Můžu přežít rakovinu tlustého střeva?

Střeva
Zveřejněno: 20.9.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Kolorektální karcinom vzniká z buněk střevní sliznice nejčastěji u osob starších 50 let, ale bohužel nejsou výjimkou ani daleko mladší lidé. Příčina vzniku tohoto onemocnění zatím není vědcům stále známa, ale už nyní se ví, že za to může genetický vliv a také vnější prostředí. Jestliže se v rodině vyskytla nádorová onemocnění, jestliže jíte mnoho živočišných tuků, kouříte a máte nedostatek vlákniny, s politováním vám musíme oznámit, že patříte do rizikové skupiny, kterou právě rakovina konečníku a tlustého střeva ohrožuje. Proč ale Češi nechodí na preventivní prohlídky, přestože vedou v Evropě v počtu onemocněných? Vždyť je to tak snadné! Stačí si udělat test na okultní krvácení a kolonoskopii a tahle dvě vyšetření vám můžou zachránit život. Dbejte prosím na prevenci.

Včasné odhalení – výhra v podobě přežití!

Není nic krásného než vyhrát boj s touto zákeřnou chorobou. K tomu, abyste vyhráli však musíte myslet na prevenci a nic nepodceňovat. Proč je důležité přijít včas? Úspěšnost léčby je přímo úměrná stadiu tohoto onemocnění. Čím dříve přijdete, tím menší je váš nádor a tím má léčba větší úspěšnost a vaše prognózy jsou mnohonásobně lepší. Až 90% šanci na uzdravení mají pacienti s nádorem, kterým nádor neprorůstá stěny střeva a nejsou jim postižené mízní uzliny – tedy v prvním a druhém stadiu!!! Jestliže však nádor prorůstá celou stěnu střeva a dostal se tak i do lymfatických uzlin, je úspěšnost horší a pravděpodobnost, že se i po operaci choroba znova ozve je daleko vyšší.

Operace střeva pro záchranu života

Včas odhalená rakovina je z velké části léčitelná. Velice důležité je však vyhledat lékařské vyšetření, máme-li jakékoliv podezření. Většina pacientů se tak moc bojí možné diagnózy, že raději na vyšetření nejdou vůbec. To je hlavní důvod, proč v Česku umírá řada lidí na rakovinu tlustého střeva. Přitom lékaři se všichni shodují, že právě rakovina tlustého střeva patří k dobře léčitelnému onemocnění, pokud je odhaleno včas. Mezi léčebné metody patří  především chirurgické operace, při kterých se odstraňuje nádor i s lymfatickými uzlinami. K tomuhle zákroku se však přistupuje tehdy, je-li to ještě možné a nedošlo k metastázím.

Mohlo by vás zajímat:  Samovolný potrat: Příznaky v 1., 2. a 3. trimestru

Nebojte se proto navštívit svého lékaře a svěřte se mu, že máte strach a podezření na rakovinové onemocnění střev. Dbejte na prevenci, vždyť není nic krásného, než se probouzet do slunného rána. Chuť do života musí zvítězit nad strachem!

[yop_poll id=”7″]
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení