Krev ve stolici: Jak vypadá, co znamená, léčba

Krev ve stolici
Zveřejněno: 22.3.2022

Pokud vás trápí tmavá krev ve stolici, může jít o vážný problém, který musíte začít okamžitě řešit. Nelze totiž vyloučit onemocnění rakovinou. Co když vás ale sužuje jasně červená krev ve stolici? A jak postupovat, pokud se objeví u miminka, nebo u staršího dítěte?

Za normálních okolností má lidská stolice hnědou barvu. Pokud se v ní tedy objeví krev, je vhodné zpozornět, protože to obvykle znamená vybočení z normálního stavu. Jak vážná situace je, vám může říct jen lékař na základě vyšetření.

Než ale začnete propadat panice a vidět za svým problémem to nejhorší, zkuste zvážit, jestli nejde o krev ve stolici ze stresu, který jste si způsobili při průjmu. (Tím máme přesně na mysli to, že časté odbíhání na toaletu může způsobit mechanické podráždění análního otvoru, který může mírně krvácet.)

Vše důležité o tomto tématu vám prozradíme níže.

Proč mám ve stolici krev?

Krev ve stolici jak vypadá

Krev ve stolici se objevuje z mnoha různých důvodů. Některé jsou naprosto neškodné, u dalších je nutné zpozornět.

Mezi nejčastější viníky patří:

  • Hemoroidy
  • Anální trhliny (anální sex, porod, průjem, zácpa…)
  • Zánětlivé onemocnění střev
  • Rakovina análního otvoru
  • Rakovina střev
  • Infekce
  • Zánět střev
  • Zácpa

Jestli je situace vážná poznáte orientačně podle toho, jak krev přesně vypadá.

Krev při utírání a ne ve stolici

Krev ve stolici co znamená

Pokud je vše s vaší stolicí v pořádku, ale všimli jste si krve při utírání toaletním papírem (krev má navíc světle červenou barvu), znamená to, že problém se nachází v oblasti análního otvoru, nebo v jeho bezprostředním okolí. Poměrně běžně se takto projevují hemoroidy a anální trhliny.

Mohlo by vás zajímat:  Kocovina odezní (nejen) díky dávce vitamínů!

Tmavá krev ve stolici

Mnohem větším problémem je tmavá krev ve stolici, která poukazuje na nějakou abnormalitu ve vyšších sférách střev. V takových případech je vhodné se co nejrychleji spojit s vaším ošetřujícím lékařem, který provede důkladnou prohlídku vašeho zdravotního stavu.

Krev ve stolici u dětí

Krev ve stolici u dětí byste neměli ignorovat. V případě jakéhokoliv nálezu neprodleně kontaktujte pediatra, který vám dá další informace, podle kterých byste se měli začít řídit. Nemusíte se ale hned znepokojovat. Krev ve stolici může souviset například s tím, že dítě trpí na zácpy a musí intenzivně tlačit.

Léčba krve ve stolici

Krev ve stolici léčba

Pokud se ukáže, že za krví ve stolici stojí hemoroidy, pak je léčba poměrně jednoduchá. Lékař vám doporučí změnu životního stylu, která přispívá k měkčí stolici, která jde snáze vytlačit. Pomoci by vám mohly i speciální mastičky na hemoroidy a speciální vlhčené ubrousky s dubovou kůrou. Také se doporučují sedací koupele ve vlažné vodě s trochou Epsomské soli. (Zcela se zbavit hemoroidů lze jen díky operaci.)

Anální trhliny by taktéž mohla částečně vyřešit lepší životospráva. Primárně se zaměřte na svůj pitný režim a na větší přísun vlákniny. Opět pomáhají i sedací koupele, které vám pomohou uvolnit svaly v anální oblasti.

V případě zánětlivého onemocnění střev vám pomohou léky, které vám předepíše lékař. To stejné platí pro infekce. Zvlášť pro ty, které jsou bakteriálního původu a mohou být na ně nasazena antibiotika.

Největším oříškem je rakovina střev, která vyžaduje chemoterapii, ozařování a mnohdy také operaci. Ani v tomto případě by se ale neměli pacienti vzdávat. Pokud přijdete k lékaři včas, existuje šance, že se vyléčíte. (Z toho důvodu nepodceňujte účast v preventivních programech na detekci rakoviny střev.)

Mohlo by vás zajímat:  Opakované záněty močových cest – jak se jich zbavit?

Měli jste někdy problém s krví ve stolici? Pokud ano, měla vážnou příčinu?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/blood-when-i-wipe – Vše o krvi ve stolici (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/blood-in-stools-1945265 – Proč vidíte krev ve stolici (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení