Žaludeční vředy

žaludek
Zveřejněno: 7.7.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Žaludečními vředy trpí 5 – 10 % české populace. Žaludeční vřed je vlastně defekt na sliznici žaludku, která je běžně velmi odolná. Někdy se však tato odolnost kvůli agresivním kyselinám může snížit a dojde k poškození – tzv. poleptání. Tyto defekty bývají různě hluboké – podle toho, kolik žaludeční stěny je narušeno. V případě, že se žaludeční stěna proděraví úplně, dojde k tzv. prasknutí žaludečního vředu. V takovém případě dojde k vytečení obsahu žaludku a agresivních šťáv mimo žaludek. Tento stav je již životu nebezpečný.

Jedním z důvodů, proč vznikají žaludeční vředy, je přítomnost bakterie Helicobacter, která vytváří dokonalé prostředí pro vznik žaludečních vředů. Aby však vznikl žaludeční vřed, je třeba, aby se k této bakterii přidalo ještě několik dalších vlivů, jako je např. genetická predispozice, stres, nevhodná strava, nikotin atp.

Za žaludeční vředy mohou rovněž také některé léky, které musíme užívat. Oslabení žaludeční sliznice může způsobit dlouhodobé užívání kyseliny acetylsalicylové a nesteroidních antirevmatik. Kvůli těmto lékům se žaludeční vředy mohou objevit také u dětí.

Žaludeční vředy se mohou projevovat buďto v mírné podobě nebo výrazněji. Mezi klasické projevy žaludečních vředů patří především:

  • bolest břicha těsně po jídle
  • pocity plnosti
  • říhání
  • únava
  • nechutenství
  • hubnutí

Mezi klasické projevy dvanácterníkového vředu patří především:

  • bolest nalačno (pacienty často tato bolest budí přes noc ze spaní)
  • po jídle se bolesti do několika hodin zmírní
  • pálení žáhy či zvracení žaludečních šťáv

Žaludeční či dvanácterníkové vředy mohou s sebou přinášet vážné komplikace, proto lékaři nedoporučují toto onemocnění podceňovat a nabádají lidi, kteří mají podezření na toto onemocnění, aby jej začali co nejdříve řešit. Trápí-li vás bolesti v břišní dutině, navštivte tedy lékaře, který provede potřebná vyšetření, aby vyloučil nejen žaludeční či dvanácterníkové vředy, ale také onkologické onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Příčiny vzniku cukrovky

Mezi možné komplikace vředového onemocnění patří krvácení vředu, které se projevuje prudkou bolestí a zvracením čerstvé či natrávené krve, která připomíná kávovou sedlinu.  Rovněž se může projevit také černou průjmovou stolicí, která má mazlavou konzistenci a typický zápach. Může rovněž dojít k narušení velkých cév, které může mít za následek ohrožení na životě. V případě, že dojde k proděravění žaludeční stěny, může vzniknout zánět pobřišnice a celková sepse.

Jelikož bolesti nalačno či po jídle můžou mít mnoho příčin, musí lékaři nejdříve přijít na to, co tyto bolesti skutečně vyvolává. Ve většině případů se zpočátku lékaři přiklání k ultrazvukovému vyšetření a odběru krve. Poté následuje endoskopické vyšetření.

Endoskopické vyšetření patří mezi obávané vyšetření a většina pacientů by se tomuto vyšetření ráda vyhnula. Endospkop je tenká a pružná trubička, na jejímž konci je malá kamera. Trubička se zavádí přes ústa do žaludku až na začátek dvanácterníku. Obraz je přenášen na monitor. Přestože je endoskopie obávané vyšetření, lékaři upozorňují své pacienty, že je nebolestivé. Je však pravdou, že jisté nepohodlí mohou pacienti pociťovat při polykání endoskopu. Moderní medicína však nabízí také znecitlivění této oblasti. Endoskopické vyšetření trvá cca 10 minut. U žaludečních vředů se musí lékaři ujistit, že se nejedná o zhoubný nádor. Proto se při tomto vyšetření rovněž provádí také biopsie. Endoskopie se provádí rovněž v případě vzniklých komplikací – např. krvácení vředu, kdy je rovnou provedeno ošetření sliznice.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení