Virová hepatitida typu C

Hepatitida
Zveřejněno: 19.2.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Virová hepatitida typu C se v České republice řadí k těm nejrozšířenějším hepatitidám. Nákaza probíhá bez příznaků, a proto ani nevíme, že jsme nemocní až do doby, kdy je nemoc skutečně pokročilá. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že postihuje naše játra. Hrozí nám tedy jaterní cirhóza a fibróza, rakovina jater či jaterní selhání. Ve většině případů je nutné podstoupit transplantaci jater.

Jakmile se virus dostane do jater, začne měnit povrch jaterních buněk. Náš imunitní systém zaútočí na tyto buňky a snaží se je zničit. V případě, že se to imunitnímu systému podaří, jedná se o tzv. akutní hepatitidu. V případě, že náš imunitní systém neuspěje, stává se hepatitida typu C chronickým onemocněním. Následně dochází několik let k ničení jaterních buněk. Dochází k tzv. fibróza – částečně zničené buňky jsou nahrazeny vazivem. Následně dochází k jaterní cirhóze – tvrdnutí jater. Virové onemocnění hepatitidy typu C je nutné začít léčit co možná nejdříve. Při pozdě odhaleném onemocnění většinou ani správně podané léky nepomáhají.

Abychom předešli transplantaci jater a abychom se nemoc pokusili zastavit dříve než spáchá nevratné škody, je nutné ji odhalit včas. Jestliže nemáme ani podezření na možné onemocnění a dostavíme se k lékaři teprve když začneme žloutnout, většinou už pomůže pouze transplantace jater. Virovou hepatitidu typu C nelze poznat z běžných jaterních testů, protože toto onemocnění nemusí mnoho let nijak změnit jejich hodnoty. Mnoho let mohou mít lidé příznaky v podobě zvýšené únavy, nechutenství a poruchy pozornosti, ale většinou si je vůbec nespojí s možným onemocněním virovou hepatitidou typu C. Lékaře většinou navštíví lidé až s mnohem závažnějšími příznaky, jako jsou bolesti břicha, horečka, tmavá barva očí a zežloutnutí kůže.

Hepatitida typu C se léčí několika různými léky. V poslední době svitla pacientům naděje v podobě přímo působících antivirotik, které zvyšují šanci na vyléčení až na 90 %. Léčba hepatitidy typu C je dlouhodobou záležitostí a nové léky mohou vyvolávat nežádoucí účinky podobné chřipkovému onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Melanomy: Pozor, stále přibývají!

Zatímco proti jiným virům hepatitidy očkování existuje, u virové hepatitidy typu C je tomu jinak. Proti tomuto viru očkování nebylo zatím vyvinuto.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení