Mění se vám varlata? Je to jeden z příznaků rakoviny varlat

man-studio-portrait-light-90764
Zveřejněno: 24.6.2019 , datum poslední aktualizace: 7.1.2020

Těšil jste se dobrému zdraví a všechno se zdálo být v pořádku. Najednou vás ale postihla náhlá bolest v oblasti varlat a dost možná jste si v nich nahmatal i útvar, který v nich dříve nebyl. Vše nasvědčuje tomu, že byste se mohl potýkat s rakovinou varlat. Než ale začnete panikařit, pojďte si o této nemoci něco přečíst.  

Rakovina varlat rozhodně není diagnóza, kterou by si kdokoliv přál ve svém životě slyšet. Člověk okamžitě zpanikaří a může získat dojem, že jeho život končí. Přitom, v případě, že se na rakovinu přijde včas je velká šance na to, že se pacient nakonec uzdraví.

pexels-photo-1172207

Pokud tedy zpozorujete, že se vaše varlata chovají (či vypadají) jinak, než jak bylo do dnešní doby zvykem, seberte veškerou odvahu a řešte problém, dokud je čas. Ve finále dokonce možná zjistíte, že původcem vašich obtíží vůbec není rakovina, ale něco úplně jiného.

Víte, co všechno může za problémy s varlaty stát a co všechno diagnóza rakoviny varlat obnáší? 

Je to normální?

Vůbec nezáleží na tom, zda vás ke čtení tohoto článku přivedla zvědavost, nebo máte podezření, že by se rakovina varlat mohla týkat i vás. Občas se stane, že vás chování vašich mužských partií znepokojí natolik, že přemýšlíte o tom, zda je to vůbec normální.

pexels-photo-1757159

Hned na úvod je potřeba říct, že žádná anomálie není v tomto ohledu vítaná a může poukazovat na závažnější zdravotní problém. Než ale začnete přemýšlet nad tím úplně nejhorším, zkusíme se podívat na to, co všechno může za vašimi problémy být.

Změny na přirození pocítíte, když: 

  • Trpíte infekcí
  • Trpíte pohlavně přenosnou nemocí (např. máte chlamydie)
  • Máte kýlu
  • Máte ledvinové kameny
  • Trpíte torzí varlete (čili, jeho otočením)
  • Dostanete kopanec, nebo si způsobíte jiný intimní úraz
  • Máte varikokélu (rozšíří se vám žíly v oblasti pohlaví)
  • Máte rakovinu varlat

Jak můžete vidět, ačkoliv se za problémy s varlaty mohou skrývat i další nepříjemné zdravotní komplikace, ne vždy změny na nich indikují smrtelné onemocnění.

Samovyšetření varlat

Samovyšetření těla se rozhodně netýká jen žen (které tak provádí prevenci rakoviny prsu), ale i mužů. Ti by měli alespoň jednou za měsíc sledovat změny na svých varlatech. Když začnete se samovyšetřením dostatečně mladí, naučíte se rozeznávat veškeré patologické změny, které mohou ve varlatech v průběhu času nastat. A protože se budete opravdu dokonale znát, případného problému si všimnete o dost dřív.

Mohlo by vás zajímat:  Pásový opar

Jenže, jak takové samovyšetření varlat vůbec probíhá?

Postupujte tak, že: 

  • Samovyšetření si naplánujte na dobu těsně po sprše či koupeli
  • Jednou rukou si podržte penis a druhou pomalu mněte každý milimetr varlat prsty tak, abyste pocítili každou případnou nerovnost
  • Pokud přijdete na to, že je každé vaše varle trochu jiné, nedělejte si z toho těžkou hlavu (žádné tělo totiž není dokonale symetrické)
  • I přesto varlata bedlivě sledujte pro případ, že by se rozdíly mezi oběma stranami začaly prohlubovat
  • Na každém varleti nejspíš nahmatáte místo, které je trochu jiné než ostatní (schválně ho zkuste nahmatat na obou varlatech zároveň) – neděste se, je to nedílná součást vašeho rozmnožovacího orgánu

Aktuálně možná přemýšlíte nad tím, jaké příznaky rakoviny varlat během samovyšetření vlastně hledáte. Je to jednoduché. Pokud během vyšetření nahmatáte zvláštní malou kuličku v místech, kde nemá co dělat (čili, znak, který nevykazují obě varlata do páru), je to přesně ta věc, kvůli které byste měli neprodleně vyhledat lékaře.

pexels-photo-236380

Nejspíš máte strach, co s vámi bude lékař na vyšetření dělat. Nejčastěji se k potvrzení diagnózy používá ultrazvuk (nebojte se, nebolí), nebo odběr krve. Lékař se pak může rozhodnout tyto útvary vyjmout chirurgickou cestou. Často se přistupuje i k předepsání chemoterapie.

Příčiny rakoviny varlat

Rakovina varlat se neobjevuje jen tak, z ničeho nic. I když je tato nemoc poměrně vzácná a nepostihuje každého, někteří muži jsou k jejímu výskytu náchylnější než jiní.

Mezi rizikové faktory patří: 

  • Výskyt rakoviny varlat v rodině
  • Špatně sestoupené varle
  • Abnormality ve fungování pohlavního ústrojí
  • Klinefelterův syndrom
  • Orchitida (po příušnicích)

newborn-baby-feet-basket-161709

Zajímavé je, že ve většině případů rakoviny varlat hrají u muže podstatnou roli vrozené a genetické odchylky. Teoreticky tedy lze v případě některých komplikací v dětství a dospívání odhadnout riziko, zda se u muže rakovina varlat objeví.

Rakovina varlat a plodnost

Poměrně častou otázkou mužů, kteří rakovinou varlat prošli je starost o to, zda nemoc ovlivní jejich plodnost.

Tato otázka je velmi individuální, jelikož každé tělo reaguje na léčbu rakoviny jinak. Podle provedených výzkumů však vyšlo najevo, že nadpoloviční většina sledovaných mužů vlastní děti nakonec měla.

Mohlo by vás zajímat:  Nezvládáte zaostřit? Je možné, že vás trápí astigmatismus

V některých případech vám však lékaři mohou doporučit, abyste si nechali zamrazit spermie (před léčbou) pro případ, že by vám početí potomka nešlo.

Prevence

Jak již bylo uvedeno výše, riziko rakoviny varlat spočívá především ve vrozených vadách a anomáliích varlat. Z toho vyplývá, že žádný druh prevence proti této nemoci v současné době neexistuje.

Jediné, co můžete pro své zdraví udělat je to, že budete pravidelně provádět samovyšetření pohlavního ústrojí a v případě podezření navštívíte lékaře.

Vypořádání se s diagnózou

Rakovina je jedna z nejhorších diagnóz, kterou si člověk může vyslechnout. Je to proto, že ačkoliv už dnešní medicína do značné míry pokročila, stále existuje vysoké procento lidí, kteří svůj boj s ní nakonec prohrají. V případě, že se pacientovi podaří rakovinu překonat pak existuje riziko, že se nemoc ještě někdy vrátí.

pexels-photo-235355

Důležité je vědět, že pokud si nějakou bulku ve varlatech opravdu nahmatáte, ignorování problému není dlouhodobě ideálním řešením. Místo toho podnikněte veškeré kroky k tomu, abyste se vyléčili a mohli žít normální a ničím nerušený život ve společnosti vašich blízkých.

Dále vám doporučujeme: 

  • Informovat o problému vaši rodinu a nejbližší (kteří vám jistě budou oporou a podpoří vás ve vašem boji s nemocí)
  • Zjistěte si veškeré dostupné informace o nemoci i léčbě (budete mnohem lépe připravení na to, co vás během celého procesu čeká)
  • Neduste v sobě emoce, je normální, že máte strach a bojíte se o život
  • Vyhledat psychologa, se kterým budete moci o své nemoci otevřeně mluvit a který vám ukáže cestu, jak vaše emoce během léčby zvládnout
  • Najít v životě něco, co vám přináší radost a pro co stojí za to žít (pozitivní emoce a motivace je během léčby velmi důležitý faktor)
  • Dávat na sebe pozor (odpočívejte a nedělejte nic, co by mohlo vaši nemoc zhoršit)
  • Zbytečně se nestresujte

Způsob, jakým se rozhodnete nemoci postavit záleží čistě jen na vás. Nevyčítejte si ani to, že přemýšlíte o smrti a o možném riziku toho, že vaše léčba nemusí být úspěšná (rozhodně se ale v takových myšlenkách neutápějte dlouho).

Důležité je věřit v to, že spolu s lékaři a rodinou se vám podaří rakovinu varlat překonat. Dost možná díky ní přehodnotíte i některé z věcí ve svém životě (a uděláte ho tím pádem zase o něco lepší).

Vyslechli jste si vy, nebo vaši blízcí stejnou diagnózu? Budeme rádi, když nám váš příběh napíšete do komentářů. 

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení