Melanomy: Pozor, stále přibývají!

Melanomy
Zveřejněno: 23.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Melanomy se řadí k nejagresivnějším kožním nádorům a pacienti s tímto onemocněním stále přibývá. Za posledních 40 let stoupl výskyt melanomů sedmkrát! Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Nejčastěji se s tímto onemocněním potýkají muži nad 50 let, kteří podceňují riziko rakoviny kůže. U žen se pak melanomy nejčastěji vyskytují ve věku 10 – 29 let, protože se velmi rády vystavují slunečním paprskům kvůli snědé kůži. Prognóza odborníků není příliš optimistická. Domnívají se, že 45 – 50 % lidí, kteří dovrší 65 let, onemocní alespoň jedním typem rakoviny kůže.

Melanomy: Nepodceňujte pravidelné kontroly znamének!

Většina pacientů melanomy podceňuje. Někteří si ani neuvědomí, že  že by se mohlo jednat právě o toto onemocnění. Může za to především fakt, že je melanom je zpočátku velmi nenápadný. Proto nikoho ani nenapadne, o jak závažné onemocnění se jedná. Melanom může vypadat jako skvrnka, která se náhle objevila na pokožce a pouze zbarvení  ho odlišuje od zdravé tkáně.  Melanomy se mohou rozvinout z tzv. mateřského znaménka, které máme na kůži  již od dětského věku. Statistiky dokazují, že průměrný Čech má 7 mateřských znamének ve svých 25 letech. V padesáti letech jich má již 15.

Melanomy: Pozor, stále přibývají!

Melanomy: Co by nás mělo varovat?

Každý člověk by si měl tu a tam svá znaménka zkontrolovat. V případě, že spatříte náhlou změnu znaménka, jeho ztmavnutí či vystoupnutí nad úroveň kůže, navštivte okamžitě lékaře. Měnící se znaménko může rovněž svědit, může být lehce zranitelné a velmi snadno dochází k jeho krvácení. Podezřelá znaménka nemají ostré ohraničení a pravidelný tvar. Jsou tedy asymetrická a jejich průměr je větší než 5 mm. Jsou barevně nejednotná a jejich povrch není hladký.  V případě, že na svém znaménku spatříte takové změny, neváhejte a okamžitě navštivte lékaře, který vás vyšetří. Máte-li znamének více, rozhodně se nebojte navštívit dermatologa a nechávejte se preventivně a pravidelně kontrolovat jednou za rok.

Mohlo by vás zajímat:  Mikrojehličková radiofrekvence jako způsob odstranění vrásek, strií a jizev

Jak se bránit melanomům?

Na melanomy platí jediné – správná prevence. A jaká je tedy prevence melanomů?  Za vznikem melanomu může především špatný životní styl v podobě čím dál častějšího opalování nejen v letních měsících, ale rovněž po celý rok v soláriích či v zimě na dovolené u moře.  I když se někteří lidé již sluníčku nevystavují tak často, přesto existuje ještě mnoho lidí, kteří se nemohou dočkat, až si lehnou v letních měsících a nechají na sebe dopadat sluneční paprsky celé dny. Statistiky dokazují, že 80 % všech kožních nádorů je vyvoláno působením UV záření a dá se jim zabránit právě omezením pobytu na přímém slunci.

Chcete-li zabránit vzniku melanomu, je třeba svou pokožku chránit před UV paprsky – tzn. nevystavovat ji přímému působení slunce, a to především mezi 11. a 14. hodinou.

Melanomem jsou ohroženi více lidé se světlou kůži a se sklonem k tvorbě pih.  Zvýšené riziko vzniku melanomu je rovněž u lidí, kteří se v dětství nebo v dospívání opakovaně spálili na slunci.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení