Řešíte v poslední době přepracování nebo dokonce úzkost? Pak byste měli rozhodně dávat pozor na to, aby se taková situace brzy neopakovala. Proč? Protože na vás může nepozorovaně působit chronický stres, který je často spouštěčem vážných zdravotních a psychických problémů. Jak fáze stresu překonat? A jak se znovu cítit lépe?
Fáze stresu mohou mít různou délku. Problém je navíc v tom, že jakmile si na zvýšenou stresovou zátěž v životě zvyknete, můžete ji brzy přestat na vědomé úrovni vnímat. A to rozhodně není dobře, protože organismus o něm ví a patřičně na něj reaguje, i když nám vše připadá být normální.
Nad tímto problémem byste rozhodně neměli mávnout jen tak rukou, protože se může velmi snadno stát, že vám problém přeroste přes hlavu a po nějaké době vás zcela vyřadí z běžného denního provozu.
Mezi velké strašáky patří například syndrom vyhoření, na základě kterého můžete být doslova neschopni podávat normální pracovní výkony. (Což se může odrazit i na tom, že přijdete o zdroj své obživy.) Rizika přináší i zhoršená pozornost, koncentrace a paměť, zvýšení krevní tlak či volba nezdravých berliček, ke kterým patří nikotin a alkohol. Problémy s pozorností však mohou řešit i jednoduché cviky na soustředění. Vyzkoušet pak také můžete i mnoho dalších úlevových technik, které vám mohou pomoci snáze překonat chvíle krize v každodenním životě.
Obsah článku
Akutní vs. chronický stres
Akutní stresová porucha je krátkodobý stav duševního zdraví, který se může objevit během prvního měsíce po prožití traumatické události.
Zahrnuje reakce na stres, včetně:
- Úzkosti
- Intenzivního pocitu strachu
- Flashbacků
- Nočních můr
- Vyhýbání se místům, kde k situaci došlo
K tomuto typu stresu může přispívat například sexuální nebo fyzické napadení, krádež, autonehoda, válka a podobně.
Co se týče chronického stresu, z vnějšího pohledu nelze přesně určit, kdy k němu došlo a kdy bude jeho konec. Může souviset s osobními vztahy, situací v práci, nejistou finanční situací a podobně. Tento typ stresu může mít velmi vážný dopad na fyzické i na duševní zdraví. Tento typ stresu může zvyšovat krevní tlak, způsobovat nespavost, emoční přejídání nebo nechutenství, ztrátu motivace a podobně.
Tip: Jak zabránit následkům psychického vypětí na zdraví
Jednoduchá pomoc od stresu
Meditace
Můžete si vytvořit mantru, kterou si budete v duchu opakovat při pomalém hlubokém dýchání. Nebo si můžete vyhradit několik minut na cvičení všímavosti, které spočívá v tom, že budete vnímat, co se zrovna děje. Jednoduše věnujte pozornost tomu, co vidíte, slyšíte, ochutnáte, čeho se dotýkáte a co cítíte.
Pozor na dýchání!
Pouhé soustředění na dech nebo změna způsobu dýchání může výrazně ovlivnit celkovou úroveň stresu. Velkou výhodou navíc je je, že nikdo ve vašem okolí nebude vědět, že co zrovna provádíte. Ať už jste tedy na stresujícím jednání, nebo sedíte v přeplněném divadle, dechová cvičení mohou být klíčem ke snížení stresové zátěže a úzkosti.
Procházka
Cvičení je fantastický prostředek proti stresu, který může fungovat během několika minut. Procházka vám umožní změnu prostředí, což vás může dostat do jiného rozpoložení. Navíc je žádoucí i pro udržení dobré tělesné kondice.
Aromaterapie
Nové výzkumy naznačují, že některé vůně mohou měnit aktivitu mozkových vln a snižovat hladinu stresových hormonů v těle. Ať už tedy máte rádi svíčky, difuzéry nebo tělové produkty, rozhodně s jejich pořízením a používáním nešlápnete vedle. Vůně citrusů vás může povzbudit, levandule zklidnit a růže podpoří intimní atmosféru.
Zdravý jídelníček
Špatná strava může vést k větší reaktivitě na stres. Emocionální stravování a sahání po potravinách s vysokým obsahem tuku a cukru může přinést dočasný pocit úlevy, který však dlouhodobě zvyšuje stres. Rafinované sacharidy, jako jsou sušenky a bramborové lupínky, mohou způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi. Při poklesu hladiny cukru v krvi můžete pociťovat větší stres a úzkost.
Konzumace zdravé stravy vám může pomoci dlouhodobě bojovat se stresem. Potraviny jako vejce, avokádo a vlašské ořechy podporují regulaci nálady a energetickou rovnováhu.