Záněty močového měchýře očekávejte i v létě!

Močový, Měchýř

Stejně jako při vaginálních mykózách mohou i za velkou většinu zánětů močových cest mikroorganismy. To, zda vás tyto mikroorganismy dostanou, záleží pouze a jen na vaši imunitě a hygienických návycích.

Dostane zánět právě vás?

Časté střídání sexuálních partnerů, kouření, časté zadržování moči, nachlazení, ale i nízký příjem tekutin – tohle všechno vám může podle odborníků způsobit zánět močového měchýře. Zánětem močového měchýře trpí častěji kuřačky, protože látky, které obsahuje cigareta, narušují slizniční imunitu, která brání přichycování bakterií. Ke vzniku infekci přispívá také časté zadržování moči, hormonální změny u žen v menopauze (snižující hladina estrogenů) a jak jsme již napsali, nízký příjem tekutin.

Jak poznáte zánět močových cest a močového měchýře?

Zánět močového měchýře poznáte velmi snadno. Mezi klasické příznaky patří pálení při močení, časté chození na toaletu, bolest ve spodní části zad a nebo bederní oblasti, nevolnost a přítomnost krve v moči.

Co můžete dělat?

Chcete-li co nejrychleji ulevit od nepříjemných pocitů při močení, zvyšte pitný režim. Pálení tak můžete relativně rychle zmírnit. Mějte na paměti, že čím déle máte moč v močovém měchýři, tím více bakterií se tam nashromáždí. Bakterie Escherichia coli je schopna zdvojnásobit svůj počet během několika minut!!! Správný pitný režim můžete kontrolovat velice snadno. Podle barvy moči. Je-li vaše moč velmi světlá – organismus má dostatek tekutin. Je-li tmavá, začněte více pít. Co je vhodné pít? V lékárně si můžete zakoupit urologické čaje. Nejsou příliš chutné, ale měly by vám od potíží ulevit. Vyhýbejte se kyselým nápojům, džusům, černému a zelenému čaji. Tyto nápoje tělo naopak odvodňují, což je při  zánětu močového ústrojí nežádoucí. Pokud obtíže přetrvávají déle než dva dny a nezlepšují se, navštivte svého praktického lékaře nebo gynekologa.

Proč je nutné zánět doléčit?

Pokud nechcete, aby se vám záněty opakovaně vracely, je nutné je doléčit a předejít tak chronickému stavu. Časté a opakované záněty močového ústroji vedou k inkontinenci.

Mám či nemám užívat antibiotika?

Léčba močového měchýře je tvrdý oříšek i pro zkušené lékaře. Přestože vám lékař vždy předepíše antibiotika, měli byste s lékařem spolupracovat na preventivních krocích. Prevence spočívá ve zvýšení imunitní obrany.

Prevence

 • dodržovat zásady zdravé výživy
 • dostatek pohybu
 • nekouřit
 • omezení kořeněných jídel
 • omezení sladkých potravin
 • nezůstávat v mokrých plavkách
 • dodržovat správnou intimní hygienu
 • a preventivně užívejte preparáty s brusinkami

Intimní hygiena

Intimní hygiena je v případech zánětů močového ústrojí klíčová. Bakterie, která záněty způsobuje, se zdržuje v tlustém střevě a na kůži okolo konečníku. Proto dbejte na správné a dostatečné utírání konečníku, aby se bakterie nedostaly do blízkosti pochvy, odkud se mohou velice snadno dostat do močového měchýře. To je snad nejdůležitější zásada, na kterou by si měly všechny ženy dávat pozor. Přestože je intimní hygiena důležitá, přílišná a nepřiměřená hygiena intimním partiím škodí. Výplachy pochvy v dnešní době lékaři příliš nedoporučují, pokud nejsou součásti ordinované léčby. Jsou přesvědčeny, že výplachy vyplavují přirozenou bakteriální flóru pochvy a tím pádem se vytváří ideální podmínky pro šíření choroboplodných organismů.

Kosmetické pomůcky

Mějte na paměti, že než používat špatnou kosmetiku tak raději žádnou! To je zásada, které by se měla držet každá žena. Antibakteriální, ale i běžná mýdla působí jako výplachy. Pokud vám nestačí čistá voda, používejte speciální intimní mýdla, která jsou dnes k sehnání ve všech lékárnách nebo drogeriích. Pokud máte potřebu používat intimní ubrousky, opět si kupte speciální, které jsou určené právě pro intimní ženská místa.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Míša
  • 20.4.2014
  Odpovědět

  Jo jo, také jsem si vždycky mylně myslela, že na záněty močového měchýře se trpí hlavně v chladnějších počasích, kdy má člověk větší pravděpodobnost, že prochladne nebo něco podobného, ale sama na vlastní kůži jsem si bohužel ověřila, že to byla chyba lávky. Naopak v létě jsou tu studené bazény, mokré studené plavky (s čímž souvisí i mykóza) a další hrozby, takže teď už si dávám sakra velký pozor. Ale většinou mám doma koupený preventivně uroval akut, protože na ty záněty hodně trpím, takže jakmile ucítím příznaky, tak si ho nasadím a většinou mám do dvou dnů pokoj, ale ne vždycky se mi podaří to podchytit a to pak jsem poměrně naštvaná, když trávím v létě čtrnáct dní doma na antibiotikách :/

  • Lucie Krejčíková
  • 19.5.2014
  Odpovědět

  Máte nějaké zkušenosti s produktem Mega Brusinky od Swiss Natur? Mám dlouhodobé problémy se zánětem močového měchýře.

   • jaroslav
   • 10.9.2017
   Odpovědět

   ano s mega brusinkami ma m ty nejlepsi zkusenosti,jine veci nezabiraly,ale mega jsou pro mne spolehlivost.

  • Bublina
  • 29.5.2014
  Odpovědět

  Nevěřím tomu, že bych měla dostat zánět jenom v chladnějším počasí. Ten první jsem paradoxně dostala, když bylo konečně teplo. Bylo krásně teplo, tak jsem vyrazila běhat a nevím, jestli jsem při tom nějak prochladla nebo co, ale během noci už mě pobolíval podbřišek a ráno jsem se nemohla ani zvednout z postele, jak se k tomu přidala bolest zad.
  Takže jsem okamžitě „naběhla“ do lékárny pro brusinkový čaj a koupila jsem si ještě uroval akut, co mi poradila lékárnice.proležela jsem celý víkend por peřinou s termoferem a s litry čaje a ještě brusinkového džusu, ale v neděli večer už bylo dobře a mě bylo fajn. Teď se snažím trošku hlídat, protože bych ho nerada měla zase. je to strašně nepříjemné a jít na záchod bylo za trest

  • Monika
  • 2.10.2014
  Odpovědět

  Na záněty a nejen močového měchýře se mi osvědčil Senzycol. Koupit se dá v lékárně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Záněty močového měchýře očekávejte i v létě!
5 (100%) 1 hlasů
0 sdílení