Průjem – prevence a léčba

Bolest, Břicha
Zveřejněno: 29.7.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Není to tak dávno, kdy se průjmem nakazili lidé po celé Evropě. A nebylo jich málo! Jistě si i vy vzpomenete na agresivní kmen bakterie E. coli. Přestože je tato epidemie na ústupu, rozhodně se nedoporučuje zapomenout na preventivní opatření, které nám pomohou vyhnout se průjmovému onemocnění.

Jednoduchou a účinnou prevencí se průjmům vyhnete!

Nejúčinnější prevencí je čistota. Dodržování základních hygienických pravidel jako je mytí rukou před každým jídlem a po použití toalety by mělo být naprostou samozřejmostí. Pokud k těmto pravidlům přidáte ještě umývání rukou při přípravě pokrmů, důkladné omývání nožů a podložek při krájení zeleniny a masa a pravidelné čištění kuchyňských pracovních ploch – to vše vám může ušetřit mnoho nepříjemných chvil strávených na toaletě. Tytéž zásady byste měli uplatňovat také při cestování, abyste se vyvarovali tzv. cestovatelským průjmům.

Průjmy a jeho příznaky

Mezi nejčastější příznaky průjmu patří typické křeče v břiše, plynatost, mohou se objevit také horečky, zvracení a únava. To však nejsou zdaleka všechny příznaky, kterými se průjem projevuje. Samotný průjem je signálem, že se děje něco v našich střevech, žaludku, slinivce apod. Stolice bývá většinou velice častá a vodnatá ( více než 3 x za den ).

Rozdělení průjmů

Průjmy můžeme rozdělit podle délky trvání, příčin a dále pak akutní a chronický. Akutní průjem přijde velice náhle a trvá maximálně 14 dní. Akutní průjmy způsobují viry a bakterie, které napadají trávicí ústrojí. Za třetinu průjmů mohou viry. Průjmovým onemocněním jsou ohroženy především děti. Ty nejčastěji trápí rotaviry. Druhou nejohroženější skupinou jsou starší lidé. Průjmy však mohou, jak jsme si již napsali, způsobit také bakterie, které se mohou dostat do trávicího ústrojí následnými způsoby:

 • špatné hygienické návyky – neumývání si rukou po použití toalety apod.
 • špatně umytá zelenina a ovoce
 • kontaminované vejce a produkty, které byly z kontaminovaných vajec vyrobeny
 • špatná tepelná úprava masa
 • přímý kontakt s nemocným zvířetem
Mohlo by vás zajímat:  Jak se zbavit chrápání

Bakteriální průjmy postihují jedince zpravidla velice náhle. Vedle průjmu se může objevit také horečka, zvracení a celková slabost a únava. Ve většině případů se objevuje také nepříjemná a mnohdy i poměrně silná bolest břicha.

Na bakteriální průjem můžete narazit především při cestování, kdy sníte nevhodně upravenou potravinu. Vyhýbejte se kostkám ledu, vodě, nepasterizovaným mléčným výrobkům, málo tepelně upraveným masovým a rybím pokrmům a ovoci bez slupky.

Mám průjem! Co teď?

Většina pacientů, u kterých se náhle objeví průjem, se snaží tento stav zvládnout bez lékaře. Než tedy navštívíte lékaře, je nutné doplňovat ztracené tekutiny a minerály. Pijte neslazené čaje, nesycené minerální vody popř. iontové nápoje. Minerály můžete tělu dodat v podobě více slané polévky. Trápí-li vás náhlý průjem, doporučuje se pojídat suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Pokud se zdravotní stav zlepší, můžete postupně přidat do svého jídelníčku vařené brambory, vařené nebo dušené kuřecí maso.

Prevence, prevence, prevence!

Jak již bylo řečeno, průjmům se lze velice jednoduše vyhnout. Stačí pouze disciplína a správné dodržování hygieny. Co to všechno znamená? Časté mytí rukou. Vyhýbejte se nebalené vodě, ovoci a zelenině a jezte skutečně dobře tepelně upravené potraviny. V letních měsících se snažte nestravovat ve stáncích s rychlým občerstvením a tržištíš, kde můžete zakoupit potraviny všech druhů.

Průjem a těhotenství

Jste-li těhotná a trápí vás průjem, určitě přemýšlíte, které léky byste si mohla v lékárně koupit. Těhotným ženám se tedy při průjmu doporučují přípravky ze skupiny adsorbencií – např. přírodní čištěný jíl, který na sebe váže bakterie, viry či toxiny, které průjem způsobují. Čištěný jíl nijak neohrozí zdraví plodu. V případě déle trvajícího průjmu se rozhodně doporučuje navštívit lékaře. Je nutné doplňovat tekutiny a další důležité živiny, aby se neohrozilo zdraví matky a dítěte.

Mohlo by vás zajímat:  Schizofrenie - co je to?

Co si tedy koupit, když už máme průjem?

Probiotické preparáty – probiotické preparáty jsou důležité při obnově zdravých střevních bakterií. Vaše bakterie se ve střevě se dostanou rychle do správné rovnováhy. Vybírejte si preparáty, které obsahují více než 10 probiotických kmenů. Na trhu existuje také probiotický preparát, který má speciální mikrozapouzdření, které odolává žaludečním kyselinám, tím je tak zaručeno, že potřebné množství probiotických kultur se dostanou střev, kde vykonají svou úlohu tak dobře, jak mají. Můžete také vyzkoušet domácí probiotický kefír.

Smecta – Smecta obsahuje přírodní čištěný jíl. Smecta je vhodná pro všechny typy průjmu.

Linex Baby – Trápí-li vaše dítě průjem a bolesti bříška, pak Linex Baby je vhodná volba. Linex Baby je vhodný již od kojeneckého věku.

Imodium – Imodium zahušťuje při průjmu stolici a snižuje její častost. Je vnodný pro dospělé a děti od 6 let.

Endiaron – Endiaron je vhodný, chceme-li dezinfikovat střeva. Používá se u infekčních průjmů. Je účinný proti bakteriím, kvasinkám, plísním a prvokům. Neničí mikroorganisky, které žijí normálně ve střevě.

Carbocit – aktivní uhlí, které účinkuje proti průjmům, nadýmání a střevním infekcím. Vhodný pro děti od 3 let.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Lidka
  • 23.12.2013
  Odpovědět

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,před 14-ti dny jsem měla řídký průjem a zároveň jsem brkala,nevím,jaký je důvod.

  Uplynulo 14 dnů a bylo to v pohodě,ale zase za ten týden jsem to měla zpátky.

  Mohli byste mi poradit,co mám dělat,ani nemohu jít na procházku.

  Děkuji za pochopení.

  1. Odpovědět

   Dobrý den,
   ve Vašem případě doporučuji návštěvu praktického lékaře a konzultovat s ním možný původ Vašich obtíží.
   Přeji krásný vstup do nového roku.
   S pozdravem
   Jana Malá

  • Dáša
  • 16.7.2014
  Odpovědět

  Podle mě je základem léčby průjmu hlavně dieta, mám dojem, že si všichni myslí, že když do sebe narvou endiaron a jiné léky na průjem (a nejlépe ještě všechny najednou pro větší účinek), tak si můžou jíst co chcou a bude to dobrý. Já u nás doma při prvních příznacích okamžitě nasazuji přísnou dietu o sucharech, rohlících a později třeba rýži a k tomu dávám dětem i nám dospělým biopron forte, protože mi to přijde šetrnější způsob léčby než ty klasický léky a navíc to teda vyjde i levnějc.

  • Marcelka
  • 18.8.2014
  Odpovědět

  Dobrý den, důležitá je v tomto případě životospráva. V dnešní době bohužel špatná u mnoho lidí. Já na průjmy mám doma řecké semeno. Dělám z této byliny výborný čaj, který pomáhá na spoustu obtíží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení