Jak na zdravé a rychlé opalování. Co dělat když se spálíte?

pexels-kindel-media-7294671
Zveřejněno: 3.7.2023

Podpora opálení je v posledních dekádách velmi žádaná, protože bronzová pokožka platí za jeden ze znaků prosperity a zdraví. Jenže, dovolená v exotice může mít nepříjemnou dohru. Stačí se spálit od sluníčka a v dohledné době si můžete zadělat na obrovský problém. Jak tedy na zdravé a rychlé opalování? A jaká je první pomoc při spáleninách od slunce?

Pokud si chcete udržet bronzovou pokožku během celého roku, dost možná se rozhodnete navštěvovat solárium. Případně trávíte hodně času na zahradě či na balkoně, kde se během prvních hezkých dní snažíte zhnědnout.

Jenže, ne všichni máme stejný fototyp, takže někteří lidé se během chvíle na sluníčku spálí. Hodně citlivá na slunce bývá i dětská pokožka. V neposlední řadě, kdo se nechrání před UV zářením, ten se může ještě letos dopracovat k nebezpečné rakovině kůže, která je v mnoha případech i smrtelná.

Přečtěte si: Jaké patálie způsobuje zvýšená radiace?

Jak se rychle opálit? A jak se zbavit spálení od slunce? To vše a mnohem víc vám prozradíme níže.

Příznaky slunečních spálenin

Jak na zdravé a rychlé opalování. Co dělat když se spálíte?

Ať už máte hodně světlou pokožku, nebo jste od přírody spíše tmavší typy, za všech okolností je důležité dodržovat zásady zdravého opalování. V opačném případě může dojít po nějakém čase ke spálení kůže a ke změnám znamének, které mohou vznikat vlivem patologických procesů, které souvisejí s rakovinou.

Mezi hlavní indikátory toho, že jste byli na slunci déle, než jste měli, poznáte podle:

  • Rudé či výrazně růžové pokožky
  • Zánětu
  • Pocitu teplé kůže, která je horká na dotek
  • Otoků
  • Bolesti, citlivosti a svědění kůže
  • Puchýřků na kůži, které mohou praskat
  • Bolavých očí
  • Horečky, bolesti hlavy, únavy a nevolnosti (pokud je spálení vážné)

V případě, že zaznamenáte opravdu vážné změny ve fungování zraku, v případě, že jsou puchýře naplněné hnisem, spálení od slunce se nezlepšuje ani po snaze o léčbu domácími prostředky, v případě hodně vážných otoků a zhoršující se zimnice, horečky a bolesti hlavy, neprodleně vyhledejte pomoc lékaře.

Spáleniny jsou extrémně nebezpečné i pro malé děti. Proto je dobré vědět, kdy nechodit s miminkem ven v létě (ideálně se držte ve stínu mezi 11. a 15. hodinou). Chránit by se měly i starší děti.

Jak na zdravé a rychlé opalování. Co dělat když se spálíte?

První pomoc při spálení od sluníčka

Jak na první pomoc? Pokud vás trápí horečka a bolest, je vhodné užít volně dostupný lék, který může tyto potíže na přechodnou dobu zmírnit. Také existují speciální gely a masti, které se dají aplikovat na kůži, a které mohou zmírnit bolest postiženého místa. (V tomto ohledu uděláte nejlépe, když se poradíte v lékárně.)

Dále je důležité začít s ochlazováním kůže. Stačit bude čistý ručník, který namočíte do chladné vody a přiložíte ho na spáleninu. Také může pomoci chladnější sprcha nebo koupel. Určitě se také snažte podpořit regeneraci pokožky. Dobrým pomocníkem bývají pěny a krémy s obsahem panthenolu, aloe vera a s dalšími zvláčňujícími a vyživujícími složkami. Větší úlevy docílíte, když budete tyto produkty mezi aplikacemi skladovat v lednici.

Jelikož došlo s největší pravděpodobností i k dehydrataci, snažte se pít větší množství čisté vody. Vůbec nesahejte na puchýře a nechte je žít svým vlastním životem. V neposlední řadě už také nechoďte v dohledné době na sluníčko a pořádně se před ním chraňte.

Jak na zdravé a rychlé opalování. Co dělat když se spálíte?

Tipy pro zdravé opálení

Nyní se podíváme na to, jak se opalovat. Jednou ze zásad by mělo být používání kvalitního opalovacího přípravku, který má alespoň SPF 25. Světlejší typy by určitě neměly chodit ven, pokud nepoužijí alespoň SPF 50+. V průběhu dne se pravidelně natírejte, protože ochranu může snižovat pocení, nošení oblečení a koupání. Krému by se také mělo použít dostatečné množství, takže jím nešetřete. Mezi nejlepší tipy, jak si namazat záda, patří asistence další osoby.

Dále pomáhá:

  • Často měnit pozici
  • Konzumace potravin bohatých na beta-karoten
  • Přiměřeně dlouhá doba slunění, která by neměla přesáhnout 2-3 hodiny
  • Když opalování naplánujete na dobu po 15. hodině, když už slunce není tak agresivní

Po opalování také pravidelně používejte pečující mléka na podporu zhnědnutí a na podporu regenerace pokožky. Po každém létě se také nechte zkontrolovat u kožního lékaře, který se ujistí, že nedošlo ke změnám, které by mohly vést ke vzniku smrtícího melanomu.

Dbáte na dodržování zásad bezpečného opalování?

Mohlo by vás zajímat:  Cibule a její neobyčejné účinky na naše zdraví

 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení