Opakované záněty močových cest – jak se jich zbavit?

Zánět
Aktualizováno

Záněty dolních močových cest pozná každá druhá žena minimálně jednou za život. Jakmile ucítíme bolest v podbřišku, časté nucení k močení či nepříjemné pálení, okamžitě víme, o co jde.

Proč vzniká zánět močových cest?

Jedním z nejčastějších důvodů vzniku opakovaných zánětů močových cest je narušení jejich ochranného povlaku. Právě narušení ochranného povlaku na sliznici močových cest má za následek neschopnost likvidace všech nepřátelských bakterií, které se do nich dostanou. Mezi nejčastější bakterie, které způsobují záněty, patří Escherichia coli. Tato bakterie, spolu s jinými, sídlí ve střevní mikroflóře a mnohdy hrají při trávení velmi důležitou roli. Jakmile se však tyto bakterie dostanou do močové trubice, způsobují nám velké nepříjemnosti právě v podobě opakovaných zánětů.

Obranyschopnost sliznice močového ústrojí může být snížená z různých důvodů. Nejčastěji to bývá prochladnutí, ale také přemíra stresu, vyčerpání organismu či pohlavní styk. Oslabení může vyvolat také ozařování při nádorovém onemocnění malé pánve a také hormonální léčba.

Projevy zánět močových cest

Mezi nejčastější projevy zánětu močových cest patří jednoznačně časté nucení na močení. Vyprázdníte se však jen trošičku. Dalším nepříjemným projevem zánětu močových cest je také pálení při močení a tupá bolest za stydkou sponou. Dále se zánět močových cest projevuje kalnou a páchnoucí močí. Ničím výjimečným není ani krev v moči. Pokud nejsou tyto projevy příliš silné, můžete se pokusit si zánět močových cest vyléčit sami. Zde se doporučuje zůstat alespoň týden doma v teplíčku, zdržet se sexuálních aktivit a vypít až 2,5 litru tekutin denně. Samozřejmostí je pravidelné močení a správná intimní hygiena. Pokud jsou vaše projevy zánětu silnější, pak je lepší, navštívíte-li odborníka. Čím silnější je váš zánět močových cest, tím horší jsou výše uvedené příznaky. Navíc se k nim může přidat teplota a zvracení.

Mohlo by vás zajímat:  Přichází období klíšťat. Poradíme vám, jak se s ním vypořádat

Jak se preventivně bránit zánětům močových cest

Existuje několik preventivních opatření, které mohou pozitivně ovlivnit stav močových cest. Skvělou prevencí je silný koncentrát z brusinkového prášku, která roste v Kanadě. Naše lesní brusinky nemají tytéž účinky. Dalším preventivním krokem může být také užívání probiotických preparátů či pití kefíru z tibetské houby. Právě tento krok pomáhá stabilizovat sliznici a přirozenou mikroflóru.

Samoléčba zánětu močových cest

Jestliže necháme zánět močových cest samovolně odeznít, aniž by došlo ke kontrole moči, dochází ve většině případů do jednoho roku k recidivě. Chcete-li tedy předejít opakovaným zánětům, vždy je lepší navštívit urologa. Návštěvy lékaře se nemusíte obávat. Lékař provede chemické a mikroskopické vyšetření moči. Najde-li v ní infekci, předepíše vám antibiotickou léčbu, která by vám měla ulevit. Současně také pošle vaši moč k mikrobiologickému vyšetření. V případě, že vám prvně nasazená léčba nezabere a vaše projevy zánětu se nikterak nezlepší, předepíše vám lékař na základě mikrobiologického vyšetření léky, které již na vaši infekci zaberou. Současně vás také může poslat na sonografii břicha a ledvin.

Úskalí opakovaných zánětů močových cest

Ačkoliv se dá říci, že se zánětů močových cest dá snadno zbavit samoléčbou, lékaři se příliš k tomuto řešení nepřiklání. Časté záněty dolních močových cest vedou k chronickým změnám sliznic, což může vést například ke snížení kapacity močového měchýře. Současně tím vzniká také riziko zánětu ledvin. Záněty ledvin prochází bolest svalstva v bedrech, vysoká teplota a celková slabost a zchvácenost.  Současně se k projevům zánětu ledvin přidávají také projevy spojené se zánětem dolních močových cest. Přestože raději volíte samoléčbu, se záněte ledvin si skutečně nezahrávejte a rozhodně navštivte lékaře. Zánět ledvin si žádá léčbu, mnohdy i hospitalizaci, aby byl stav pacienta sledován a vždy stabilizován. Součástí léčby je také dieta. Zánět ledvin je považován za velmi závažné onemocnění, které vás může ohrozit na životě.

Mohlo by vás zajímat:  Pásový opar
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Kamila
  • 22.11.2013
  Odpovědět

  Dobrý den, moc děkuji za zajímavý článek. Také bohužel patřím k těm, kteří na opakované záněty močáku hodně trpí. Co se prevence týče, osvědčil se mi z léků hlavně uroval, ale jinak dostatek nesladkých tekutin (aby se tělo neustále „proplachovalo“), žádné bokovky, neprochladnout a beru ještě biopron premium na imunitu, protože s tou mám dlouhodobě problémy.

  • luděk
  • 30.8.2014
  Odpovědět

  Dobrý den,

  chtěl bych poradit jak je možné zlepšit problémy s močovými cestami. Jako osvědčený recept doporučuji denně vypít šálek z nálevu ze zlatobýlu a tymiánu (2 lžičky zlatobýlu a 1/2 lžičky tymiánu). Optimalní doba je dopoledne, mezi snídaní a obědem, alespoˇ2 hodinz po snídani. U lidí s problémy se štítnou žlázou bez tymiánu. Zní to jednoduše, ale budete překvapeni účinkem těchto bylin.. Přeju všem brzské uzdravení:)!

  • Daniela
  • 1.10.2014
  Odpovědět

  Dobrý den,

  chci se podělit o moji zkušenost se zánětem močového měchýře. Trpěla jsem několikrát do roka záněty močového měchýře. Zkoušela jsem brusinky, pomohly k vyléčení, záněty se opakovaly. Zkusila jsem z lékárny novinku Senzycol. 220 tablet, berou se 3 denně při problémech, 2 denně jako prevence. Zánět se u mě zatím neopakoval. Senzycol je sice drahá záležitost, stojí více jak tisíc korun, ale pokud se mi záněty nevrátí,tak to byla dobrá investice.

  • Magda
  • 28.10.2014
  Odpovědět

  Dobrý den,

  jak už tady bylo jednou zmíněno. Senzycol je na zánět močových cest opravdu dobrý. Mohu to jedině potvrdit. Zánět močových cest se mi pravidelně vracel několikrát do roka. Co jsem šla k doktorovi, chtěl do mě cpát antibiotika. Už mi to připadalo, že se se mnou moc nezabývá. Když jsem si šla do lékárny prášky vyzvednout, tak jsem se ptala lékárnice, zda není na zánět něco jiného. Poradila mi právě Senzycol. Když mi řekla kolik přípravek stojí, málem mě tam švihlo. Ale teď jsem ráda, že jsem si Senzycol koupila. Když spočítám, kolik jsem investovala do léků dlouhá léta předtím, tak mě Senzycol vyšel ještě „levně“. A narozdíl od předchozích léků mi tento zabral a od té doby jsem zánět neměla.

  • Martina
  • 28.11.2014
  Odpovědět

  senzycol je snad zazrak. dcera mi rikala, ze to jsou vyhozene penize, ale nejsou a sama to pak uznala. zanet zmizel a jiz pul roka jsem v poradku. nic mi tak nepomohlo, muzu tez jen doporucit

  • Andrea
  • 19.12.2014
  Odpovědět

  Zdravím, chtěla bych se také podělit zase o mé zkušenosti, už jsem viděla, že to tady bylo psáno,ale také trpím na záněty močových cest a před půl rokem mi známa doporučila přípravek Senzycol od Maxivitalis. Nejprve jsem si říkala, co to asi bude, docela drahá záležitost, zda to vůbec pomůže a tak jsem to teda vyzkoušela a zhruba po třech měsících, co jsem tento přípravek brala, to začalo zabírat, záněty se mi už nevrací, aspoň prozatím. Přesvědčilo mě to o tom, že jsou ještě přípravky, které mohou pomoci v tomto. Ale chce to čas, než zabere, jako u většiny přípravků či doplňků stravy.

  • Milena
  • 27.12.2014
  Odpovědět

  Dámy, já snad ten Senzycol zkusím taky 🙂 ATB mě už nebaví jíst, záněty mívám 3krát do roka… ta cena je vyšší, koukala jsem na net, ale asi to risknu. Četla jsem o Senzycolu, že je na záněty obecně, dobrý na klouby, při léčbě lupénky, migrény.. tak uvidíme. Snad budu mít štěstí a zabere mi.

  • Míša
  • 28.12.2014
  Odpovědět

  Holky, fakt to zabýrá? Jsem už nešťastná, jakmile je zima je tu zánět a ty bolesti. dala bych snad nevím co abych už měla klid. A Senzycol koupím i na netu enbo jen v lékárně? Díky moc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek
0 sdílení