Slezina je orgán, o kterém se mezi lidmi zas tak často nemluví. Přitom, její správné fungování je pro normální činnost organismu naprosto zásadní. Jak bolí slezina? K čemu je slezina dobrá? A jaké s ní můžete mít potíže?
Slezina je orgán, který se nachází v tělech téměř všech savců. Podobá se větší mízní uzlině a funguje jako krevní filtr. I když ji k životu bezpodmínečně nutně nepotřebujeme (což ji odlišuje například od ledvin, jater a srdce), pokud dojde k jejímu odstranění, můžete zaznamenat určité komplikace.
Tip: Jak na klíšťata?
Vzhledem k tomu, že možná o slezině, její funkci a chorobách nejspíš prakticky nic nevíte, právě proto se na tyto důležité informace podíváme v následujících několika řádcích.
Tak se pohodlně usaďte a pokračujte ve čtení.
Obsah článku
Funkce sleziny
Slezina je součástí lymfatického systému a je klíčová pro udržení normálního stavu imunity. Především proto, že podporuje vznik bílých krvinek, které chrání organismus před případnými vetřelci.
Souhrnně, slezinu potřebujeme, protože:
- Jde o zásobárnu krve
- Filtruje krev a zbavuje ji nepotřebných látek
- Podporuje tvorbu bílých krvinek, které potřebujeme pro správnou funkci imunity
- Pomáhá podporovat rovnováhu tekutin v organismu
- Produkuje látky, které podporují boj těla s infekcí
Jak tedy vidíte, jde o velmi důležitý orgán, který bychom si měli co nejvíce hýčkat. Bohužel, i on může onemocnět, takže se vyplatí vědět, kde bolí slezina a jaké komplikace se mohou v kontextu jejího zdraví a funkčnosti objevit.
Přečtěte si: Vše o krvi ve stolici
Kde se nachází?
Slezina se nachází v těsné blízkosti žaludku. Domnělá bolest žaludku tedy může být ve skutečnosti něčím úplně jiným. V hrudním koši je po levé straně. U dospělého člověka má slezina velikost asi jako avokádo.
Problémy se slezinou
Zvětšená slezina
Jedním z možných problémů, který vás může postihnout, je zvětšená slezina. Kvůli tomu pak můžete pociťovat pocit nepohodlí a bolesti. Rizikem tohoto problému může být nebezpečná ruptura sleziny.
Mezi možné příčiny tohoto jevu může patřit rakovina, krevní sraženina, cystická fibróza, cirhóza jater a mnoho dalších.
Přečtěte si: Jak vyzrát na pálení při močení?
Ruptura/poničení sleziny
Tento jev se může přihodit po traumatu nebo poranění. Poznat ho můžete podle rychlého tlukotu srdce, nevolnosti, závratě a bolesti po levé straně od žaludku.
Tipy pro zdravou slezinu
Nyní se podíváme na to, jak slezinu udržet co nejdéle zdravou a funkční. Asi nemusíme zdůrazňovat, že hlavní roli v tomto případě hraje zdravá životospráva. Ta může být důležitá i v situaci, kdy už problémy se slezinou máte.
Mezi hlavní metody patří:
- Přiměřená pohybová aktivita
- Pití dostatečného množství čisté vody
- Udržování zdravé tělesné hmotnosti
Naprostou samozřejmostí by měl být i zdravý jídelníček, ve kterém by nemělo chybět ovoce se zeleninou.
Naopak se snažte při problémech se slezinou vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám a fast foodu. Dobré nejsou ani masné výrobky, sladkosti a slazené nápoje. Také byste měli dbát na alkoholovou a nikotinovou abstinenci (která bude vyhovovat i játrům), protože slezina nebude muset spolu s nimi tolik pracovat, aby z těla dostala nepotřebné látky.
I když se dá bez sleziny žít, snažte se o to, aby jí bylo ve vašem těle dobře. Určitě si to zaslouží.
Měli jste někdy potíže se slezinou? Pokud ano, podařilo se vám jich zbavit?