Spálová angína – bolestivá angína a nepříjemná vyrážka v jednom

Spálová angína – bolestivá angína a nepříjemná vyrážka v jednom
Zveřejněno: 28.10.2016

Rýma, kašel, bolest v krku, vysoká horečka, schvácenost, vyrážka po těle – co mohou mít tyto příznaky společného? Může je způsobovat stejné onemocnění, zvané spálová angína. Nejčastěji trápí menší děti, ale v ohrožení mohou být i dospělí lidé s oslabenou imunitou. Máte u sebe nebo svých dětí podezření na toto onemocnění? Tak na nic nečekejte a zamiřte k lékaři.

Spálová angína a spála mají dost společného

Spálovou angínu způsobuje bakterie Streptococcus pyogenes. Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí,  případně prostřednictvím trávícího ústrojí, a postihuje především děti mezi 4 a 12 rokem života. U dětí pod a nad tuto věkovou hranici a u dospělých není spálová angína tak obvyklá, ale ani vyloučená, obzvlášť při oslabení imunity. U koho se vůbec nevyskytuje, jsou děti do 5 měsíců věku. Stejná bakterie vyvolává i onemocnění rannou spálou. Rozdíl mezi těmito nemocemi je v přenosu infekce a také v příznacích. U spály dochází k průniku bakterií do těla prostřednictvím poranění. V průběhu onemocnění spálou se nemusí objevit příznaky angíny, nebo až po výsevu vyrážky, zatímco u spálové angíny je tomu opačně.

Bigstock.com/4124354
Bigstock.com/4124354

Jaké jsou příznaky spálové angíny?

Inkubační doba spálové angíny je 1 – 5 dní od nakažení. Projeví se typickými příznaky angíny, tedy bolestí v krku, chrapotem, zvětšenými mízními uzlinami na krku, nateklými mandlemi s čepy, horečkou, zimnicí, bolestí hlavy a celkovou slabostí. Může se přidat i bolest břicha či zvracení. Po krátkém čase se objeví i spálová vyrážka, obvykle v podobě světle červených teček, ale někdy může být i bez zabarvení, projeví se pouze jako na pohmat zdrsněná pokožka. Nejčastěji se vyrážka nejdříve vyskytne v oblasti podbřišku, poté na hrudi a z těchto míst se šíří dále na vnitřní stranu stehen, do podpaží a loketních jamek. Někdy je nepříjemně svědivá a způsobuje tak nemocnému ještě větší nepohodu. Zhruba po 4 dnech se dá na ústup, ale zanechá za sebou často zrohovatělou pokožku, která se bude postupně odlupovat. Zda k tomu dojde a jak dlouho bude olupování trvat, záleží na vážnosti nákazy, u závažného průběhu nemoci se kůže olupuje i několik týdnů po vymizení ostatních příznaků.

Mohlo by vás zajímat:  Samovolný potrat: Příznaky v 1., 2. a 3. trimestru

Jak toto onemocnění léčit?

Léčba spálové angíny spočívá v nasazení antibiotik, takže neotálejte s návštěvou lékaře. Samoléčba je v tomto případě neúčinná a zbytečně by nemoc protáhla. Kromě léků je samozřejmě nutný klid na lůžku minimálně týden. Ale i poté je třeba dodržovat ještě několik týdnů mírný režim, aby měl organizmus dost času na regeneraci.

Spálová angína a také spála dříve byly obávanými nemocemi, které nezřídka končily úmrtím nebo alespoň vážnými následky na srdci, ledvinách či kloubech pacienta. Od objevu antibiotik jsou naštěstí takové obavy zbytečné, obě nemoci se dají snadno vyléčit. Jen je třeba zavčas navštívit lékaře a začít se léčit, tak raději nepodceňujte už první příznaky.

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení