Záněty dolních močových cest pozná každá druhá žena minimálně jednou za život. Jakmile ucítíme bolest v podbřišku, časté nucení k močení či nepříjemné pálení, okamžitě víme, o co jde.
Zánět močových cest je onemocnění, které vzniká velmi rychle a jeho průběh je dost nepříjemný. Objevuje se zejména u žen a trápit je dokonce může i několikrát za život. Velice důležité je, aby byl zánět vždy doléčen. Pokud by tomu tak nebylo, bude se opakovaně vracet, přičemž každý další zánět bude bolestivější. V případě, že nebude doléčen, hrozí i vážné zdravotní obtíže.
Obsah článku
- 1 Proč vzniká zánět močových cest?
- 2 Projevy jsou specifické
- 3 Jak se preventivně bránit zánětům močových cest
- 4 Co můžete dělat?
- 5 Lázně a minerální vody
- 6 Jak probíhá léčba
- 7 Úskalí opakovaných zánětů močových cest
- 8 Proč je nutné zánět doléčit?
- 9 Mám či nemám užívat antibiotika?
- 10 Intimní hygiena
- 11 Kosmetické pomůcky
Proč vzniká zánět močových cest?
Jedním z nejčastějších důvodů vzniku opakovaných zánětů močových cest je narušení jejich ochranného povlaku. Právě narušení ochranného povlaku na sliznici močových cest má za následek neschopnost likvidace všech nepřátelských bakterií, které se do nich dostanou. Mezi nejčastější bakterie, které způsobují záněty, patří Escherichia coli. Tato bakterie, spolu s jinými, sídlí ve střevní mikroflóře a mnohdy hrají při trávení velmi důležitou roli. Jakmile se však tyto bakterie dostanou do močové trubice, způsobují nám velké nepříjemnosti právě v podobě opakovaných zánětů.
Obranyschopnost sliznice močového ústrojí může být snížená z různých důvodů. Nejčastěji to bývá prochladnutí, ale také přemíra stresu, vyčerpání organismu či pohlavní styk (například časté střídání partnerů). Oslabení může vyvolat také ozařování při nádorovém onemocnění malé pánve a také hormonální léčba. Zánětem močového měchýře trpí častěji kuřačky, protože látky, které obsahuje cigareta, narušují slizniční imunitu, která brání přichycování bakterií. Ke vzniku infekci přispívá také časté zadržování moči, hormonální změny u žen v menopauze (snižující hladina estrogenů) a nízký příjem tekutin.
Projevy jsou specifické
Mezi nejčastější projevy zánětu močových cest patří jednoznačně časté nucení na močení. Vyprázdníte se však jen trošičku. Dalším nepříjemným projevem zánětu močových cest je také pálení při močení, pocit řezání a tupá bolest za stydkou sponou. Dostavuje se také bolest v podbřišku (podobá se bolesti při menstruaci, je ale silnější a intenzivnější) Dále se zánět močových cest projevuje kalnou a páchnoucí močí.
Čím silnější je váš zánět močových cest, tím horší jsou příznaky.
Ničím výjimečným není ani krev v moči. Pokud nejsou tyto projevy příliš silné, můžete se pokusit si zánět močových cest vyléčit sami. Zde se doporučuje zůstat alespoň týden doma v teplíčku, zdržet se sexuálních aktivit a vypít až 2,5 litru tekutin denně. Samozřejmostí je pravidelné močení a správná intimní hygiena. Pokud jsou vaše projevy zánětu silnější, pak je lepší, navštívíte-li odborníka. Čím silnější je váš zánět močových cest, tím horší jsou výše uvedené příznaky. Navíc se k nim může přidat teplota, třesavka, bolest zad a zvracení.
Jak se preventivně bránit zánětům močových cest
Existuje několik preventivních opatření, které mohou pozitivně ovlivnit stav močových cest. Skvělou prevencí je silný koncentrát z brusinkového prášku, která roste v Kanadě. Naše lesní brusinky nemají tytéž účinky. Dalším preventivním krokem může být také užívání probiotických preparátů či pití kefíru z tibetské houby. Právě tento krok pomáhá stabilizovat sliznici a přirozenou mikroflóru.
Kromě toho je důležité:
- dodržovat zásady zdravé výživy
- mít dostatek pohybu
- nekouřit
- omezit kořeněná jídla
- omezit sladké potraviny
- nezůstávat v mokrých plavkách
- dodržovat správnou intimní hygienu
Co můžete dělat?
Chcete-li co nejrychleji ulevit od nepříjemných pocitů při močení, zvyšte pitný režim. Pálení tak můžete relativně rychle zmírnit. Mějte na paměti, že čím déle máte moč v močovém měchýři, tím více bakterií se tam nashromáždí. Bakterie Escherichia coli je schopna zdvojnásobit svůj počet během několika minut! Správný pitný režim můžete kontrolovat velice snadno. Podle barvy moči. Je-li vaše moč velmi světlá – organismus má dostatek tekutin. Je-li tmavá, začněte více pít. Co je vhodné pít? V lékárně si můžete zakoupit urologické čaje. Nejsou příliš chutné, ale měly by vám od potíží ulevit. Vyhýbejte se kyselým nápojům, džusům, černému a zelenému čaji. Tyto nápoje tělo naopak odvodňují, což je při zánětu močového ústrojí nežádoucí. Pokud obtíže přetrvávají déle než dva dny a nezlepšují se, navštivte svého praktického lékaře nebo gynekologa.
Lázně a minerální vody
Abychom něco udělali s chronickým zánětem močových cest, musíme se zaměřit nejen na posílení imunitního systému, ale také na zdravý životní styl, který v sobě zahrnuje také správné stravovací návyky a zdravý pohyb. Minerální prameny, které není možné zakoupit např. v obchodě, mohou při chronických zánětech močových cest velmi pomoci. Řada minerálních pramenů má protizánětlivé účinky. Lázně tedy nabízí nejen onen pitný režim těchto minerálních vod, ale také koupele aj.
Přírodní uhličitá minerální koupel má velmi pozitivní účinek na ledviny, malou pánev a celé tělo. Lázně tedy snižují potřebu léčiv, zvyšují samoozdravné procesy v těle, zvyšují psychickou pohodu a to vše se podílí na posílení imunitního systém a lepší odolnosti organismu. Lidé, kteří se o své zdraví starají prostřednictvím odpočinku v lázních spolu s procedurami, užívají podstatně méně antibiotických preparátů. Současně se lázně doporučují pacientům, kteří mají sklony k písku nebo kamenů z moči. Díky lázeňské péči lze těmto chronickým zánětům předcházet.
Jak probíhá léčba
Zánět se léčí pomocí antibiotik. Je důležité, aby byly léky brány přesně podle doporučení a aby byly dobrány všechny. Při léčbě je také velice důležitý klidový režim. Pacient by měl být v klidu a v teple. Extrémně důležitý je potom pitný režim. Odporučuje se pití čisté vody či různých bylinkových čajů. Nevhodné je například pití kávy. Rychlejší léčbu může podpořit konzumace brusinek. Je možné jíst brusinky sušené, pít džus či si koupit speciální doplňky stravy s jejich obsahem.
Samoléčba zánětu močových cest
Jestliže necháme zánět močových cest samovolně odeznít, aniž by došlo ke kontrole moči, dochází ve většině případů do jednoho roku k recidivě. Chcete-li tedy předejít opakovaným zánětům, vždy je lepší navštívit urologa. Návštěvy lékaře se nemusíte obávat. Lékař provede chemické a mikroskopické vyšetření moči. Najde-li v ní infekci, předepíše vám antibiotickou léčbu, která by vám měla ulevit. Současně také pošle vaši moč k mikrobiologickému vyšetření. V případě, že vám prvně nasazená léčba nezabere a vaše projevy zánětu se nikterak nezlepší, předepíše vám lékař na základě mikrobiologického vyšetření léky, které již na vaši infekci zaberou. Současně vás také může poslat na sonografii břicha a ledvin.
Úskalí opakovaných zánětů močových cest
Ačkoliv se dá říci, že se zánětů močových cest dá snadno zbavit samoléčbou, lékaři se příliš k tomuto řešení nepřiklání. Časté záněty dolních močových cest vedou k chronickým změnám sliznic, což může vést například ke snížení kapacity močového měchýře. Současně tím vzniká také riziko zánětu ledvin. Záněty ledvin prochází bolest svalstva v bedrech, vysoká teplota a celková slabost a zchvácenost.
Přestože raději volíte samoléčbu, se zánětem ledvin si skutečně nezahrávejte.
Současně se k projevům zánětu ledvin přidávají také projevy spojené se zánětem dolních močových cest. Přestože raději volíte samoléčbu, se zánětem ledvin si skutečně nezahrávejte a rozhodně navštivte lékaře. Zánět ledvin si žádá léčbu, mnohdy i hospitalizaci, aby byl stav pacienta sledován a vždy stabilizován. Součástí léčby je také dieta. Zánět ledvin je považován za velmi závažné onemocnění, které vás může ohrozit na životě.
Proč je nutné zánět doléčit?
Pokud nechcete, aby se vám záněty opakovaně vracely, je nutné je doléčit a předejít tak chronickému stavu. Časté a opakované záněty močového ústroji vedou k inkontinenci.
Mám či nemám užívat antibiotika?
Léčba močového měchýře je tvrdý oříšek i pro zkušené lékaře. Přestože vám lékař vždy předepíše antibiotika, měli byste s lékařem spolupracovat na preventivních krocích. Prevence spočívá ve zvýšení imunitní obrany.
Intimní hygiena
Intimní hygiena je v případech zánětů močového ústrojí klíčová. Bakterie, která záněty způsobuje, se zdržuje v tlustém střevě a na kůži okolo konečníku. Proto dbejte na správné a dostatečné utírání konečníku, aby se bakterie nedostaly do blízkosti pochvy, odkud se mohou velice snadno dostat do močového měchýře. To je snad nejdůležitější zásada, na kterou by si měly všechny ženy dávat pozor. Přestože je intimní hygiena důležitá, přílišná a nepřiměřená hygiena intimním partiím škodí. Výplachy pochvy v dnešní době lékaři příliš nedoporučují, pokud nejsou součásti ordinované léčby. Jsou přesvědčeny, že výplachy vyplavují přirozenou bakteriální flóru pochvy a tím pádem se vytváří ideální podmínky pro šíření choroboplodných organismů.
Kosmetické pomůcky
Mějte na paměti, že než používat špatnou kosmetiku tak raději žádnou! To je zásada, které by se měla držet každá žena. Antibakteriální, ale i běžná mýdla působí jako výplachy. Pokud vám nestačí čistá voda, používejte speciální intimní mýdla, která jsou dnes k sehnání ve všech lékárnách nebo drogeriích. Pokud máte potřebu používat intimní ubrousky, opět si kupte speciální, které jsou určené právě pro intimní ženská místa.
A jak to máte se zánětem močového měchýře vy? Dejte nám to vědět do komentářů.
Dobrý den, moc děkuji za zajímavý článek. Také bohužel patřím k těm, kteří na opakované záněty močáku hodně trpí. Co se prevence týče, osvědčil se mi z léků hlavně uroval, ale jinak dostatek nesladkých tekutin (aby se tělo neustále „proplachovalo“), žádné bokovky, neprochladnout a beru ještě biopron premium na imunitu, protože s tou mám dlouhodobě problémy.
Dobrý den,
chtěl bych poradit jak je možné zlepšit problémy s močovými cestami. Jako osvědčený recept doporučuji denně vypít šálek z nálevu ze zlatobýlu a tymiánu (2 lžičky zlatobýlu a 1/2 lžičky tymiánu). Optimalní doba je dopoledne, mezi snídaní a obědem, alespoˇ2 hodinz po snídani. U lidí s problémy se štítnou žlázou bez tymiánu. Zní to jednoduše, ale budete překvapeni účinkem těchto bylin.. Přeju všem brzské uzdravení:)!
Dobrý den,
chci se podělit o moji zkušenost se zánětem močového měchýře. Trpěla jsem několikrát do roka záněty močového měchýře. Zkoušela jsem brusinky, pomohly k vyléčení, záněty se opakovaly. Zkusila jsem z lékárny novinku Senzycol. 220 tablet, berou se 3 denně při problémech, 2 denně jako prevence. Zánět se u mě zatím neopakoval. Senzycol je sice drahá záležitost, stojí více jak tisíc korun, ale pokud se mi záněty nevrátí,tak to byla dobrá investice.
Dobrý den,
jak už tady bylo jednou zmíněno. Senzycol je na zánět močových cest opravdu dobrý. Mohu to jedině potvrdit. Zánět močových cest se mi pravidelně vracel několikrát do roka. Co jsem šla k doktorovi, chtěl do mě cpát antibiotika. Už mi to připadalo, že se se mnou moc nezabývá. Když jsem si šla do lékárny prášky vyzvednout, tak jsem se ptala lékárnice, zda není na zánět něco jiného. Poradila mi právě Senzycol. Když mi řekla kolik přípravek stojí, málem mě tam švihlo. Ale teď jsem ráda, že jsem si Senzycol koupila. Když spočítám, kolik jsem investovala do léků dlouhá léta předtím, tak mě Senzycol vyšel ještě “levně”. A narozdíl od předchozích léků mi tento zabral a od té doby jsem zánět neměla.
senzycol je snad zazrak. dcera mi rikala, ze to jsou vyhozene penize, ale nejsou a sama to pak uznala. zanet zmizel a jiz pul roka jsem v poradku. nic mi tak nepomohlo, muzu tez jen doporucit
Zdravím, chtěla bych se také podělit zase o mé zkušenosti, už jsem viděla, že to tady bylo psáno,ale také trpím na záněty močových cest a před půl rokem mi známa doporučila přípravek Senzycol od Maxivitalis. Nejprve jsem si říkala, co to asi bude, docela drahá záležitost, zda to vůbec pomůže a tak jsem to teda vyzkoušela a zhruba po třech měsících, co jsem tento přípravek brala, to začalo zabírat, záněty se mi už nevrací, aspoň prozatím. Přesvědčilo mě to o tom, že jsou ještě přípravky, které mohou pomoci v tomto. Ale chce to čas, než zabere, jako u většiny přípravků či doplňků stravy.
Dámy, já snad ten Senzycol zkusím taky 🙂 ATB mě už nebaví jíst, záněty mívám 3krát do roka… ta cena je vyšší, koukala jsem na net, ale asi to risknu. Četla jsem o Senzycolu, že je na záněty obecně, dobrý na klouby, při léčbě lupénky, migrény.. tak uvidíme. Snad budu mít štěstí a zabere mi.
Holky, fakt to zabýrá? Jsem už nešťastná, jakmile je zima je tu zánět a ty bolesti. dala bych snad nevím co abych už měla klid. A Senzycol koupím i na netu enbo jen v lékárně? Díky moc.