Klíšťová encefalitida: Je vhodné nechat očkovat sebe i své děti?

Klíště
Zveřejněno: 26.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Projevy klíšťové encefalitidy jsou různé – od lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty až po prudké bolesti hlavy s velmi vysokými horečkami, dezorientací atp. Klíšťová encefalitida je velmi nebezpečná především pro seniory, kterým hrozí při onemocnění touto nemocí dlouhodobé následky v podobě ochrnutí, poruchy soustředění a v krajním případě i smrt. Očkování proti klíšťové encefalitidě se tedy doporučuje především starším lidem a dospělým jedincům. Chránit byste však měli i své děti. Klíšťová encefalitida má sice u dětí ve většině případů mírnější projevy, přesto se tu a tam vyskytnou těžké případy, kterým by se dalo díky očkování velmi snadno předejít.

Klíšťata jsou natolik “drzá”, že se již nevyhýbají ani obydleným oblastem. Proto si můžete klíště přinést domů i z vlastní zahrádky, městského parku, koupaliště atp. Jedete-li se svým dítětem na výlet do přírody, obvykle své dítě preventivně kontrolujete, zda již nemá klíště a jakmile nějaké objevíte, okamžitě se pokusíte o jeho odstranění. Pokud však posíláte své děti na prázdniny do přírody – ať už k babičce, na chatu, na letní tábory atp., tam již nemáte šanci své dítě před klíštětem ochránit.

Klíšťata se nejvíce vyskytují u velkých řek a jezer. Ráj mají v listnatých lesích a na loukách podél řek. Zatímco dříve se klíšťata nevyskytovala v horských oblastech, dnes je tomu již jinak. Klíště si můžete donést na sobě domů i ze Sněžky. Na pozoru byste se však měli mít rovněž při cestování do zahraničí. Ani tam se nemusíte vyhnout klíšťové encefalitidě. Klíšťová encefalitida se vyskytuje prakticky v celé Evropě – od Slovinka, přes severní Chorvatsko, Rakousko, Švýcarsko, Německo, Polsko až do Švédska a Ruska.

Mohlo by vás zajímat:  Prevence před HPV a rakovinou děložního čípku

Klíšťová encefalitida je jediná nemoc, která se může “pochlubit” nejčastějším výskytem v ČR oproti jiným zemím Evropské unie. Bohužel, v klíšťové encefalitidě vedeme. Dále se nejčastěji toto onemocnění objevuje především ve Slovinsku, Německu a Rusku.

Budeme-li se bavit o očkování, pak Rakousko v očkování vede. Tam je naočkováno 88 % populace. V České republice je to cca 20 % populace. Statistiky však již nesledují, zda se těchto 20 % populace nechalo přeočkovat se stanovené lhůtě – tzn. po 3 – 5 letech. Přeočkování u nepovinných vakcín již lékaři nehlídají – o to se musíme starat my sami. Jestliže jste se zapomněli nechat přeočkovat, můžete to samozřejmě napravit. Obrátíte-li se na specialistu – vakcinologa – ten vám odebere krev a zjistí, zda máte dostatek protilátek. Následně se pak rozhodne, zda stačí pouze jedno přeočkování či zda bude nutné provést opět nové očkování od první dávky.

Zdravotní pojišťovny si jsou vědomy výdajů za léčbu klíšťové encefalitidy, proto nabízí řada zdravotních pojišťoven zvýhodněné ceny za očkování. Naštěstí výzkumy z posledních let poukazují na fakt, že česká populace si je vědoma rizika klíšťové encefalitidy a zájem o očkování pomalu vzrůstá.

V posledních letech jsou různá očkování velmi diskutovaným tématem a čím dál více lidí odmítá očkování – ať již pro sebe nebo pro své dítě. Mnoho maminek se ptá, zda-li je vhodné své dítě nechat očkovat. Obzvláště ty maminky, které se domnívají, že většina lékařů úmyslně zatajuje vedlejší účinky očkovacích látek, které mohou být pro děti nebezpečné. Podle odborníků jsou však tyto úvahy zcela neopodstatněné. Vakcíny prochází přísným klinickým zkouškám ve čtyřech fázích. Výrobci vakcín tak musí prokázat nejen vysokou účinnost jejich vakcíny, ale rovněž také bezpečnost.

Mohlo by vás zajímat:  Játra, žlučník, slinivka - nezahrávejte si s nimi

Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat kdykoliv. Očkování se tedy provádí celoročně. Jedna dávka včetně aplikace vás bude stát přibližně 700,- Kč. První očkování vás však před klíšťovou encefalitidou neochrání. Imunitní systém začíná reagovat až po druhé dávce, ke které dochází cca 1 – 3 měsících. Chcete-li se chránit před klíšťovou encefalitidou, myslete na preventivní kroky. Jedná se zejména o vhodné oblečení do lesa – pokrývka hlavy, vysoká obuv, ponožky vytažené přes okraj kalhot, repelenty s obsahem DEET, častá prohlídka těla atp. Jakmile již na sobě naleznete přisáté klíště, měli byste jej co nejdříve odstranit. V lékárně si můžete zakoupit speciální pinzetu, která je určená přímo na vytahování klíšťat. Klíšťová encefalitida se přenáší z klíštěte na člověka již za dvě hodiny od jeho přisátí. Klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu přenáší i nymfy, které člověk okem neodhalí. Jsou velmi malé, a jakmile se nasají, okamžitě svého hostitele opouští. Mnoho postižených lidí si ani neuvědomuje, že přišli do styku s klíštětem.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení