Fitness centrum a cvičení bez trenéra? V žádném případě!

Fitness
Zveřejněno: 25.2.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Máte v plánu začít něco dělat se svou postavou a zdravím, a přemýšlíte nad návštěvou fitness centra? Pokud ano, pak nám nezbývá nic jiného než vám návštěvu jednoznačně doporučit, ale…. Přesně tak. Je tady jedno “ale”. Jste-li začátečník a nemáte příliš mnoho zkušeností s cvičením na posilovacích strojích, rozhodně si dejte záležet na výběru takového fitness centra, kde vám bude plně k dispozici zkušený trenér.

Cvičit pod dohledem zkušených trenérů se doporučuje nejen začátečníkům, ale také pokročilým cvičencům, kteří doposud žádného trenéra neměli. Je totiž velmi pravděpodobné, že jste si neosvojili správný způsob cvičení, čímž si můžete velmi uškodit. Další důvod, proč využívat zkušené trenéry je rovněž fakt, že takový trenér vám připraví cvičební plán přímo na míru s ohledem na váš požadavek a na vaše zdravotní omezení. Člověk, který se nikdy nezabýval problematikou správného a zdravého cvičení ani neví, jaké cvičení je pro něj vhodné a jaké naopak ne. Za zcela naprosto nevhodný přístup je přijít do posilovny a začít cvičit podle ostatních.

Správný trenér = zvědavý trenér

V první řadě by si měli lidé, kteří by rádi začali cvičit pod odborným dohledem, uvědomit, že špatné cvičení ohrožuje jejich zdraví. Proto je nutné vybrat si takového trenéra, který má zkušenosti. K jeho výběru přistupujte vždy odpovědně. Nebojte se požádat trenéra o certifikaci. Ve fitness centrech totiž můžete velmi snadno narazit na “trenéry”, kteří nemají dostatečnou kvalifikaci. A vy a vaše zdraví si zasloužíte kvalifikovaný dozor a dohled. Neváhejte se na trenéra ptát jinde, hledejte na internetu. Zjistěte si co možná nejvíce informací. Mějte na paměti, že je-li trenér dobrý a kvalitní, bude se o vás zajímat. Bude vám klást osobní otázky. Bude zvědavý. A to je jenom dobře! Správného trenéra musí jednoznačně zajímat, proč chcete cvičit, co chcete cvičením docílit a váš zdravotní stav. Rozhodně před trenérem nezatajujte informace o vašem zdraví! Jakmile začne trenér sestavovat cvičební plán, bude samozřejmě přihlížet na vaše zdraví tak, aby vám neuškodil a abyste cvičením dosáhli svých cílů. Úvodní rozhovor by měl být informativní a neplacený. Teprve až dospějete k rozhodnutí, že je tento trenér pro vás tím pravým, pak se domluvíte na další spolupráci.

Mohlo by vás zajímat:  Značka pro milovníky horských sportů

Dalším důležitým bodem, který kvalitní trenér provede, je diagnostika vašeho tělesného aparátu. Ta slouží k tomu, aby měl trenér představu, jaké cviky jste schopní zvládnout. Udělá si tak představu o svalové rovnováze, zda je vhodné jednotlivé svaly spíše protahovat či posilovat atp. Následuje tedy sestavení cvičebního plánu. Jestliže trenér nezvládne tuto diagnostiku sám, měl by vás zaslat k fyzioterapeutovi. Uvědomte si, že se opět jedná především o vás a vaše zdraví. Cvičení vám má pomoci, nebojte se proto ani vy ptát a dozvídat se. Zkušený trenér vám na všechny vaše dotazy rád odpoví a nenechá se ničím zaskočit. Zkušený trenér totiž ví, co dělá.

Tento individuální přístup je nesmírně důležitý. Všichni jsme originální. Každý máme jinou práci, jiný životní styl. Cvičení, které pomáhá jednomu, může být pro druhého naprosto nevhodné. Proto by i k vám měl trenér přistupovat zcela individuálně.

Fitness centrum a cvičení bez trenéra? V žádném případě!

Dlouhodobá spolupráce je nutná

Jedna ukázka s trenérem vás rozhodně nenaučí cvičit správně. Počítejte tedy vždy s dlouhodobou spolupráci. Aby došlo k zafixování správných pohybových stereotypů, budete trenéra potřebovat minimálně půl roku! A i po této době je vhodné se na něj tu a tam pro kontrolu obrátit. Jednou za měsíc vás tedy trenér zkontroluje a bude-li to nutné, upraví vám cvičební a tréninkový program. Pokud se vám zdá půl roku jako dlouhá doba, pak vás musíme ujistit, že to tak skutečně je. Jestliže máme svalovou nerovnováhu z důvodu špatného životního stylu (sedavé zaměstnání, častá jízda autem atp.), dochází k navrácení rovnováhy opravdu přibližně až za půl roku. Většina lidí má zafixováno špatné držení těla, špatné pohyby – např. zvedání břemen, vstávání z postele atp. To vše je třeba zohlednit a naučit se správné pohyby. V opačném případě si při cvičení můžeme vážně ublížit.

Mohlo by vás zajímat:  Jaký vliv má L-Karnitin při cvičení a hubnutí?

Můžeme si dovolit takového trenéra?

Jak se pohybují ceny za služby takového trenéra? Ve většině případů se ceny začínají pohybovat od 400,- Kč za hodinu při dlouhodobé spolupráci. Budete-li si najímat trenéra jen tu a tam na jednu hodinu, počítejte s vyšší cenou.

 

Mějte tedy na paměti:

  • trenér musí mít kvalifikaci
  • pátrejte po jeho zkušenostech a referencích na jeho osobu
  • má-li trenér ukázkovou lekci zdarma – využijte ji!
  • domluvte si s trenérem osobní schůzku a o všem si pohovořte!
  • nezapomeňte na diagnostiku tělesného aparátu

 

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení