Syrovátka bývá v poslední době velmi často skloňovaná. Je považována za zázračný všelék.
Budeme-li syrovátku přidávat do potravin, zvýšíme v nich obsah bílkovin a rovněž funguje také jako zdroj mléčného cukru – laktózy. Vzhledem k samotné ceně syrovátky je její použití v potravinářském průmyslu rovněž také ekonomické, oproti například sušenému mléku. Syrovátku však čím dál častěji využíváme také samostatně. Syrovátku můžeme mimo potravinářského průmyslu najít také v průmyslu kosmetickém. Syrovátka se přidává do krémů, šamponů, vlasových balzámů či různých omlazujících sérech.
Obsah článku
Syrovátka: Co je to?
Syrovátka je tekutina žlutozelené barvy, která zůstává po vysrážení mléka při výrobě sýrů, tvarohů či klasického másla. Syrovátce se rovněž také říká mléčné sérum. Pokud se vám někdy dostala tekutá syrovátka do rukou, určitě jste se zeptali, jak je možné, že má takovou žlutozelenou barvu. Barva syrovátka je ovlivněna především obsahem vitaminů skupiny B (B1, B2, B6, B12), vitaminu C a E. V syrovátce však najdeme rovněž mnoho minerálních látek – hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík a zinek. Nechybí v ní také kyselina listová a pantotenová. Jste-li však alergičtí na laktózu, měli byste vědět, že laktóza je obsažena rovněž v syrovátce. Proto není vhodná pro jedince citlivé na laktózu. V syrovátce se vyskytuje také vyšší množství soli, což by měli mít na paměti především lidé trpící ledvinovým onemocněním a vysokým krevním tlakem. Zde je však nutné říci, že tato varování se týkají pouze v případě velkého přijímání syrovátky. V malém množství je syrovátka spíše zdraví prospěšná.
Syrovátka – skvělý prostředek při hubnutí
Říká se, že je syrovátka zázrakem při snaze zhubnout. S tímto tvrzením rozhodně nemůžeme souhlasit. Ano, syrovátka vám může pomoci, pokud upravíte jídelníček a zařadíte do svého života fyzickou aktivitu. Pokud chcete tedy alespoň trošku svou snahu o zhubnutí přebytečných kil podpořit syrovátkou, musíte vědět, kterou si vybrat. Sušená syrovátka a čerstvá syrovátka se pro tyto účely příliš nehodí. Může za to vysoký podíl mléčného cukru – tedy laktózy. To znamená, že tyto syrovátky mají příliš mnoho energie. Pro tyto účely jsou k dostání produkty ze syrovátky, které mají snížený obsah tuku i cukrů a naopak zvýšený podíl bílkovin. Pokud tedy přemýšlíte nad syrovátkou kvůli hubnutí, tak volte tuto variantu. O syrovátce se rovněž mluví často v superlativech v souvislosti s celulitidou. I tyhle superlativy však musíte brát s rezervou. Syrovátka vás celulitidy nezbaví – ať ji budete konzumovat nebo se jí budete potírat v podobě nějakého krému. Celulitidy se lidé zbavili především kvůli změně životního stylu, nikoliv kvůli syrovátce samotné.
Léčebné účinky syrovátky
Léčebné účinky syrovátky si zkusíme popsat v bodech:
- syrovátka obsahuje mnoho bílkovin, proto může při snaze o snižováni hmotnosti snížit pocit hladu
- syrovátka má příznivý vliv na správné trávení
- syrovátka působí jako prebiotikum – díky tomu se pak tvoří probiotické bakterie, které se starají o zdravé zažívání
- látky v syrovátce snižují rizika srdečních a cévních chorob
- syrovátka snižuje vysoký krevní tlak
- syrovátka snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- syrovátka pomáhá tělu odvádět toxické látky
- podporuje činnost ledvin
- upravuje metabolismus
- zabraňuje zánětům žaludku a střev
- vhodná pro sportovce pro svůj obsah živin
- syrovátka je vhodná pro těhotné ženy – odvodňuje aniž by snižovala hladinu vápniku v těle
- má protizánětlivé účinky
- vhodná pro citlivou pleť
- syrovátka reguluje pH, proto se doporučuje rovněž také jako přísada do koupele
- vhodná při kožních potížích (koupele se syrovátkou)