Hlavní je chodit

Chůze
Zveřejněno: 27.6.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Současná doba není dobrá pro naši fyzickou kondici. Civilizační vývoj způsobuje, že čím dál větší část lidí má sedavé zaměstnání v teplých kancelářích. Na jednu stranu je samozřejmě tento trend nesmírně pozitivní, zejména z hlediska pohodlnosti, ale nese i svá úskalí. Pohyb, který byl typickým pro generace našich předků, značně mizí z našeho života. Tento pohybový deficit, který se projevuje v narůstajícím počtu obezity, bolestí zad a dalších civilizačních nemocí, se snažíme nějakým způsobem kompenzovat. Nejvhodnější kompenzací je logicky sport.

Jaký druh sportu zvolit?

V současnosti máme na výběr nepřeberné množství druhů sportovního vyžití. Kde jsou časy nářadí jako kozy, bradla či kladiny v tělocvičně Sokolu. Dnešní člověk si může vybrat od atletiky, gymnastiky, plavání, tance, míčových her, jógy, přes kulturistiku, bojová umění, až po adrenalinové sporty typu skákání z padáku. Avšak, rozhodně ne každý má chuť a taky čas něčemu takovému se začít věnovat, často mu v tom brání i zdravotní důvody. Co tedy dělat? Jak se přirozeně udržovat ve fyzické kondici? Odpověď zní velmi jednoduše, je třeba chodit. Chůze je nejpřirozenějším pohybem člověka a velkou výhodou je, že je značně nenákladná. Nemusíte si najímat trenéra, ani kupovat drahou výbavu ve sportovních potřebách. Jediná věc, která je potřebná, je kvalitní obuv, ale pak stačí už mít jen elán, nadšení a vyrazit ven. Vaše první cesta či výlet by neměl být moc dlouhý. Nezapomínejte, že jste se dlouho nehýbali a vaše svalstvo, šlachy a vazy nejsou na zátěž příliš zvyklé. Zmíněné varování se týká především obézních lidí, kteří nadměrnými dávkami chůze mohou poškodit své přetěžované klouby na nohách.

Mohlo by vás zajímat:  5 tipů, jak nabrat svaly bez posilovny: Dodržujte stravu!

Hlavní je chodit

Další věcí, kterou je potřeba zmínit je povrch, po kterém chodíme. Pokud netrénovaný člověk, tím spíše jestliže trpí obezitou, začne své turistické umění provozovat na tvrdém povrchu (asfalt, beton, kamenný povrch) mohou se rovněž vyskytnout ortopedické problémy, zejména s koleny či kotníky. Je pravdou, že dané problémy lze eliminovat nebo alespoň snížit zakoupením kvalitní obuvi, která při chůzi zmírňuje otřesy. Avšak není nadto podniknout krásnou procházku či turistický výlet někde v krásné přírodě, nejlépe v lese, kde kromě měkčího povrchu dýcháme mnohem zdravější vzduch.

V případě, že se vám přímo nechce plánovat turistický výlet, můžete chůzi zařadit do běžného dne. Proč například nevystoupit z tramvaje, autobusu či trolejbusu o zastávku dříve a zbytek dojít či při cestě domů namísto výtahu vyjít po schodech pěšky. Vynalézavosti se meze nekladou a vaše tělo jistě tuto drobnou změnu ocení.

Nordic walking

„Nordic walking“, který v překladu znamená severská chůze, je druh chůze se speciálními hůlkami. Domovinou tohoto sportovního odvětví je Finsko. Výhodou oproti běhu je fakt, že během Nordic walkingu se trénují i ruce a lépe se provzdušňují plíce. Oproti klasické chůzi je tedy komplexnější. Původně se vyvinul z běhu na lyžích a postupně se rozšířil do celého světa. Nevýhodou ve srovnání s chůzí je fakt, že si musíte zakoupit speciální hole.

Hurá do hor

Horská turistika je už sportem, který můžeme považovat za „jiné kafe“, než jen zmíněná chůze. Předpokládá člověka s dobrým zdravotním stavem, rozhodně není vhodná pro lidi, kteří mají kloubní či kardiovaskulární problémy. Jestliže trpíte některým ze zmíněných zdravotních neduhů, měli byste vysokohorskou turistiku zvážit. Dalším problémem je cenový faktor. Vysokohorská turistika už vyžaduje kvalitní vybavení, které stojí nemalý finanční obnos. Jen namátkou uvádím malý výčet nezbytných věcí, které je nutné si pořídit: kvalitní oblečení, stan, GPS, karimatka, speciální obuv, a pokud chceme být přímo horolezci, tak i cepín, přilbu a další výbavu.

Mohlo by vás zajímat:  Jaký vliv má na člověka počasí

Hlavní je chodit

Chůze, to je medicína

Chůze je nejpřirozenějším a nejbezpečnějším pohybem. Dokonce i běh, který je velice populární, je zdravotně nebezpečnější.  Zatěžuje více klouby a kardiovaskulární systém. Pokud vás nebaví chodit jen po městě, podnikněte výlet někam do přírody. Vaše fyzická kondice a psychika to jistě ocení. Jak známo, během pohybu se vyplavuje hormon štěstí endorfin. Proto choďte, budete mít větší radost ze života a budete ji šířit všude kolem.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení