Prostatitida neboli zánět prostaty je zákeřná nemoc, která je jedním z nejčastějších onemocnění mužů. Podívejme se, jaké jsou příznaky prostatitidy a jaká je léčba.
Obsah článku
Co je to prostatitida
Prostatitida je zánět prostaty, který podle výzkumů, studií a statistik postihuje muže v jakémkoli věku. Už ve 30. letech jí trpí každý 3. muž. S přibývajícím věkem jejich počet strmě stoupá. Po dovršení 60. let už má s prostatou potíže každý muž. Kvůli neochotě mužů jít k lékaři je ale počet mužů s potížemi zřejmě ještě o dost vyšší.
Příznaky prostatitidy
- častá potřeba jít na toaletu
- mírná bolest
- nepohodlí při močení
- problémy s libidem a potencí
Chronická prostatitida
První příznaky jsou slabé a brzy zmizí. Samotná nemoc ale zůstává. Změní se na chronickou prostatitidu, která se dlouhou dobu neprojevuje. Pak se prudce zhorší. Určitě navštivte lékaře, projděte nezbytnými vyšetřeními a začněte ji léčit.
Příčiny onemocnění
Prostatitidu způsobuje mnoho faktorů, které nemusejí souviset s reprodukčním systémem. Co vede nejčastěji k zánětu žlázy?
Patogenní mikroorganismy jsou nejčastější příčinou. Do prostaty se patogeny dostávají z krve, lymfy a dalších tekutin. K tomu se přidává oslabený imunitní systém. Zpočátku může jít o jakoukoli infekční chorobu.
- infekční zánět močových cest
- pohlavně přenosné nemoci
- tonzilitida – angína neboli zánět krčních mandlí
- sinusitida – zánět vedlejších dutin dýchacích cest neboli paranazálních dutin
- bronchitida
- hemoroidy
- neošetřený zubní kaz
- zánět dásní
Poruchy oběhu v malé pánvi způsobují stagnaci krve, narušení zásobování krví a hypoxii orgánů neboli nedostatek kyslíku. To vede ke zvětšení velikosti neboli ke zbytnění prostaty. Jaké jsou příčiny?
- nedostatek fyzické činnosti
- sedavý způsob života
- nadváha
Časté otřesy a napětí svalů perinea, což je svalnatá oblast mezi konečníkem a šourkem postihuje nejčastěji řidiče z povolání
Hormonální nerovnováha provází mnoho nemocí a má negativní vliv na prostatu.
Prochlazení nebo podchlazení je další častou příčinou zánětu prostaty.
Častá zácpa je podceňovanou příčinou prostatitidy.
Dlouhodobá sexuální abstinence, ale i příliš častý sex negativně ovlivní prostatu.
Izolované formy onemocnění
- Prostatodynie – zahrnuje příznaky prostatitidy, ale zánět žlázy není zjištěn.
- Nebakteriální či abakteriální prostatitida– laboratorní vyšetření neprokáže patogenní mikroorganismy v prostatě, ale nelze je vyloučit.
- Bakteriální prostatitida způsobená patogenními bakteriemi. Infekce postihuje poškozené tkáně žlázy s poruchami oběhu. Může to být akutní prostatitida anebo chronická prostatitida.
Akutní prostatitida
- slabost
- celková nevolnost
- nervové napětí
- podrážděnost
- zimnice a horečka
- zvýšená tělesná teplota
- bolesti hlavy
- silná bolest v oblasti perinea a třísla, zhoršuje se při močení a stolici
- častá potřeba chození na toaletu
- nedostatečné vyprázdnění močového měchýře
- akutní retence moči – nemožnost vyprázdnění – ihned nutná lékařská pomoc
Chronická prostatitida
V chronické formě bývá nemoc po mnoho let asymptomatická a příznaky lze vezmi snadno zaměnit s projevy jiných nemocí.
- tahavé bolesti v pánvi a dolní části zad, bolest vychází z perinea, projevuje se v dolní části břicha, močové trubici a varlatech, z dolní části zad vystřeluje do nohou a připomíná ischias nebo jinou neuralgii, bolest se soustředí na jednom místě, nebo bolí vše dohromady
- obtíže s močením a časté močení, bolest na začátku i na konci močení, současně se projevuje neschopnost zadržet moč, neustálý pocit plného močového měchýře, při močení slabý proud uvolňuje jen minimum moči
- snížení sexuální aktivity, dlouhodobý zánět způsobuje poruchy oběhu, patologické změny v tkáni prostaty, snížení libida, potence, erekce, předčasnou ejakulaci a ostrou bolest v penisu
- zjizvení tkáně prostaty a zmenšení orgánu, napadení močových cest a močového měchýře způsobuje vážné poruchy močení, rozvoj renální dysfunkce a urolitiázy neboli ledvinové kameny
Prostatitida léčba
Pevný postup léčby není dosud znám a hodně se liší. Důležité je správně určit příčinu nemoci a včas zahájit léčbu.
Lék na prostatitidu
Při akutní prostatitidě je nutná hospitalizace, antibiotika, analgetika, nesteroidní protizánětlivé léky, léky normalizující krevní oběh, imunomodulační léky a vitamíny.
Chronická forma je obtížně léčitelná, obvykle není zcela vyléčena a spíše se zpomalí její vývoj a zmírní příznaky. Pomáhá fyzioterapie, masáže prostaty a fyzická cvičení po udržení zdraví prostaty.