Když nás trápí vlastní pot

Pocení
Zveřejněno: 19.9.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Zdravý jedinec vypotí během dne přibližně 1 litr potu. Hlavní složkou potu je voda, sůl, draslík a také další látky, jako např. minerály, stopové prvky apod. Pot sám o sobě nijak nezapáchá. Pokud svůj pot však cítíte, můžou za to mikroogranismy na pokožce, které na pot reagují a začínají ho rozkládat. A jelikož právě onen zápach láme hlavu mnoha lidem, stal se z potu společenský problém.

Co nám spouští pot?

Lidské tělo může produkovat dva druhy potu. Máme totiž dva typy potních žláz. Ekrinní a apokrinní. Nemá cenu se o nich více zmiňovat. Jediné, co by vás snad mohlo zajímat je to, že ekrinní žlázy vylučují pot při změně teploty, při zvýšené námaze a při stresových situacích.  Apokrinní žlázy se nachází především v podpaží, ušních kanálcích a v okolí pohlavních orgánů. Tyto žlázy pot produkují pouze při emocích, jako je vztek, strach, sexuální vzrušení apod. Mužské potní žlázy většinou reagují intenzivněji na podměty než ženské.

Jak ovládnout svůj pot?

Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží to vždy na individuálním jedinci. Obecně se však dá říci, že má-li někdo běžné potíže s potem, většinou si vystačí s deodoranty popř. antiperspiranty. Zde je nutné dodat, že antiperspirant a deodorant není totéž. Deodoranty brání šíření zápachu, zatímco antiperspiranty obsahují látky, které pocení regulují. Mnoho žen i mužů se chytlo dávného tvrzení, že používání antiperspirantů způsobuje rakovinu prsu. Tohle tvrzení je holým nesmyslem. Všichni odborníci se shodli, že antiperspirant nemá žádný vliv na  vznik nebo rozvoj nádorového bujení. Proto se tedy nemusíte obávat antiperspirantů. Moderní antiperspiranty jsou již na vysoké úrovni a můžete je používat také těsně po holení a většinou jsou již vhodné i pro citlivou pokožku. Exitují již také moderní deodoranty, které obsahují antibakteriální složky, které opravdu účinně zabraňují vzniku nežádoucího zápachu, neucpávají póry, neobsahují aluminium ani alkohol, žádné barviva ani parfemace, což ocení ženy, které nechtějí, aby vůni jejich parfému překazila vůně deodorantu. Tuto moderní kuličku můžete zakoupit za cca 450,- Kč. Cena je vyšší, ale vy nebudete řešit nepříjemný zápach a vydrží vám opravdu dlouho. Dalším způsobem, jak zabránit vzniku nepříjemného zápachu, je použití speciálních krémů a roztoků, které se dají koupit v lékárně. Tyto přípravky omezují činnost potních žláz.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké výhody, ale i možná rizika přináší prodlužování řas

Když se potíme opravdu příliš

Jak bojovat s běžným pocením, to jsme si již napsali. Existují však i silnější zbraně, díky kterým můžeme pot ovládnout. Potíme-li se opravdu nadměrně a to tak, že to ovlivňuje náš společenský život, nebojte se navštívit lékaře. Jestliže se potíte náhle a velmi silně, v noci se musíte několikrát převlékat, může se jednat také o poruchu štítné žlázy, u žen nadměrné pocení může vyvolávat menopauza, ale nadměrné pocení může způsobovat také cukrovka a nádorové onemocnění. Všechny tyhle spouštěče je třeba vyloučit. Pokud vám tedy veškerá vyšetření dopadla dobře a vy netrpíte žádným z výše uvedených onemocněním, pak je možné nasadit léčbu tabletami z řady anticholinergik.  Tyto léky vám pomohou ovládnout pocení, ale mají také nežádoucí účinky. Můžete pociťovat sucho v ústech.

Další metoda

Existuje také další možnost, jak se zbavit pocení. Botulotoxinem. Tento prudký jed se píchá nejčastěji do dlaní, do plosek nohou a do podpaží, kde utlumuje potní žlázy. Aplikace botulotoxinu je však bolestivá a bolest může přetrvávat i krátkou dobu po aplikaci. Další  nevýhodou této metody omezování pocení je, že může dojít ke snížení citlivosti hmatu. Proto tato terapie není vhodná např. pro řidiče a lidé po aplikaci botulotoxinu by neměli řídit auto.

Hygiena je důležitá

Jestliže se trápíme nadměrným pocením, musíme myslet na důkladnou hygienu. Sprchování je vhodnější než koupání a to proto, že je rychlejší a pokožce tak nehrozí nadměrné rozmáčení, které snižuje její obranyschopnost.

Kdy se nejčastěji potíme?

  • jestliže prožíváme silné emoce (strach, intenzivní stres, sexuální vzrušení)
  • fyzická námaha
  • bakteriální a virové onemocnění

Pomoc z přírody

Léčitelé doporučují na nadměrné pocení odvar z dubové kůry a šalvěje.
[yop_poll id=”7″]

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení