Vyrobte si domácí dezinfekci na ruce, Zn.: Snadno a rychle

photo-1584962018454-9f28048808fa
Zveřejněno: 20.4.2020 , datum poslední aktualizace: 19.7.2021

Dezinfekce na ruce je v posledních několika týdnech nedostatkovým zbožím, které má téměř cenu zlata. Chránit se ale nějak musíme, takže je občas nutné přikročit k domácímu kutění. V dnešním článku vám přinášíme několik receptů na dezinfekce na ruce, jejichž výrobu zvládnete i doma.

Už naše babičky říkávaly, že čistota je půl zdraví. A zvlášť v době koronavirové krize to platí dvojnásob. Člověk totiž nikdy neví, zda se náhodou nepohybuje na místech, kudy prošel někdo, kdo byl nakažen. Sám také zpravidla neví, zda on sám není skrytý přenašeč. (Což se obvykle rozlouskne zhruba do čtrnácti dnů od kontaktu s nemocí.)

Dezinfekci na ruce ale oceníte i kdykoliv jindy. Například v průběhu cestování, nebo během návštěvy dětského hřiště, kdy chcete dát něco k jídlu svým rozjíveným potomkům, kteří se s velkou vášní přehrabují v písku, nebo v hlíně.

Jak tedy na to?

Dezinfekce s gelem z aloe vera

Budete potřebovat:

 • ¾ hrnku Isopropylalkoholu (99%)
 • ¼ hrnku gelu z aloe vera
 • 10 kapek esenciálního oleje (Tea Tree, Levandule…)

Aby byla tato dezinfekce na ruce opravdu účinná, je nutné se řídit poměrem 2:1 (alkohol ku aloe vera).

Samotná výroba dezinfekce na ruce je snadná. Přesně odměřené ingredience dejte do odolné misky a lžící je pořádně zamíchejte do sebe, až vám vznikne kompaktně vypadající gel. (Maximální množství alkoholu by mělo být uvnitř, nikoliv mimo gel.) Potom dezinfekci umístěte do čisté lahvičky s nápisem. V každém případě ji mějte mimo dosah dětí.

photo-1583947582886-f40ec95dd752

Čisticí ubrousky na ruce

Budete potřebovat:

 • 1 a ¼ hrnku isopropylalkoholu (minimálně 60%)
 • 1 lžíci peroxidu vodíku
 • 1 lžičku glycerinu
 • ¼ hrnku destilované vody
 • papírové utěrky
 • nádobu pro uchování

Mohlo by vás zajímat:  S řešením nespavosti vám pomohou přírodní doplňky stravy

Vezměte opravdu odolnou mísu (pozor, peroxid!) a dejte do ní všechny pečlivě odměřené ingredience. Ty lžící spojte dohromady. Posléze sáhněte po kuchyňských jednorázových utěrkách a dejte je do připraveného (ne papírového) boxu, ze kterého je budete vytahovat ven. Jakmile budou uvnitř, všechny je rovnoměrně přelijte nachystanou tekutinou. Před každým použitím nezapomeňte nádobu řádně protřepat, abyste si ruce neošetřovali vyschlými kusy papíru.

Vzhledem k nebezpečným látkám tyto ubrousky držte mimo dosah vašich dětí a nezapomeňte je opatřit viditelným a snadno srozumitelným štítkem.

photo-1583947215160-056c5128fae7

Přírodní sprej na ruce

Budete potřebovat:

 • 2 lžíce soli
 • 10-15 kapek levandulového/tea tree oleje
 • čistou, filtrovanou vodu

Všechny ingredience rozmíchejte do sebe a nechte sůl, ať se v tekutině rozpustí. Poté ji přelijte do rozprašovače, dejte na ni popisek a noste ji podle potřeby v tašce, nebo v kabelce. Před použitím ji nezapomeňte pokaždé alespoň trochu protřepat.

Vzhledem k síle ingrediencí je tento sprej vhodný pro menší znečištění rukou. Také má v porovnání s alkoholovými dezinfekcemi rukou slabší účinky. (Proto ho nedoporučujeme jako prevenci v boji s onemocněním COVID-19.)

Na co byste měli myslet?

photo-1584707823901-1122f7028325

Při výrobě domácí dezinfekce dávejte pozor na to, aby některá z ingrediencí, ale i hotový produkt nepřišli do kontaktu s dětmi. Také si uvědomte, že pracujete s alkoholem a dalšími potenciálně nebezpečnými látkami. Z toho důvodu není vhodné, aby se výroby domácích dezinfekčních prostředků přímo účastnily osoby mladší 18 let. (Případně lidé, kteří jsou pod vlivem alkoholu, drog a dalších látek, které negativně ovlivňují jejich koordinaci a pozornost.) Doma vyrobená dezinfekce nezaručuje stejnou účinnost, jako má ta, kterou si koupíte v lékárně, či ve specializovaném obchodě.

Některé látky mohou po kontaktu s kůží vyvolat alergické reakce (proto je lepší vždy dezinfekci vyzkoušet jen na malé ploše kůže, aby se dala posoudit její snášenlivost u každého uživatele zvlášť). Nezapomínejte na správné umývání rukou.

Mohlo by vás zajímat:  Pole dance dokonale vytvaruje postavu a probudí smyslnost

Máte nějakou osobní zkušenost s domácí výrobou dezinfekčního prostředku na ruce? 

 

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení