Střevní polypy a kolorektální karcinom odhalí spolehlivě kolonoskopie

Střeva
Zveřejněno: 14.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Střevní polypy, které se nachází v tlustém střevě, nebolí a ani jinak neobtěžují. Prakticky o nich nemáme žádné tušení. Největší nebezpečí těchto střevních polypů – adenomů – bývá v tom, že se z nich může stát zhoubný nádor tzv. kolorektální karcinom. A bohužel, ve výskytu kolorektálního karcinomu zaujímá Česká republika přední místo v Evropě. 

Kolonoskopie odhalí střevní polypy

Mnoho lidí se kolonoskopie obává. Kolonoskopie je však jediný spolehlivý způsob, jak zachytit rizikové adenomy, které bývají při kolonoskopickém vyšetření rovněž také odstraněny – bezbolestně a ve většině případů bez následné hospitalizace či pracovní neschopnosti. Všichni pacienti, kteří se podrobí tomuto endoskopickému vyšetření, dostanou prostřednictvím injekce medikamenty nejen proti bolesti, ale také na zklidnění. Ti, kteří se bojí opravdu velmi, se mohou domluvit s anesteziologem na lehkém polospánku, kdy je bolest utlumená, ale člověk je stále při vědomí. Aby lékaři vyšetřovanému člověku vyšli maximálně vstříc a aby mu usnadnili tohle vyšetření, napouští střevo tekutinou. Voda od sebe oddálí střevní stěny, což zajišťuje nejen snadnější průchod střevem, ale také lepší rozhled. Po vyšetření je voda částečně odsáta. Dříve se používal na roztažení střevních stěn vzduch, který poté odcházel ze střev přirozenou cestou (větry).  Vzduch však mohl způsobovat nepříjemné bolestivé křeče. Jelikož pacienti snáší tohle kolonoskopii lépe s vodou, přiklání se lékaři častěji k tomu postupu. Kolonoskopie neodhalí pouze a jen polypy. Tohle vyšetření odhalí všechny změny na sliznici tlustého střeva – ať se již jedná o záněty, výchlipky sliznice, hemoroidy, cévní anomálie či nádory. Zkušení endoskopisté dokážou již pouhým pohledem odlišit polyp o nádoru, přesto se však vždy odebírají vzorky, které se následně posílají na histologické vyšetření.

Mohlo by vás zajímat:  Léčba oparu na rtech (Herpes Simplex)

Střevní polypy a kolorektální karcinom odhalí spolehlivě kolonoskopie

Kolonoskopické vyšetření se provádí při každém krvácení z konečníku. Na tohle vyšetření má právo rovněž každý člověk, který dosáhl 55 let. Pokud se tedy u vás v rodině vyskytla rakovina, měli byste si dojít na preventivní kolonoskopické vyšetření o deset let dříve než vypukla rakovina u vašeho příbuzného. To znamená, že nemusíte čekat do svých 55. narozenin. Pokud např. vašemu otci byla diagnostikována rakovina tlustého střeva ve 40 letech, vy byste se měli objednat na kolonoskopické vyšetření již ve 30 letech. Čím dříve se nádor odhalí, tím je menší a tím snáze je léčitelný. Snižuje se tak pravděpodobnost jeho metastázování. Díky moderní medicíně je rakovina tlustého střeva poměrně snadno léčitelná, dojde-li včas k jejímu včasnému odhalení.

Polypy tlustého střeva se vyskytují u obou pohlaví. Muži se však s nimi potýkají o něco častěji než ženy. A proč se polypy tvoří více u mužů než u žen? Je to způsobenou mužskou oblibou pití piva a pojídání uzenin a masitých jídel. Polypy rovněž přibývají s věkem. Klíčovým mezníkem je věk 50 let. Ničím neobvyklým však není výskyt polypů u mladších jedinců nebo dokonce také u dětí. U dětí je výskyt polypů spojen s postižením celé rodiny některým z tzv. polypózních syndromů. Tohle onemocnění je dědičné a velice vzácné. Postižení jedinci jsou pravidelně sledování a léčeni.

Nejznámější z polypóz je familiární adenomatózní polypóza (FAP), která postihuje zhruba jednoho člověka z deseti tisíc a je příčinou asi 1 % případů kolorektálního karcinomu. Přestože se 1 % zdá jako směšné číslo, je třeba si uvědomit, že diagnóza FAP znamená 100 % jistotu, že se z tohoto prekancerózního adenomu stane časem nádor. Proto se lékaři s potvrzenou diagnózou FAP často přiklánějí k odstranění celého tlustého střeva.

Život bez tlustého střeva je možný

Lékaři dokáži při kolonoskopii popř. při polypektomii odstranit většinu polypů. Nečiní jim problém odstranit i 20 polypů najednou. Většinou se však ve střevech nachází jeden či dva polypy. Při dědičných polypózách je jimi sliznice zasažená natolik, že je nutné odstranit celé střevo. Pacientům s odstraněným tlustým střevem nehrozí zhoršení kvality života ani jeho zkrácení. Ve většině případů dojde k napojení tenkého střeva na konečník a tím nedochází k narušení vstřebávání živin či potravy. Pacient bez tlustého střeva však může trpět průjmy, ale to se obvykle časem upraví. K úpravě napomáhá rovněž úprava životosprávy.

Mohlo by vás zajímat:  Au, už zase ty bolavé afty! Co jsou zač a co s nimi?

Proč polypy a následné karcinomy vznikají?

Ke vzniku polypů a následným karcinomům přispívá mutace určitých genů. Proč však mutace vzniká – to lékaři již nevědí. Roli hraje genetika, znečištění okolí prostředí, typ stravy, obezita, nedostatečný pohyb a nesmíme zapomínat na kouření.

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Tomáš
    • 19.3.2014
    Odpovědět

    Dobrou prevencí je prý zelí, ať už v syrové nebo kysané formě 🙂

    1. Máte pravdu. Zelí je úžasné! Můžete se o tom přesvědčit v tomto našem článku 🙂 http://www.jakbytfit.cz/zdrava-strava/neobycejne-lecive-obycejne-zeli/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení