Rádi si zajdete několikrát týdně na tenis, ale po nějaké době vám v tom začne bránit nepříjemná ztuhlost a bolest v lokti? V tom případě nejspíš patříte do skupiny lidí, na kterou si počíhal takzvaný tenisový loket. Jak se projevuje? Jak se léčí? A opravdu souvisí jen s tenisem?
Natažené vazy řeší čas od času nejeden fyzicky pracující člověk či sportovec. V takové situaci tělo dává obvykle celkem jasně najevo, že došlo k přetížení jednoho konkrétního místa, které si zaslouží štědrou porci klidu.
Přečtěte si: Víte, jak se projevuje revma?
Zatímco hodně lidí děsí představa toho, že je v pozdějším věku postihne artróza nebo jiné chronické onemocnění kloubů, sportovci si kupodivu často vůbec nepřipouští, že se jich může týkat tenisový loket, který je může vyřadit nejen ze sportovních, ale také z každodenních pracovních aktivit.
Obsah článku
Co je tenisový loket?
Zajímavostí je, že to, čemu dnes říkáme tenisový loket, vlastně není žádnou novinkou. Hlavní rozdíl je v tom, že v minulosti se tomuto problému říkalo křeč písařů. Nejčastěji tento problém postihuje loket, rozšířit se však může i do ramene a zápěstí. Ve své podstatě jde o onemocnění šlach a úponů svalů, ve kterých se kvůli opakovanému pohybu tvoří mikrotrauma. I když tenisový loket není život ohrožující, v krajních případech může jeho uzdravení vyžadovat pracovní neschopnost. (Zvlášť, pokud pracujete ve skladu a podobně.)
Proč se to děje?
Tenisový loket není bolest kolene, u které máme celkem dobrou představu o tom, proč k ní dochází. Proto se podíváme na nejčastější spouštěče tohoto celkem obvyklého pohybového problému.
Tenisový loket může samozřejmě vznikat z přetížení ruky při hraní tenisu, není to ale vždy podmínkou. Trpět na něj mohou i lidé, kteří mají fyzicky namáhavou (nejen manuální) práci. Tenisový loket se objevuje i u lidí, kteří pracují celý život v kanceláři. Komplikací tenisového lokte pak může být nedostatečné vyléčení či bakteriální infekce.
Příznaky tenisového lokte
Mezi hlavní příznaky tenisového lokte patří bodavá bolest na vnější straně lokte, která se může šířit až do ramene a předloktí. Dále se může objevit i teplá pokožka na bolavém místě a otok.
Léčba tenisového lokte: Konzervativní i domácí
Pokud máte podezření na tenisový loket, je rozhodně moudré obrátit se na svého ošetřujícího lékaře, který vás důkladně prohlédne a stanoví další postup léčby. Nápomocná může být v tomto ohledu například ortéza nebo bandáž, která bolavé místo stáhne a zvládne ho držet ve správné pozici.
Jakmile se situace trochu zlepší, může přijít na řadu fyzioterapie, v průběhu které vyzkoušíte cviky na tenisový loket, které pak můžete dělat i u sebe doma. Kdo potřebuje zůstat fyzicky aktivní, ale nechce nosit ortézu, pro něj může představovat východisko tejpování. Tejp se ale nesnažte nalepit neodborně doma, protože byste si tím mohli spíše uškodit. Když se budete snažit, potíže se mohou vytratit už zhruba za 6 týdnů.
Dále pomáhá:
- Klidový režim
- Přikládání studených obkladů
- Užívání léků proti bolesti
- Mast z kostivalu či konopné mazání
- Vitamíny pro sportovce
Doplňky stravy pro sportovce jsou nápomocné prakticky v každém životním období. Kloubní výživa totiž obsahuje látky, které jsou důležité i pro seniory, rekreační sportovce, pro rodiče, kteří každodenně pečují o děti a nosí je v náručí a na zádech a podobně.
Že jste si kloubní výživu vybrali správně poznáte podle toho, že obsahuje:
- Kolagen
- Vitamín C
- Glukosamin
- Chondroitin
- MSM
- Kadidlovník pilovitý
A případně i další látky, které přispívají k podpoře normálního stavu kostí. Jmenovat můžeme například vitamín K, vitamín D a vápník.
Co se týče prevence tenisového lokte, je důležité protahování. Také se snažte kloub zbytečně nepřetěžovat. Sportovci by také měli dbát na to, aby měli správnou techniku, protože špatné provádění pohybu může problém s tenisovým loktem snadno vyvolat.
Museli jste někdy řešit tenisový nebo oštěpařský loket?