Léčba cukrovky

Cukrovka
Zveřejněno: 3.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Léčba cukrovky není nijak snadná. Je velmi důležité, aby si sám pacient uvědomil závažnost tohoto onemocnění a také fakt, že se jedná o celoživotní onemocnění, které je třeba celoživotně léčit. Pokud pacient spolupracuje s lékaři, pravidelně si kontroluje a hlídá hladinu glykémie ve správných hodnotách a současně se s lékařem společně snaží podchytit chronické komplikace spojené s cukrovkou, tím je větší šance, že se tyto komplikace projeví později.

Dietní úprava jídelníčku je pro pacienty s cukrovkou naprosto nezbytná stejně jako přiměřená fyzická aktivita. U pacientů trpící cukrovkou I. typu je rovněž nezbytné dodávání inzulinu – nejčastější injekční formou. Aplikace se provádí několikrát denně pomocí stříkačky nebo inzulinového pera do podkoží na břiše, stehnech či do jiné části těla. Pacient projde důležitým školením, kde se naučí regulovat množství inzulinu a také jeho aplikaci s ohledem na fyzickou zátěž a přijímané potraviny.

Bližší informace týkající se léčby cukrovky naleznete v článku Léčba cukrovky.

Léčba cukrovky II. typu se začíná rovněž úpravou a změnou životního stylu.  Nejdříve je pacient opět poučen o úpravě stravovacích návyků a potřebě fyzické aktivity. Obéznímu pacientovi bude doporučena redukce tělesné hmotnosti. Pokud tyhle režimové opatření neprokáží snížení glykémie, přikloní se lékař k dodávání inzulinu.

Rámcové jídelníčky pro pacienty s cukrovkou naleznete v článku Rámcový jídelníček pro diabetiky.

Mohlo by vás zajímat:  Schizofrenie - co je to?
Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení