Slyšeli jste někdy o termínu autonomní nervový systém? Pokud ne, tak byste měli spoustu věcí dohnat. Vegetativní nervová soustava (jak se ANS často říká) má totiž významný vliv na tlukot srdce. Co když se jeho rytmus odchýlí od normálu? Na to se podíváme níže.
Když se zanoříme do hlubin lidské fyziologie, zjistíme, že součástí autonomní nervové soustavy je sympatikus a parasympatikus. Tyto dva termíny označují těla neuronů sympatiku a pregangliová vlákna parasympatiku.
Člověk ale nemusí být biolog, aby chápal, že pokud by tyto systémy nefungovaly, mohlo by to velmi významně ohrozit normální funkci lidského těla. Jelikož by tím utrpělo i lidské srdce, je nutné vědět, jak postupovat, pokud se váš tep dlouhodobě odchyluje od toho, co je považováno za normální.
Pokud vás to zajímá, pokračujte dále.
Obsah článku
Normální tlukot srdce
Skoro všude platí, že pokud se chceme zabývat nějakou patologií, musíme alespoň rámcově vědět, co je považováno za normální.
Tlukot srdce se liší v závislosti na našem pohlaví a věku. Tlukot srdce se pak měří v průběhu 1 minuty. Aby měl tlukot srdce nejlepší výpovědní hodnotu, člověk by neměl být ve stresu, neměl by mluvit a měl by být v naprostém klidu.
Každý člověk je jiný, každopádně, u dospělého člověka se považuje za normální cokoliv mezi 60 a 100 tepy za minutu. U dětí může být tlukot srdce ještě rychlejší. Děti do 3 měsíců mohou mít tep 80 až 205 (záleží, jestli jsou vzhůru, nebo spí). U dětí nad 10 let se za normální považuje rozmezí 60 až 100 v bdělosti a od 50 do 90 v době spánku.
Co má na tlukot srdce vliv?
Na tlukot srdce má vliv široká škála faktorů, z nichž s některými se setkáváme prakticky každý den.
Na vině může být:
- Teplota okolního prostředí (pokud je hodně teplo, tlukot srdce má tendenci se zvyšovat)
- Užívání některých léků
- Emoce (radost, stres…)
- Tělesná hmotnost (obézní jedinci mají rychlejší tlukot srdce i v klidovém režimu)
- Anémie
- Nerovnováha hormonálního systému (častá u lidí s onemocněním štítné žlázy)
- Kouření
- Poloha těla
Příliš rychlý tlukot srdce
Pokud máte více než 100 srdečních tepů za minutu, s největší pravděpodobností trpíte tachykardií. To znamená, že vaše srdce tepe rychleji, než jak je to považováno za normální.
Tento stav s sebou přináší několik rizik. Například větší riziko krevních sraženin, srdečního selhání, omdlévání a náhlého úmrtí. Z toho důvodu je důležité, abyste se začali s tímto problémem co nejdříve léčit.
Příliš pomalý tlukot srdce
Opačným problémem je bradykardie, která označuje příliš málo tepů za minutu. (Cokoliv pod 60 tepů/minuta.)
Tento stav může způsobit horší schopnost srdce pumpovat krev do dalších částí těla. Také můžete být unavení a můžete mít tendenci omdlévat.
Opět je vhodné, abyste v tomto případě kontaktovali svého lékaře, nechali se prohlédnout a posléze jste podstoupili léčbu.
Máte normální srdeční tep, nebo trpíte nějakou odchylkou od normálu?
Zdroje informací
https://www.wikiskripta.eu/w/Vegetativní_nervová_soustava_(fyziologie) – Vegetativní nervová soustava (česky)
https://www.healthline.com/health/dangerous-heart-rate – Normální tlukot srdce (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/175241 – Tachykardie (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324264 – Bradykardie (anglicky)