Jak rychle rostou vlasy? Někomu až o 1,7 cm za měsíc, čím to je?

girl-ge73f6b8cd_1920
Zveřejněno: 12.8.2023 , datum poslední aktualizace: 9.10.2023

Dlouhé, husté a zdravé vlasy jsou pomyslnou korunou naší osobní krásy. Cesta k tomuto cíli však může být celkem dlouhá a ne vždy se v jejím průběhu setkáte se stoprocentním úspěchem. Jak by měla vypadat správně nastavená podpora růstu vlasů? A je možné mít vlasy delší o 10 cm za měsíc?

Řídké vlasy trápí jak ženy, tak muže. Dámy si však z tohoto problému obvykle víc dělají, protože právě jejich hříva se často považuje za jeden z klíčových atributů krásy. Velký problém může představovat například vypadávání vlasů, které může být způsobeno nejen hormony, ale také nezdravým životním stylem či zvýšenou stresovou zátěží.

Přečtěte si: Jak na zahuštění vlasů?

Když už navíc mluvíme o hormonech, změn, které se týkají kvality vlasů, si nevšimnete jen v době těhotenství a po porodu. Zhoršená kvalita vlasů a pokožky bývá i jedním z mnoha příznaků menopauzy, o kterém se navíc zatím tolik nemluví.

Má cenu zkoušet vitamíny na růst vlasů? A co říkají o růstu vlasů statistiky?

Rychlost růstu vlasů

Má se za to, že v průměru nám vyroste 0,5 až 1,7 cm nových vlasů za měsíc. Což znamená, že očekávat, že vám vlasy vyrostou za jeden měsíc o 10 cm, není úplně realistické. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete pro umělé prodloužení vlasů, pak nemusí jít o nereálný požadavek a vaše hříva může být delší už za jedno odpoledne. Také se má za to, že během jednoho dne mohou vlasy poporůst o 0,3 až 0,4 mm.

Co má na růst vlasů vliv?

Na rychlost růstu vlasů má vliv široké spektrum faktorů, z nichž mnohé nemůžeme svou vůlí ovlivnit. Hodně záleží například na tom, zda vás trápí androgenní alopecie. (Což je častý problém především u mužů.) Jejím následkem mohou být vlasy slabé, pomaleji rostou a nakonec vypadnou, což může vést k plešatění.

Dále má na vlasy vliv:

  • Anémie
  • Infekce
  • Léčba rakoviny
  • Hormonální činnost (těhotenství, porod, menopauza, stav štítné žlázy…)
  • Stres
  • Stárnutí

Abyste se tedy mohli těšit z krásných, dlouhých a pěstěných vlasů, neobejde se to bez důslednějšího sledování vašeho zdravotního stavu, správné pečující rutiny a zdravějšího životního stylu.

Přečtěte si: Vše o řídnutí vlasů

Mohlo by vás zajímat:  Trápí vás nadměrné vypadávání vlasů? S jeho řešením vám pomůže náš univerzální průvodce!

Co pomáhá na růst vlasů

Vitamíny na růst vlasů

Jak rychle rostou vlasy? Někomu až o 1,7 cm za měsíc, čím to je?

Aby měly vlasy dobrý základ, měli byste mít jídelníček bohatý na vitamíny a minerály. Některé z nich podporují obnovu buněk. Další mohou mít dobrý vliv na stav červených krvinek, které po organismu transportují živiny. Některé vitamíny navíc zabraňují předčasnému poškození a stárnutí a zlepšují vstřebatelnost dalších důležitých látek, které jsou klíčové i pro pokožku a nehty.

Mezi klíčové hráče v tomto ohledu patří například vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín A, vitamín D či vitamín E. Dále věnujte svou pozornost železu, zinku, mědi, selenu a mnoha dalším.

Bylinky na růst vlasů

V případě, že se rozhodnete užívat vícesložkový přírodní doplněk stravy na podporu růstu vlasů, snažte se v něm najít i bylinky. Na krásné vlasy se doporučuje například přeslička rolní a kopřiva dvoudomá. Velkým kladem bývají i pivovarské kvasince, které technicky vzato sice nejsou bylinkou, ale obsahují vitamíny skupiny B a řadu dalších složek, které prospívají kráse.

Kvalitní šampon a kondicionér

Jak rychle rostou vlasy? Někomu až o 1,7 cm za měsíc, čím to je?

I když je vnitřní výživa hodně důležitá, zapomínat by se nemělo ani na přírodní šampony a kondicionéry bez sulfátů. Proč? Především proto, že mokré vlasy jsou nejzranitelnější a nejvíc náchylné k poškození. Proto je důležité je šetrně mýt, ale zároveň jim u toho dopřát kvalitní péči.

V šamponu i kondicionéru by neměl chybět kofein, který může stimulovat pokožku hlavy a podpořit vlasové cibulky v jejich větší aktivitě. Dále v šamponu hledejte extrakt z konopí, máty či levandule. Kondicionér zase může obsahovat kurkumu a panthenol.

Pečující oleje

Aby se vlasy nelámaly, nechyběla jim hydratace a daly se dobře rozčesat, alespoň jednou týdně si udělejte olejový zábal, který může snížit lámavost vlasů. Arganový olej se mimo jiné často spojuje i s prevencí vypadávání vlasů, ochranou vlasů před negativními následky tepelného stylingu či s podporou normálního stavu pokožky hlavy.

Jednou týdně si také můžete udělat vlasový zábal z kokosového oleje, avokádového oleje, olivového oleje či ricinového oleje.

Jak rychle rostou vlasy? Někomu až o 1,7 cm za měsíc, čím to je?

Další tipy pro krásné vlasy

I když vaše péče o vlasy může být nastavená dobře, dávejte pozor ještě na to, jak se ke svým kadeřím každý den chováte. Nedělá jim dobře každodenní mytí, drhnutí ručníkem, nešetrné česání či máčení v horké vodě. Také se snažte barvit šetrnými barvami a zapomeňte na peroxid. Co se týče fénování, počkejte, až budou vlasy polosuché. Když z nich ještě odkapává voda, mohly by se fénováním poškodit. Nikdy nezapomínejte na aplikaci ochrany proti teplu, nepoužívejte příliš vysoké teploty při žehlení a kulmování a v případě potřeby si nechte u kadeřníka zkrátit zničené konečky.

Díky všem těmto tipům, které zahrnují jak správnou vnitřní výživu, tak dobře nastavenou péči, můžete dosáhnout nejlepších možných výsledků.

Štítky: , , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení