po celém dni koupání vás opět odveze domů.

Cestovat ale můžete i na vlastní pěst. Třeba takové odpoledne ve Vídni, Salzburku, Drážďanech nebo v Budapešti také nemusí být zcela od věci. Kromě hory zážitků ve váš prospěch hraje fakt, že jste za pár hodin doma.

Naučte se něco nového

Dalším bodem na našem seznamu je učení se něčeho nového. Může jít o klasický několikatýdenní kurz, nebo intenzivní kurz na 24 či 48 hodin.

Kromě kurzů jazyků jsou v posledních několika letech velmi populární kurzy kreslení, vaření a šití. Pokud vás však žádné z těchto témat ani trochu nezajímá, jednoznačně vsaďte na výuku sportů. Ty vás mohou naučit buď vaši kamarádi a známí, nebo placený instruktor.

Mohlo by vás zajímat:  Nebaví Vás běhat samotnou? Zkuste to s hudbou, nebo s kamarádkou

Ze sportů, které jsou pro léto jako stvořené a které stojí za to alespoň jednou vyzkoušet bychom mohli zmínit třeba potápění nebo windsurfing.

Proleťte se

Ať už se bojíte, nebo nebojíte výšek, faktem je, že létání je pro mnoho lidí zážitkem. A zvlášť v létě mu nahrávají takřka ideální klimatické podmínky.

pexels-photo-670061

Proto nečekejte a zkuste si zarezervovat vyhlídkový let balónem, nebo vyhlídkový let menším letadlem. Věříme, že takový let horkovzdušným balónem při východu či západu slunce, nebo vyhlídkový let nad setmělým městem bude pro vás a vašeho partnera nezapomenutelným zážitkem.

Vyrazte za kulturou

V létě se daří i kultuře. Díky hezkému počasí se v městech i obcích koná řada nejrůznějších festivalů a kulturních akcí.

Mezi aktivity, které se s tímto tématem pojí patří: 

 • Hody
 • Oslavy dožínek
 • Koncerty, festivaly a veřejné tančírny
 • Divadlo
 • Letní kino

Je tedy čistě a pouze na vás, která z těchto aktivit vás zláká natolik, abyste se rozhodli ji vyzkoušet.

Jeďte na farmu

V posledních několika letech se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími farmami, z nichž některé máte nejspíš i ve svém blízkém okolí. Pokud máte děti, stoprocentně se jim zalíbí na farmě, kde jsou k vidění domácí zvířata.

To ale není zdaleka všechno. Některé farmy se specializují na pěstitelství ovoce a zeleniny, které si můžete natrhat na váhu. Čím dál více se hovoří i o farmách, na kterých se pěstují netradiční rostliny. Inspirací pro vás může být proslulá levandulová farma, kterou objevíte na prosluněné jižní Moravě.

Staňte se dobrovolníkem

Pokud jste pro sociálně založení, vyzkoušejte si být alespoň na jeden den dobrovolníkem. Nemusíte hned vypomáhat v kuchyni nejbližší armády spásy. Můžete se stát třeba instruktorem příměstského tábora, nebo jít sázet stromy. Jestli nemáte čas, můžete se na jeden den stát ambasadorem některé z nadací a účastnit se prodeje jejích předmětů. Ekologům bude zcela určitě vyhovovat akce, při které se zapojí do úklidu přírody a dalších veřejných míst.

Vychutnejte si východ slunce

pexels-photo-906531

Posledním tipem, který byste určitě měli vyzkoušet je ten, že vstanete o několik hodin dřív a pokocháte se nádherným východem slunce.

Tento krásný zážitek si ozvláštníte i živým orchestrem v podobě probouzejících se ptáků.

Jaký nejzajímavější zážitek jste v létě absolvovali vy? Budeme rádi, když se nám svěříte do komentářů. 

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení