Vaginální a kožní mykózy – nepříjemní společníci, se kterými si bez léčby neporadíte

žena, Sukně
Zveřejněno: 26.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Mykózy jsou nepříjemným onemocněním, kterému by se raději každý z nás vyhnul, bohužel to však někdy nejde. Poměrně často napadají naše nohy, nehty nebo intimní místa a je nutné se s nimi vypořádat. Způsobují je kvasinky, plísně nebo houby a jediným účinným prostředkem proti nim jsou správně zvolená antimykotika. Ale nebojte, při důkladné léčbě boj s nimi zajisté vyhrajete.

Vaginální mykózy

Mnoho žen zná nepříjemné příznaky provázející vaginální mykózu. Jsou jimi bolest, pálení a hrudkovitá bílá hmota vyskytující se na poševní sliznici, v okolí genitálu nebo řitního otvoru. Mohou za ně kvasinky, nejčastěji candida albicans nebo torulopsis glabrata. Tyto kvasinkové mikroorganizmy jsou v pochvě běžně přítomné bez nějakých obtíží, ovšem problém nastává při jejich přemnožení. K tomu dochází, pokud se z nějakého důvodu změní pH poševního sekretu a přidají se ideální podmínky v podobě vlhka, tepla, zanedbané hygieny a imunity oslabené například stresem. Často se také objeví po léčbě antibiotiky, které ovlivňují mikroflóru žijící nejen ve střevech, ale také na poševní sliznici.

Léčba kvasinkové infekce zahrnuje především užití lokálních antimykotik, dále také dietu (kvasinky mají rády cukr, takže žádná čokoláda a podobné pochutiny), důkladnou hygienu, vynechání návštěvy bazénu a těch sportovních aktivit, při kterých se v intimních partiích opět vytváří teplo a vlhko (např. spinning), a také sexuální abstinence. Ta je důležitá proto, aby nedocházelo k neustálému přenosu z jednoho partnera na druhého. Partner se nemusí nijak léčit, pokud sám netrpí příznaky infekce. V případě, že by se u něj také vyskytly, bylo by potřeba použít lokální antimykotikum i na jeho intimní partie. Pokud se léčba pomocí volně prodejných antimykotik nedaří, mykóza se vleče nebo se infekce neustále vracejí, je potřeba svěřit se do péče lékaře.

Mohlo by vás zajímat:  Au, už zase ty bolavé afty! Co jsou zač a co s nimi?

Dermatomykózy

Většinou ani nevíme, odkud si je přineseme, ale brzy se přihlásí o pozornost. Kožní mykózy způsobuje buď kvasinka candida albicans, která kromě sliznic napadá také kožní záhyby jako například podpaží či místa pod prsy u žen, nebo vláknité dermatofyty, které mohou za plísně nehtů, v meziprstních prostorech na nohou, ale také někdy na zádech, trupu nebo na hlavě. K nakažení dochází přímým kontaktem s nemocným nebo použitím například stejného ručníku. Riziková jsou také koupaliště, bazény nebo sauny a jejich podlahy, stačí totiž šlápnout na oddrolené šupinky kůže nemocného a nákaza se přenese na vás. Obzvlášť snadno k tomu dojde, pokud máte například popraskanou kůži. Jednou z možností, jak se nakazit kožní infekcí, je i kontakt s nakaženými zvířaty. Toto riziko platí obzvlášť u dětí, které správně neposoudí změny na srsti a kůži nemocných zvířat a bez obav si je hladí.

U kožních mykóz se také používá k léčbě lokálních antimykotik v podobě mastí, krémů, sprejů nebo zásypů, plošná antimykotika v tabletách se nasazují v případě, pokud je lokální léčba neúspěšná. Pro vlhká místa jako jsou kožní záhyby se hodí zásypy a spreje, suchá místa jako například plosky nohou se spíše natírají krémy a mastmi. Léčba trvá nejméně dva týdny a je potřeba s ní pokračovat i pokud během několika prvních dní příznaky vymizí. Nejúpornější bývají nehtové mykózy, jejichž léčba může trvat klidně i čtyři až šest měsíců, záleží na rychlosti růstu nehtu. Na nehty se používají nejčastěji tinktury nebo laky, které je třeba pravidelně nanášet a odrůstající nakažený nehet pilovat. Při kožních mykózách je nutné se vyhýbat společnému používání ručníku a dalších věcí, které jsou v přímém kontaktu s nakaženým místem, s jinou osobou, abyste infekci nepřenášeli dále.

Mykózy je třeba řešit hned, jakmile se objeví. I ty, které ze začátku nezpůsobují žádné problémy (často mykózy nehtů, které nebolí), mohou být později příčinou rozšíření infekce nejen po okolí postiženého místa, ale do celého organizmu. A to už by u oslabených jedinců mohl být vážný problém.

Mohlo by vás zajímat:  Typy cukrovky
Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Magdalena
  • 26.5.2014
  Odpovědět

  K té hygieně bych ráda dodala, že přehnaná hygiena také škodí. Hlavně by to člověk neměl přehánět s mýdlem, to pak pH zas zvyšuje a nahrává kvasinkám. Jednu dobu, když jsem s tím měla velký trable, brala jsem Wobenzym a snažila se nejíst cukry, moc nesolit, zkrátka tak nějak žít zdravě. V létě je to někdy horší, ale když si dávám pozor a převlékám si včas plavky, tak mi většinou nic nehrozí.

  • Jana
  • 4.6.2014
  Odpovědět

  Můžu se zeptat, kolik tablet Wobenzymu je třeba užívat a po jakou dobu? Děkuji Jana

   • Magdalena
   • 28.6.2014
   Odpovědět

   Snad nereaguji tak strašně pozdě… často někam zabrousím, k něčemu se vyjádřím a pak úplně zapomenu, že bych se tem taky mohla podívat:). Brala 2×8 po dobu tří měsíců. Koupila jsem si to velké balení po 800tbl.

    • Jana
    • 8.7.2014
    Odpovědět

    Děkuji pěkně za odpověď. Už jsem si ho na doporučení známé koupila a poctivě užívám… Uf, doufám, že pomůže! 🙂

    1. Dobrý den,
     jestli si vzpomenete, můžete nám za nějaký čas napsat, jak se Váš zdravotní stav vyvíjí a jestli to pomohlo?
     Děkuji 🙂

      • Marie S.
      • 1.12.2014
      Odpovědět

      Já mám s Wobenzymem v tomto případě perfektní zkušenost, takže doporučuji jednoznačně. Větší množství tablet se dá přežít, když se polykají najednou v hrsti z dlaně a musí se zapít velkým množstvím vody.

   • Eva
   • 28.8.2014
   Odpovědět

   Myslím si, že 2×8 tablet je akorát, pokud již není situace akutní, tzn. spíše udržovací dávka. Pokud je to akutní, je lepší vydržet alespoň 14 dní 3x 10 tablet.

  • Janka
  • 16.6.2014
  Odpovědět

  Je pravda, že také přehnaná hygiena škodí, samozřejmě stejně jako ta nedostatečná. Příčin může být hodně – spousta cukrů ve stravě, nevhodné spodní prádlo ( třeba tanga se nedoporučují), přenašečem může být také partner, antikoncepce, stres, antibiotika. U mě to byl partner a cukry ve stravě – je fakt, že v té době jsem se nehlídala a snědla jsem, na co jsem přišla, takže hlavně sladké.No ale trvalo mi to dlouho, než jsem to zjistila. Takže partner se přeléčil taky a pak to bylo lepší. Četla jsem, že na mykózy jsou dobré i probiotika, tak jsem je začala užívat biopron forte a je pravda, že od té doby jsem mykózu neměla 🙂

  • Dáša
  • 23.6.2014
  Odpovědět

  Já teda beru ty probiotika, o kterých píšeš pravidelně vždycky na podzim pro zvýšení imunity a je fakt, že v té době s mykózama problémy nemívám, naopak nejčastějc se u mě vyskytují zhruba od května do srpna, kdy to většinou začíná stresem ze zkouškového, samotný stres je na prd a když ho ještě, jako já, zaháníte sladkým, mykóza je jasná a v létě zase často hodně podceňuju to koupání, mokré plavky, ale třeba i stačí když se někde zpotím v autobuse a nemám samozřejmě možnost se jít převlíknout :/ každopádně to teda řeším kapslema maldion, ten biopron mě nenapadl, tak to příště vyzkouším

  • Astrid
  • 22.7.2014
  Odpovědět

  Já ho teď beru spolu čípky a mám pocit, že se mi to zlepšuje rychleji než obvykle.

  • jitka
  • 5.8.2014
  Odpovědět

  Dobrý den, já jsem na mykozu používala výbornou mast Naloc. Je to opravdu výborný produkt.

  • Astrid
  • 16.8.2014
  Odpovědět

  Tak jsem si na tuto stránku opět vzpomněla, abych připsala zpětně svou zkušenost. Jak už jsem psala minulý měsíc, že se můj stav zlepšuje mnohem rychleji než obvykle, nebyl to blud:). Rozhodla jsem se, že budu pokračovat v preventivní tříměsíční kůře a věřím, že se díky Wobenzymu mykózy alespoň na nějaký delší čas zbavím:)

  • Jandalajka
  • 25.4.2015
  Odpovědět

  Dobrý den,
  já mám výbornou zkušenost s Chytrou houbou. Jsou to takové sedací koupele, sice není uplně příjemné sedět v 37°C vodě 30 minut, ale musím říci, že výborně zabralo a hlavně se dá užívat i v těhotenství, protože je to na přírodní bázi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení