Syfilis – Nepřenáší se jen pohlavním stykem! Víme, jak ho můžete chytnout.

SYFILIS
Zveřejněno: 13.8.2018

Pamatujete si film Petrolejové lampy? Zde totiž neopakovatelným způsobem projevy této nemoci ztvárnil Petr Čepek. Syfilis je nemoc, která je velice zákeřná a je třeba dbát i na prevenci.

Co přesně to je syfilis

Syfilis je infekční pohlavně přenosné onemocnění, způsobené bakterií Treponema pallidum. Zajímavé je, že pouze člověk je jediným hostitelem této bakterie.

Choroba se dnes úspěšně léčí antibiotiky v podobě penicilinu. Je velmi důležité, aby se onemocnění začalo se léčit včas. Syfilis podléhá povinnému hlášení lékařem na hygienické stanici.

syfilis

Jak se syfilis přenáší?

Přenáší se nejčastěji pohlavním stykem, velmi vzácný je přenos kontaminovanými předměty. Nejčastěji se vyskytuje u osob ve věku mezi 15 a 30 lety.

Nemoc je také přenosná z matky na plod dítěte, kdy dochází u novorozence k poškození mnoha orgánů, které dost často zanechává vážné trvalé následky a velmi často končí smrtí.

Syfilis příznaky a projevy

Syfilis postihuje různé orgány, kůži, kardiovaskulární, opěrný, pohybový a centrální nervový systém. Pro nemoc v neléčené formě jsou typická 3 stadia. Nevratná poškození organismu často končí smrtí.

První fáze syfilidy

 • Asi za 3 týdny, v rozmezí od 9 do 90 dnů, po sexuálním styku, se objeví na pohlaví infekce a tvrdý, 2 cm velký vřed, ze kterého po zmáčknutí vytéká čirá tekutina.
 • Červená ohraničená vyrážka vystupuje nad povrch a vředovatí. Bývá na genitálu, v okolí konečníku a někdy i v oblasti úst. Zduří lymfatické uzliny, většinou v třísle na jedné straně.

Druhá fáze syfilidy

 • Začíná nejčastěji 9. týden po nákaze, v rozmezí 3. až 12. týdnů.
 • Na těle ohraničená vyrážka s chřipkovými příznaky, celkovou únavou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, zvýšenou teplotou a nebolestivým zvětšením uzlin. Někdy podobné angíně.
 • Někdy jde o červenohnědé lesklé pupínky na obličeji, dlaních a ploskách s odlupováním kůže. Někdy mokvají a vzniká opruzení.
 • Po vyrážce zůstávají červeně či tmavě zbarvené fleky. Někdy dojde k vypadávání vlasů.
Mohlo by vás zajímat:  Můžu přežít rakovinu tlustého střeva?

Skrytá fáze syfilidy

 • Po 2 letech nemoc přechází do skryté fáze, tzv. latentní syfilis.
 • Příznaky odezní a člověk přestává být infekční. U 1/3 nemocných vznikne terciální fáze syfilis.

Třetí fáze syfilidy

 • Po 3 až 7 letech sekundární fáze.
 • Tvorba gummat díky imunologické reakci na bakterie, které tělo není schopno zničit. Imunitní buňky obalí a uzavřou mezi sebe na kůži, sliznicích, ale i v orgánech, které poškozují.
 • Poškození centrálního nervového systému za 5 až 35 let po infekci a snížená imunita.
 • Postižení měkkých plen mozkových, meningeální příznaky a mrtvice.
 • Psychiatrické příznaky, změny chování, osobnosti, prohlubující se demence.
 • Neurologické příznaky, která do 3 let vedou k celkovému ochrnutí a smrti.

Léčení syfilidy

Antibiotikum, tedy penicilin, se podává se ve všech stádiích. Nejčastěji injekcí do svalu a u případě 1. a 2. fáze přibližně 14 dní. U skryté syfilidy trvá léčba penicilinem 3 týdny. Třetí fáze či neurosyfilis bývá obvykle léčen 10 až 30 dnů. Všichni jsou pak dlouhá léta ve stanovených termínech testováni odběry krve na přítomnost bakterie a protilátek proti ní. Test na syfilis lze i volně zakoupit.

 

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení