Těhotenství v pozdním věku

Těhotenství
Zveřejněno: 7.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Lékaři se shodují na jednom. Těhotenství ve vysokém věku s sebou přináší opravdu řadu komplikací. Každá žena, která si přeje otěhotnět, by si měla uvědomit, že vrchol plodnosti u žen je mezi osmnáctým a třicátým rokem věku. Poté již dochází ke snížení počtu vajíček a rovněž se snižuje jejich kvalita. Proto mnoho žen, které posouvají své těhotenství na pozdější věk, musí využívat metod asistované reprodukce.

Rizikové těhotenství

Bez rizik se neobejde ani vlastní průběh těhotenství u starších žen. Vysoký krevní tlak a diabetes – to jsou nejčastější komplikace během těhotenství starších žen. V takovém případě je nutné pacientku během celého těhotenství bedlivě sledovat s ohledem na její chronické onemocnění.

Riziko potratu a předčasného porodu

Bohužel, existují další statistiky, které dokazují, že starší ženy trpí častějšími potraty a předčasnými porody. Ženy starší 35 let velmi často musely podstoupit tzv. konizaci děložního čípku. Jedná se o odstranění části tkáně, u které byla prokázána přítomnost patologicky změněných buněk. Právě tento zákrok má za následek možný výskyt předčasného porodu. Ženy v tomto věku se rovněž mohou potýkat také s děložním myomem. Děložní myom může mít za následek zvýšené riziko předčasného porodu.

Velmi často se stává, že těhotné matky, které přesáhly věk 35 let, mohou mít také vícečetnou graviditu. To znamená, že ženy, kterým bylo více než 35 let, mají větší šanci, že porodí  dvojčata. Přestože dvojčata potěší většinu matek, lékaři si jsou vědomi faktu, že dvojčetná gravidita může ohrozit hladký průběh těhotenství a následný porod. Ženy jsou od přírody “nastavené” pro jednočetnou graviditu. Proto každý další plod v děloze navíc zatěžuje organismus ženy a ohrožuje samotný průběh těhotenství.

Mohlo by vás zajímat:  Práce a těhotenství

Starší ženy se častěji potýkají s mimoděložním těhotenstvím.

Těhotenství v pozdním věku

Porody bývají těžší

Starší těhotné ženy se setkávají s problémy nejenom v průběhu těhotenství ale také během porodu. Při porodu se může vyskytnout mnoho rizikových situací. První z těchto rizik může být špatně uložená placenta nebo obrácená poloha plodu. S vyšším věkem častěji stoupá také riziko úmrtí dítěte a ženy při samotném porodu. Moderní medicína sice dokáže zvrátit mnoho takových případů, avšak stát se to může. O něco hůře na tom mohou být starší prvorodičky. Ženy, které rodily již v dřívějším věku, se potýkají v pozdějším těhotenství s komplikacemi podstatně méně. Proto se lékaři častěji u těchto žen přiklání k císařským řezům.

V ohrožení je i plod

Jak jsme si již řekli, těhotenství v pozdním věku neohrožuje pouze ženu, ale dotýká se také zdraví samotného plodu. Děti těchto žen se rodí ve většině případů s nižší porodní váhou. To většinou bývá způsobeno poruchou placentace, kdy dítě není dostatečně vyživováno. Na tento fakt se však dá přijít již během těhotenství. Pokud se tak stane, mohou se lékaři přiklonit k císařskému řezu ještě před termínem porodu. Dítě následně dostává potřebné živiny už mimo tělo matky. Statistiky rovněž ukazují, že děti starších rodiček se potýkají s vyšším rizikem vzniku genetických vad, jako je například Downův syndrom. Dnešní medicína však umožňuje včasné zjištění těchto genetických vad.

[yop_poll id=”47″]
Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení