Liposukce a metody odsání tuku

photo-1502860372601-2a663136d5a2
Zveřejněno: 22.2.2019

Trápí vás přebytečná kila navíc i přesto, že se snažíte žít zdravě? Případně potřebujete rychlé výsledky, protože na dlouhé čekání nemáte čas? Pak jste možná i vy zauvažovali o metodě zvané liposukce. Jak liposukce probíhá a má nějaká zdravotní rizika? To se dozvíte v tomto článku. 

Liposukce je téma, které vyvolává emoce. Jedni ji odsuzují a v životě by do ní nešli. Ti druzí v ní zase vidí možnost, jak během krátkého času dosáhnout vytoužených výsledků. V neposlední řadě je tu skupina lidí, kteří ji vnímají jako spásnou metodu, jak mohou docílit osobní spokojenosti.

photo-1523901839036-a3030662f220

Ať tak či onak, rozhodně se jedná o téma, o kterém se mluví, a ještě dlouho bude. Především do chvíle, než na trh s estetickou medicínou nepřijde něco ještě účinnějšího.

Co je vlastně liposukce? A pro koho je vhodná? 

Co je liposukce?

Liposukce je metoda estetické medicíny, jejímž primárním účelem je odstranění tuku z problémových tělesných partií.

Jejím prostřednictvím lze vyřešit tukové přebytky v místech, jako jsou: 

 • Břicho a boky
 • Stehna
 • Paže
 • Krk
 • Záda

Oproti jiným metodám, jakou je například laserová liposukce, se jedná o invazivní zákrok. To znamená, že se jedná v jistém smyslu o operativní zákrok, který vyžaduje přítomnost lékařů na operačním sále. To může některé slabší povahy od absolvování liposukce odradit.

Způsob, na kterém klasická liposukce pracuje je poměrně snadný. Na operačním sále vám lékaři zavedou kanylu, s jejíž pomocí vám prostřednictvím vakuového zařízení odsají přebytečný tuk.

Další způsoby liposukce jsou: 

 • Ultrazvuková liposukce
 • Vibrační liposukce
 • Radiofrekvenční liposukce

Mnoho lidí se domnívá, že s pomocí liposukce zhubnou o desítky kilogramů. Je to však mylná představa. Aby zákrok proběhl bez větších problémů, dochází jen k omezenému odsání celkového množství tuku. Rozhodně tedy nečekejte, že díky liposukci zeštíhlíte o 20 kilo.

Mohlo by vás zajímat:  Dieta Štefana Margity. Vyzkoušejte ji také!

Skutečnost je taková, že po absolvování liposukce uvidíte jen drobné změny ve tvaru vaší postavy. Z toho důvodu neočekávejte, že se jedná o vhodný způsob zbavení se nadváhy.

Pro koho je liposukce vhodná?

Lékaři i lidé, kteří se rozhodli liposukci podstoupit vám nejčastěji řeknou, že se jedná o dobrý nástroj pro zlepšení psychiky.

Žena, která je štíhlá, ale celoživotně ji trápí několik polštářků tuku na břiše, kterých se ne, a ne zbavit s velkou pravděpodobností podstoupí liposukci břicha. Od procedury nečeká nic jiného, než že se konečně nebude muset stydět za své malé bříško.

Stárnoucí ženy a muži zase mohou trpět mindráky z nevzhledného podbradku, který ubírá jejich obličeji na přitažlivosti. Není tedy žádný div, že právě liposukce podbradku je v dnešní době tolik oblíbená.

Liposukci se naopak vyhněte, pokud trpíte: 

 • Špatnou elasticitou kůže
 • Oslabenou imunitou
 • Cukrovkou

Také nezapomínejte na to, že abyste získali možnost liposukci podstoupit, musíte dosáhnout plnoletosti.

Jak to probíhá?

Než se dostanete přímo do akce, čeká vás malé kolečko zdravotních testů. Ty je důležité absolvovat proto, aby bylo vyloučeno jakékoliv riziko během operace. Neberte tedy tyto testy jako nutné zlo. Lékaři myslí pouze na vaše vlastní dobro. Pokud vám výsledky testů vyjdou negativně, nesnažte se o realizaci liposukce v jiném zařízení. Patrně dopadnete stejně. A pokud ne, pak věřte, že vás mohou potkat nepříjemné zdravotní následky.

photo-1512102438733-bfa4ed29aef7

Lékaři vás před samotným výkonem mohou také požádat, abyste přestali, nebo naopak začali užívat konkrétní léky a preparáty, které by mohly mít vliv na úspěšnost operace.

Také budete požádáni o podepsání formuláře o tom, že si uvědomujete veškerá zdravotní rizika.

Během liposukce se nejčastěji používá celková anestezie, během které je proveden kompletní zákrok.

Na co se po liposukci připravit?

Po absolvování samotné liposukce je potřeba brát na vědomí fakt, že bude potřeba respektovat období rekonvalescence. Rozhodně by vás neměla zaskočit bolest, ani nutnost dodržovat pokyny stanovené lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Vitamín B12 - jak jej doplnit a příznaky jeho nedostatku

Ten vám může doporučit/nařídit: 

 • Nošení speciálních bandáží
 • Užívání antibiotik
 • Užívání analgetik proti bolesti
 • Klidový režim

Není nijak výjimečné, že se po liposukci mohou objevit i modřiny.

Liposukce a zdraví

Možná je pro vás liposukce banální záležitost. Ve skutečnosti však existuje řada zdravotních rizik, kvůli kterým je potřeba o jejím provedení důkladně přemýšlet. Špatně provedený zákrok se totiž vrací jen těžko.

Mezi rizika, která jsou s liposukcí spojená patří: 

 • Komplikace spojené s anestezií
 • Poškození nervů
 • Vznik krevních sraženin
 • Infekce
 • Nekróza kůže
 • Jizvy
 • Špatné hojení
 • Znecitlivění částí kůže
 • Změny pigmentace
 • Poškození vnitřních orgánů
 • Smrt

Je tedy čistě na každém, zda se rozhodne tato rizika podstoupit. Samozřejmě, nejedná se o časté případy. Vždy je ale potřeba brát na vědomí, že klasická liposukce je velmi invazivní zásah do vašeho těla a pokazit se může cokoliv. Proto je důležité, abyste si tento zákrok dobře promysleli.

V případě, že do liposukce přeci jen půjdete si nezapomeňte důkladně projít reference jednotlivých poskytovatelů. U vyhlášených klinik, které překypují bezpočtem pozitivních recenzí bude patrně nižší riziko komplikací během zákroku.

Opravdu se liposukce vyplatí?

Mnoho lidí si myslí, že je to pouze liposukce, která jim umožní získat perfektní postavu. Ve skutečnosti by se však mělo jednat jen o okrajovou možnost.

photo-1543352632-5a4b24e4d2a6

Účinky liposukce nejsou nijak závratně viditelné. Pokud se rozhodnete změnit životní styl, začnete se zdravě stravovat a budete se pravidelně hýbat, s velkou pravděpodobností docílíte mnohem lepších výsledků.

Také nepodléhejte tvrzení, že po absolvování liposukce nemůžete odstraněná kila nabrat zpět. Pokud nebudete dodržovat zásady zdravého životního stylu, počítejte s tím, že výsledek celé akce přijde vniveč.

Pokud ale nejste dlouhodobě spokojeni s některou z vašich tělesných partií, která je zdrojem vašeho nízkého sebevědomí, pak vám liposukce může pomoci.

A jaké jsou vaše zkušenosti s liposukcí? 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení