Dostali-li jste se na tento článek, nejspíše byla vám nebo vašemu blízkému diagnostikovaná cukrovka – diabetes mellitus. Protože diabetem neboli cukrovkou onemocní ročně velký počet lidí, rozhodli jsme se o tomto onemocnění napsat seriál. V prvním díle tohoto seriálu si povíme o typech cukrovky a o projevech tohoto onemocnění.
Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Diabetes mellitus (cukrovka) se rozděluje do dvou základních typů, které si jsou velmi podobné a liší se pouze způsobem vzniku.
Cukrovka se léčí inzulinem, který umožňuje glukóze obsažené v krvi vstup do buněk. V buňkách je glukóza dále štěpená na látky, přičemž se uvolňuje energie.
Jak jsme si již řekli, diabetes – cukrovku můžeme rozdělit do 2 základních typů. Jestliže máme absolutní nedostatek inzulinu, jedná se cukrovku – diabetes mellitus I. typu. Při relativním nedostatku inzulinu se potýkáme s diabetem II. typu.
Samozřejmě existují ještě další typy cukrovky. Ostatní druhy diabetu mohou být způsobeny genetickým defektem, změnou glukotolerance atp. My se však zaměříme na 3 nejčastěji se vyskytující se typy diabetu.
Obsah článku
Diabetes mellitus I. typu
Cukrovka 1. typu se projevuje absolutním nedostatkem inzulinu, což vzniká destrukcí B buněk vlastním imunitním systémem. Jedná se o celoživotní onemocnění, při kterém si pacienti musí aplikovat inzulin. Tento druh cukrovky bývá nejčastěji diagnostikován v 15 letech. Přesto však tímto typem onemocní také novorozenci i starší lidé.
Diabetes mellitus II. typu
Tento typ diabetu vzniká kvůli nerovnováze mezi sekrecí a účinkem inzulinu v metabolismu glukózy. To znamená, že slinivka produkuje nadbytek inzulinu, ale tělo je vůči němu rezistentní. Diabetes mellitus 2. stupně se léčí kombinovaně. Pacienti užívají léky a injekčně svému tělu dodávají hormon inzulin. Cukrovka 2. typu bývá obvykle diagnostikována po 40. roce věku, ale v poslední době přibývá případů, kdy cukrovkou 2. typu onemocní i děti.
Těhotenský diabetes
V průběhu těhotenství kolísá hladina glykemie pod vlivem těhotenských hormonů. U některých žen se slinivka neumí vyrovnat se zvýšeným požadavkem na inzulin, který udržuje hladinu cukru v rovnováze. Glukóza cirkuluje ve zvýšeném množství v krvi matky skrze placentu až do plodu. Ten si však zodpovídá za tvorbu vlastního inzulinu. Přemíra glukózy a inzulinu se u plodu projevuje diabetickou fetopatií. Ta se projevuje vyšší porodní hmotností a po narození hrozí miminku hypoglykemie. Dále se může u dítěte projevit novorozenecká žloutenka. Díky pokrokovým znalostem moderní medicíny však tyto poporodní stavy netrvají dlouho. Ženám trpící těhotenskou cukrovkou se jejich potíže obvykle po porodu vyřeší. Těhotenská cukrovka postihuje cca 4 % těhotných žen, a obvykle bývá diagnostikována ve 12. týdnu těhotenství při běžném krevním vyšetření.
Projevy a příznaky cukrovky – diabetu
Cukrovka neboli diabetes se ve svých počátcích příliš výrazně neprojevuje. U diabetu I. stupně se projevuje až ve chvíli, kdy je zničeno více než 80 % všech B buněk a slinivka již není schopna zabezpečit spotřebu inzulinu v těle. Teprve nyní lze jednoznačně prokázat cukrovka. K tomuto účelu se používá tzv. glukometr, který naměří diabetikovi hodnotu glykemie. Tělo neléčeného diabetika trpí nedostatkem energie v buňkách, kterou se však snaží získat jiným způsobem. V tomto případě je pro tělo nejvýhodnější, pokud bude rozkládat tuky. Tímto se sice uvolňuje požadovaná energie, ale kvůli tomuto náhradnímu řešení vznikají odpadní látky, které okyselují vnitřní prostředí těla. Tělo také pod vlivem těchto reakcí ztrácí velké množství vody. V konečném důsledku to znamená, že diabetici chodí častěji močit. Shrneme-li to, tak mezi nejčastější projevy diabetu patří hyperglykemie, pocit žízně, únava, poruchy vědomí a diabetická ketoacidóza.
Příznaky a projevy cukrovky se však nevyskytují vždy. Mnohdy je cukrovka diagnostikována i pacientům, u kterých se žádné příznaky neprojevily.