5 funkcí sleziny: Kde je a proč je životně důležitá?

man-1846050_1920
Zveřejněno: 27.9.2023

Slezina je orgán, o kterém se mezi lidmi zas tak často nemluví. Přitom, její správné fungování je pro normální činnost organismu naprosto zásadní. Jak bolí slezina? K čemu je slezina dobrá? A jaké s ní můžete mít potíže?

Slezina je orgán, který se nachází v tělech téměř všech savců. Podobá se větší mízní uzlině a funguje jako krevní filtr. I když ji k životu bezpodmínečně nutně nepotřebujeme (což ji odlišuje například od ledvin, jater a srdce), pokud dojde k jejímu odstranění, můžete zaznamenat určité komplikace.

Tip: Jak na klíšťata?

Vzhledem k tomu, že možná o slezině, její funkci a chorobách nejspíš prakticky nic nevíte, právě proto se na tyto důležité informace podíváme v následujících několika řádcích.

Tak se pohodlně usaďte a pokračujte ve čtení.

Funkce sleziny

5 funkcí sleziny: Kde je a proč je životně důležitá?

Slezina je součástí lymfatického systému a je klíčová pro udržení normálního stavu imunity. Především proto, že podporuje vznik bílých krvinek, které chrání organismus před případnými vetřelci.

Souhrnně, slezinu potřebujeme, protože:

  • Jde o zásobárnu krve
  • Filtruje krev a zbavuje ji nepotřebných látek
  • Podporuje tvorbu bílých krvinek, které potřebujeme pro správnou funkci imunity
  • Pomáhá podporovat rovnováhu tekutin v organismu
  • Produkuje látky, které podporují boj těla s infekcí

Jak tedy vidíte, jde o velmi důležitý orgán, který bychom si měli co nejvíce hýčkat. Bohužel, i on může onemocnět, takže se vyplatí vědět, kde bolí slezina a jaké komplikace se mohou v kontextu jejího zdraví a funkčnosti objevit.

Přečtěte si: Vše o krvi ve stolici

Kde se nachází?

Slezina se nachází v těsné blízkosti žaludku. Domnělá bolest žaludku tedy může být ve skutečnosti něčím úplně jiným. V hrudním koši je po levé straně. U dospělého člověka má slezina velikost asi jako avokádo.

Problémy se slezinou

Zvětšená slezina

Jedním z možných problémů, který vás může postihnout, je zvětšená slezina. Kvůli tomu pak můžete pociťovat pocit nepohodlí a bolesti. Rizikem tohoto problému může být nebezpečná ruptura sleziny.

Mezi možné příčiny tohoto jevu může patřit rakovina, krevní sraženina, cystická fibróza, cirhóza jater a mnoho dalších.

Přečtěte si: Jak vyzrát na pálení při močení?

Mohlo by vás zajímat:  Migrénu sami těžko zvládnete

Ruptura/poničení sleziny

Tento jev se může přihodit po traumatu nebo poranění. Poznat ho můžete podle rychlého tlukotu srdce, nevolnosti, závratě a bolesti po levé straně od žaludku.

Tipy pro zdravou slezinu

5 funkcí sleziny: Kde je a proč je životně důležitá?

Nyní se podíváme na to, jak slezinu udržet co nejdéle zdravou a funkční. Asi nemusíme zdůrazňovat, že hlavní roli v tomto případě hraje zdravá životospráva. Ta může být důležitá i v situaci, kdy už problémy se slezinou máte.

Mezi hlavní metody patří:

  • Přiměřená pohybová aktivita
  • Pití dostatečného množství čisté vody
  • Udržování zdravé tělesné hmotnosti

5 funkcí sleziny: Kde je a proč je životně důležitá?

Naprostou samozřejmostí by měl být i zdravý jídelníček, ve kterém by nemělo chybět ovoce se zeleninou.

Naopak se snažte při problémech se slezinou vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám a fast foodu. Dobré nejsou ani masné výrobky, sladkosti a slazené nápoje. Také byste měli dbát na alkoholovou a nikotinovou abstinenci (která bude vyhovovat i játrům), protože slezina nebude muset spolu s nimi tolik pracovat, aby z těla dostala nepotřebné látky.

I když se dá bez sleziny žít, snažte se o to, aby jí bylo ve vašem těle dobře. Určitě si to zaslouží.

Měli jste někdy potíže se slezinou? Pokud ano, podařilo se vám jich zbavit?

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení