Lymfatické uzliny jsou orgán kulovitého (či oválného) tvaru, který se nachází v oběhu lymfatických cév. Slouží jako biologický filtr lymfy. Lymfatické uzliny mají v těle člověka velmi důležitou roli, protože pomáhají chránit tělo před mikroorganismy a nádorovými buňkami. Jsou zvětšené lymfatické uzliny důvodem ke znepokojení? A kde všude je najdeme?
Lymfatické uzliny se nachází na různých místech těla. Jejich velikost je zhruba jako čočka nebo fazole. Známe lymfatické uzliny v prsu a lymfatické uzliny v krku. Také ale existují lymfatické uzliny v oblasti beder či lymfatické cévy v dolních končetinách a tříslech. A to zdaleka není všechno.
Přečtěte si: Jaké jsou fáze stresu?
Pokud jste nechyběli ve škole zrovna v době, kdy probíhala hodina biologie, také si jistě pamatujete, že součástí lidské obranyschopnosti jsou takzvané lymfocyty. To jsou bílé krvinky, které jsou tvořeny především kostní dření. (V menší míře je produkuje i brzlík a slezina.) V případě, že dojde k infekci lymfatických uzlin, může dojít k jejich zvětšení.
Jak se projevují zvětšené lymfatické uzliny? Co to může znamenat? A je možné, aby se zlepšila cirkulace lymfy? Na to vše se společně podíváme níže.
Obsah článku
Zvětšené lymfatické uzliny
Ke zvětšení lymfatických uzlin může dojít ve chvíli, kdy bylo tělo vystaveno virové nebo bakteriální infekci. V o něco raritnějších případech pak může být na vině rakovina, která je pro mnoho lidí velkým strašákem. Nejčastěji se se zvětšením lymfatických uzlin setkáme v oblasti krku. Konkrétně poblíž spodní čelisti. I když hodně lidí vnímá jejich zvětšení jako nepříjemné, ve skutečnosti nám tím tělo dává najevo, že aktivně bojuje proti nezvaným návštěvníkům. Kromě viditelného zvětšení mohou být zvětšené lymfatické uzliny citlivé na dotek.
Lymfedém
Někteří lidé také trpí problémem, kterému se říká lymfedém. To je termín, který označuje onemocnění lymfatického systému, které, pokud není léčeno, se může postupem času zhoršovat. V případě, že dojde k poškození lymfatického systému, ten pak nemůže efektivně odvádět vodu, která se pak může hromadit ve tkáních. (Například v nohách.) Tento problém může vznikat vrozenou vadou nebo funkční poruchou v lymfatickém systému. Objevit se pak může v pozdějším věku. Také ale známe sekundární lymfedém, který může nastat následkem nějakého zranění či následkem rakoviny.
Rozproudění lymfy
Téměř odevšad na nás útočí informace o tom, že bychom měli dbát i na rozproudění lymfy, která může lépe odvádět svou práci. Jednou z technik, která se touto misí zabývá, je lymfodrenáž. Tato technika nasměruje lymfu od periferie směrem ke středu, což může zmírnit potíže s otoky. Také se říká, že tato praktika může podpořit detoxikaci organismu. Mnohé ženy ji pak vyhledávají kvůli možné redukci celulitidy na zadečku a na stehnech.
Podpora lymfatického systému
Kromě pravidelného docházení na lymfodrenáž můžete vyzkoušet i další kroky, které by měly vést k podpoře normálního stavu lymfatického systému. Otok končetin lze korigovat nošením kompresních punčoch a bandáží. Také není na škodu vyzkoušet sprchování nohou a dalších částí těla střídavě teplou a studenou vodou. Nic nepokazíte ani sportovní aktivitou. Plusem je i kvalitně nastavený pitný režim, který zabraňuje dehydrataci.
Dobrý den trpím chronickou leukémií C 911 už asi 10 let. Zatím a doposud bez léčby. Je v budoucnu zhoršení stavu možné a lze se tak dožít dnešního průměrného věku? Jsem muž 60 let
Děkuji za odpověď
josef pešek, zlín
tel 608 460046
Diegnostikovali mi nádor prsu. Mám na prsu obrovskou červenou bouli. Teď čekám na výsledky biopsie.