Celiakie je autoimunitní chronické onemocnění střeva. Mnoho lidí se domnívá, že je celiakie alergie. Tak tomu ovšem není. Celiakie je potravinová intolerance na lepek. Pokud člověk trpící celiakií přijme lepek, dochází k nepříjemným reakcím ve střevě.
Obsah článku
Příznaky celiakie
Celiakie se mnohdy rozpoznává velmi obtížně. Trpí jí častěji ženy než muži. Někdy bývá bez příznaků. Jindy se může projevovat gastrointestinálními obtížemi, stejně jako anémií či neurologickými potížemi, které si nedokážeme nijak vysvětlit. Lidé trpící celiakií se mohou rovněž potýkat s nepříjemně zapáchajícími průjmy či zácpou. Velmi často se se objevuje rovněž únava a váhový úbytek.
Jak jsme si již psali výše, součástí příznaků může být rovněž anémie, osteomalacie a krvácivé projevy. Ničím výjimečné nejsou ani kožní změny. Dodržování bezlepkové diety obvykle pomůže v léčbě kožních změň.
Příznaky v bodech:
- nadýmání
- plynatost
- bolest břicha
- průjem
- zácpa
- bledá stolice
- hubnutí
- těžká kožní vyrážka – dermatitis herpitiformis
- anémie
- křeče
- bolesti kloubů a kostí
- poruchy růstu u dětí
- záchvaty
- pocity mravenčení v končetinách
- afty
- nepravidelný cyklus
Diagnostika celiakie
Celiakie se objevuje jak u dětí, tak u dospělých jedinců. U dospělých bývá nejčastěji diagnostikována mezi 30. a 40. věkem stáří. Lékaři hodnotí především klinické příznaky, které poukazují právě na možnost celiakie. Následné krevní vyšetření stanoví protilátky a poté se pacienti podrobí enterobiopsie (odebrání vzorku sliznice střeva). Po tomhle všem lékaři doporučí pacientovi bezlepkovou dietu. Pokud tělo zareaguje dobře, pak je vše jasné.
Bezlepková dieta – jediný lék na celiakii
Bezlepková dieta je jediná a účinná léčba celiakie. Je velmi důležité vyřadit ze všech potravin lepek. Lepek obsahují všechny potraviny, které obsahují pšenici, žito, ječmen a oves. Jakmile lékaři diagnostikují pacientovi celiakii, mimo bezlepkové diety doporučí rovněž také dietní opatření v podobě omezení smažených a tučných pokrmů, mléka a mléčných výrobků. Vynechání smažených, tučných a mléčných pokrmů je však pouze dočasné, než se stav střev zase zlepší. Opětovné zařazení těchto pokrmů však musí probíhat pozvolna a opatrně.
Bezlepková dieta – vhodné a nevhodné potraviny
Bezlepková dieta se skládá ze dvou skupin potravin. První skupinu tvoří potraviny přirozeně bezlepkové a druhou skupinu pak potraviny, které byly bezlepkově upravené.
Vhodné potraviny:
- rýže
- proso
- kukuřice
- pohanka
- amarant
- brambory
- zelenina
- ovoce
- ořechy
- maso
- mléko
- smetana
- tvrdé sýry
- vnitřnosti (játra a ledvinky)
- vejce
- sója
- tuky
- cukry
- med
- káva
- čaj
- kakao
Nevhodné potraviny:
- běžné pečivo
- těstoviny
- jíšky
- omáčky
- salámy
- šunky
- sekaná
- kečupy, majonézy pod.
- müsli
- cornflakes, které obsahuje pšeničné nebo ovesné vločky
- cukrovinky, zákusky, plněné cukrovinky, které obsahují pšeničný škrob
Jak to je s alkoholem u celiaků?
Zde je to trošku obtížnější. Budeme-li se řídit starými zdroji, dozvíme se, že celiak se musí vzdát všech nápojů, které jsou vyrobené z pšenice, žita, ječmene či ovsa (whisky, režná, vodka a pivo). Novější zdroje však tuto informaci popírají.
Žádné druhy piva nejsou při bezlepkové dietě vhodné.
Potraviny s velmi nízkým obsahem lepku (20 mg/1 kg) jsou označované jako bezlepkové. Tyto potraviny mohou mít označení mezinárodního symbolu přeškrtnutého klasu.
Lidé trpící celiakií musí mít také na paměti, že lepek se může skrývat třeba ve zmrzlinách, v sušenkách, uzeninách a konzervách. Proto musí být opatrní a naučit se číst v etiketách potravin a rozpoznávat vhodné a nevhodné potraviny.