Všimli jste si, že se vám na kůži udělaly malé červené tečky, které se postupem času zvětšují? Pokud navštívíte odborníka, patrně vám řekne, že máte petechii. Jde o projev nějaké vážné nemoci, nebo se může petechie na kůži objevovat i z jiných důvodů?
Petechie v obličeji může svému nositeli způsobovat trauma z esteticky narušeného vzhledu. Petechie na horním patře zase nemusí být patrná. Protože do úst si nikdo z nás moc nekouká. V řadě případů ale vyvolává její přítomnost celou řadu otázek. Jde o vážný zdravotní problém? A proč se mě tyhle červené tečky dělají a jiným lidem ne? Je třeba se něčeho bát?
Odpověď na tyto otázky není úplně jednoznačná. Petechie na rukou může mít zcela neškodný důvod. Také ale může poukazovat na nějaký vážnější zdravotní problém, který je nutné začít řešit s odborníky.
Proto vám o ní dáme veškeré důležité informace, které o léčbě petechie potřebujete vědět.
Obsah článku
Co je to petechie?
Petechie je stav, během kterého jsou na těle patrné drobné krevní výrony, které jsou přítomny v kůži. Nejprve jsou úplně maličké, postupem času se ale mohou viditelně zvětšovat. Netvoří výstupky a obvykle nejsou bolestivé. Po tlačení kůže neblednou. Barvu mívají nahnědlou, nebo červenou. (Foto petechie může ukazovat buď naprosto nepatrné a těžko viditelné načervenalé tečky, nebo větší zarudlé body.)
Jak a kde všude se může projevit?
Běžná je petechie na dolních končetinách. Drobné červené tečky se vám mohou dělat i na rukách, v ústech, na obličeji nebo na trupu. Jak už bylo řečeno, jde o drobné, postupně se zvětšující fialové, červené nebo hnědé tečky, které jsou pod kůží. Nebolí a obvykle nemění svou barvu.
Příčiny petechie
Některé příčiny petechie nejsou nebezpečné. Často ale její existence poukazuje na závažnější zdravotní problém, který je potřeba řešit se specialistou.
Kdybychom to měli říct zjednodušeně, petechie je způsobena sníženou odolností kapilárních stěn. (Jak víme, drobné žilky kapiláry vedou téměř všude. Proto můžete na těle pozorovat větší výskyt červených teček.) Jelikož propouští krev, projevuje se to právě viditelnými tečkami.
Jaké onemocnění může petechie signalizovat?
Snížená odolnost kapilárních stěn může být u člověka vrozená. Také může jít o imunologickou poruchu, či o hypovitaminózu vitamínu C. Na vině ale může být i porucha destiček. Konkrétně trombocytopenie, během které je snížené množství trombocytů v krvi. Běžně jde i o stav, který se spojuje s trombocytopatií.
Dále může petechie poukazovat na:
- Leukémii
- Sepsi
- Vaskulitidu
- Spálu
- Mononukleózu
- Endokarditidu
Dále se může objevit na místě, kde došlo k nějaké formě stresu. (Nikoliv k emočnímu stresu, ale ke stresu kvůli zvýšenému tlaku.) Například po škrcení, nebo po úporném tlačení během porodu.
Vliv na její vznik mají i některá léčiva. Například sedativa a některá antibiotika. Často se o ní hovoří i v souvislosti s léky na ředění krve a s podáváním léků na srdeční rytmus.
Aby se vyloučily vážné příčiny, které jsme popsali výše, vždy absolvujte zdravotní prohlídku u svého ošetřujícího lékaře.
Léčba petechie
Problém s petechií spočívá v tom, že ačkoliv samotné krvácení pod kůží není nebezpečné, může způsobovat krvácení do důležitých orgánů. Což pak samozřejmě přináší řadu zdravotních komplikací.
V případě, že je petechie způsobená akutním zdravotním problémem, většinou ustoupí po absolvování léčby. Pokud je krvácení pod kůží stále přítomné, můžete mít poruchu krve, kterou budete řešit v ordinaci hematologa. Obecně platí, že u petechie se musí vždy řešit problém, který ji zapříčinil.
Také máte petechii? Pokud ano, řešili jste ji s odborníkem, nebo si jí snažíte nevšímat?
Zdroje informací
https://www.wikiskripta.eu/w/Petechie – Petechie (česky)
https://www.healthline.com/health/petechiae – Petechie: Příčiny, léčba, obrázky a další (anglicky)
https://www.healthline.com/health/petechiae-when-to-worry – Petechie: Kdy vyhledat lékaře? (anglicky)