Správný výběr první obuvi pro vaše dítě je nejdůležitějším krokem pro jeho zdravé nohy

Obuv
Zveřejněno: 17.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

98 % dětí se rodí s krásnými a zdravými chodidly. Přesto se však o několik let později mnoho dětí potýká s deformací prstů, plochou nohou, vybočenou patou, kladivovitými prsty atd. Jak je to možné? Může za to nesprávně vybraná obuv a špatná péče o nohy našich miminek. Zeptáte-li se lékařů co je třeba udělat pro zdraví nožiček vašeho miminka, s velkou pravděpodobností vám odpoví, že již od prvních měsíců života je potřeba, aby dětské nožičky měly dostatek prostoru pro růst a rozvoj bez jakéhokoliv omezení a deformování. Proto lékaři doporučují, aby malé děti byly co možná nejčastěji bez ponožek, kalhot a punčocháčů. Nejenom že tím ochráníte správný růst nožiček, ale rovněž tím rozvíjíte jemnou motoriku dítěte, které má tendence prozkoumávat nožičky ústy. Dochází přitom k protahování šlach a svalů.

Dětské chodidlo se řadí k jedné z nejkomplikovanějších částí těla. Má 26 kostí a spoustu nervových zakončení. Dětské chodidlo je měkké a ohebné. Velkou zátěž dětské chodidlo zatím není schopné zvládat. A už vůbec ne v období, kdy tak velmi rychle rostou. Věděli jste, že v prvním roce života dosáhne chodidlo téměř poloviny dospělé velikosti? Právě proto je toto období nejzásadnější pro celkový vývoj zdravých nohou.

Dítě začíná své nožky zapojovat přibližně ve svých 10 měsících, když se pokouší poprvé postavit. V této fázi svaly přilnou k podlaze, prstíky se roztahují a tím je umožněno lepší udržení dětské rovnováhy. Svalová kontrola dítěte se posune směrem dolů ke kolenům a chodidlům. V této fázi sice dítě umí stát ale ještě neumí držet rovnováhu. Následuje další fáze, kdy se dítě chytne opory a postaví se. Většina dětí tuhle fázi zvládá ještě před prvními narozeninami. Následuje další fáze, kdy se děti již zvládnou sami postavit a začínají obcházet objekty v bytě, které jim samozřejmě současně zajišťují dostatek opory. V tomto období si nohy začínají zvykat na zátěž celého těla. V této době ještě dítě nepotřebuje žádné botičky. Začne je potřebovat tehdy, až začne skutečně chodit. Botičky velmi stěžují udržování rovnováhy, protože znemožňují vnímat podněty, které dostává chodidlo od země a rovněž znemožňuje také přizpůsobení palců. Jestliže doma nemáte koberce, nikdy nedávejte dítěti ponožky bez botiček. Položky spolu s plovoucí podlahou promění byt v úžasné kluziště, se kterým si křehká dětská rovnováha a sebejistota neumí poradit. K úrazům tedy máte velmi blízko. Proto jsou tedy nejbezpečnější variantou bosé nohy a pokud uznáte, že by dítěti mohla být zima, oblečte mu protiskluzové ponožky. Pokud dítěti začnete oblékat botičky příliš brzy, znemožníte prstíkům potřebné roztáhnutí a svaly nožek a kotníky nezesílí natolik, aby udržely nožičku ve správné vzpřímené poloze.

Mohlo by vás zajímat:  Kyneziotaping – barevné pásky, které léčí

Aby byla nožka vašeho dítěte zdravá po celý život, je třeba vždy zvolit vhodnou obuv, která nebude nohy nijak utiskovat, a kosti se budou moci volně pohybovat. Pokud zvolíte špatnou obuv, dochází k deformacím, které může dítě pociťovat v průběhu celého svého života. Jsou to právě zdravé nohy, které ovlivňují rovněž také zdraví páteře. Jestliže máte nezdravá chodidla, budete se potýkat rovněž s nezdravými klouby, které se nachází nad chodidly. Maminky si musí uvědomit, že každým krokem, který jejich dítě udělá, přispívá ke stabilitě či nestabilitě celého pohybového ústrojí od nohy výše. A to již od prvního roku věku.

Všechny maminky by tedy měly pečlivě zvážit, jaké botičky svému dítěti koupí. Měkká obuv pomůže nožce správně přilnout k podlaze a přispívá k rozvoji stabilních kloubu a flexibilních nožních kůstek, které jsou základem pro správný vývoj kostí a svalů ve zbytku těla především v páteři. Statistiky z posledních let dokazují, že kotníčky malých dětí, které se učí teprve chodit, nejsou nijak vratké, jak se dříve předpokládalo. Proto nepotřebují zpevněnou obuv.

Správný výběr první obuvi pro vaše dítě je nejdůležitějším krokem pro jeho zdravé nohy

Jak pečovat o zdravé nohy dětí?

Pojďme si vše shrnout do několika málo bodů.

  • Přestože vám již vaše dítě doma chodí, snažte se zbytečně nepřetěžovat jeho pohybový aparát. Na procházku či na nákup si stále berte kočárek nebo nosítko.
  • Dopřávejte svému dítěti dostatek pohybu a chůze bez botiček. Jedině tak bude mít dokonalou možnost procvičovat si nožní svalovinu. Máte-li zahrádku a pískoviště, nechte ho tam jen tak volně pobíhat bez botiček.
  • Dětskou botu pravidelně kontrolujte, aby nebyla vašemu dítěti malá. U batolat se doporučuje kontrola 1× za měsíc, u předškolních, mladších dětí a mladších školáků se doporučuje provádět kontrolu jednou za 4 až 5 měsíců.
  • Je třeba si uvědomit, že poškození nožek ze špatné velikosti botiček hrozí neustále a je nevratné. Čím menší dítě je, tím více párů botiček budete potřebovat.
  • Aby mělo vaše dítě zdravé nohy, je třeba dbát také na správnou hygienu. Nezapomínejte tedy na správně zastřižené nehty a dopřávejte vašemu dítěti vždy kvalitní a bavlněné ponožky.
Mohlo by vás zajímat:  Placenta – orgán nenahraditelný pro zrod nového života

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení