Prevence před HPV a rakovinou děložního čípku

Prevence
Zveřejněno: 10.2.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Věděli jste, že až 85 % lidí, kteří mají aktivní sexuální život, se s touto infekcí opakovaně setká? Je dokázáno, že právě mladí lidé, kteří teprve začínají poznávat krásy sexuálního života, se s touto nákazou setká během prvních dvou až třech let, kdy mají tendence k větší míře střídání sexuálních partnerů. Samotný virus HPV však ještě neznamená nemoc. Zdravý imunitní systém si s virem HPV dokáže poradit.

Je to právě náš imunitní systém, který rozhodne o tom, zda se přítomnost viru HPV stane trvalou. Při trvalé přítomnosti viru HPV dochází k tzv. přednádorovým změnám. V tkáních, kde se HPV virus vyskytuje dojde k průniku virových částic do nitra buněk, kde napadá jejich struktury, které mají na starosti dělení buněk a ty se začnou nekontrolovatelně a nepravidelně množit. A tím vzniká nádorové onemocnění.

Díky vakcinaci, která je na trhu již 6 let, se můžeme před těmi nejzákeřnějšími typy HPV virů chránit. HPV viry však nezpůsobují rakovinu pouze u žen. Infekce papilomaviry způsobuje také nádorové onemocnění konečníku a také penisu. Rakovina penisu se však vyskytuje velmi ojediněle (1 případ na 100 000 mužů), ale v zemích mimo západní svět je výskyt tohoto onemocnění vyšší. U mužů však může HPV způsobit také nádory v oblasti hlavy a krku. K přenosu této virové infekce dochází již pouhým polibkem pokožky v oblasti pohlavních orgánů. Orální sex je tedy pro přenos virů také klíčový.

Jak se chránit před HPV?

Jedinou ochranou před HPV je důkladná prevence. Preventivních kroků je několik a rozhodně se vyplatí je zkombinovat. Prvním preventivním krokem je pravidelná kontrola u svého gynekologa, který provede odběry cytologických stěrů. Tímto by mohlo dojít k radikálnímu snížení onemocnění rakovinou děložního čípku. Dalším preventivním krokem je očkování, díky kterému se chránit i muži. Mnoho mužů však neví, že očkovací látka je vhodná i pro ně a že by tím výrazně pomohli chránit sebe a své partnerky.  Dalším preventivním krokem je absolutní sexuální zdrženlivost a 100 % věrnost partnerů.

Mohlo by vás zajímat:  Dětské nechutenství
[yop_poll id=”22″]
Štítky: , ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení