Aloe vera – královna všech kytiček!

Aloe, Vera
Aktualizováno

Aloe Vera bývá pro své výjimečné léčivé schopnosti nazývána také jako “rostlina nesmrtelnosti”. Vědecký výzkum tuto rostlinu studuje již dlouhá léta a výsledky jsou naprosto úžasné. Gel z listů Aloe léčí například řezné rány, popáleniny, úpal, žaludeční problémy, ale také zmírňuje akné, snižuje vysoký krevní tlak, hladiny cholesterolu atd. Kde všude může být Aloe dobrým pomocníkem se dozvíte o pár řádků níže. Jedna z jejich největší přednosti je, že dokáže posilovat imunitní systém.

Rostlina sama o sobě působí velmi skromně a nenáročně. Na první pohled připomíná kaktus, ale ve skutečnosti Aloe patří k liliovitým rostlinám. Aloe Vera Barbadensis Miller dorůstá do výšky 60 cm a má přibližně 7 cm silný kmen. Aloe Vera se cítí dobře tam, kde svítí dlouho sluníčko a kde mnoho měsíců nezaprší. Proto ji můžeme najít například na Kubě, v Mexiku, v Brazílii, v Africe nebo také na Kanárských ostrovech.

Aby tato rostlinka dokázala přežít, vyvinula ve svých listech jakési dávkovače vlhkosti. Tyhle dávkovače plně nasají vodou v průběhu 5 let.

Gel se z listu získává následujícím způsobem: zelená kůže listu se opatrně odstraní a zůstane vnitřní dužnatá část, která má rosolovitou konzistenci. Dužina se pak pečlivě lisuje a poté se stáčí do nádob – jen tak je zaručena absolutní čistota produktu. Pečlivost je tím nejvyšším požadavkem! V každém stadiu výroby je nepřetržitě testována čistota a kvalita produktu. Pouze absolutně čistý gel může mít na lidský organismus tak úžasné léčivé účinky.

Přehled účinných látek

V této části si popíšeme nejzákladnější účinné látky, které dělají z Aloe tak úžasnou rostlinku.

Aloe Vera gel tedy obsahuje:

Vitaminy:

Vitamin A, B1, B2, B6, B12, C, PP, E, kyselina folová, niacin, beta karoten, cholin

Minerály:

Vápník, draslík, hořčík, sodík, měď, železo, zinek, mangan

Aminokyseliny:

Lysin, threonin, valin, methionin, isoleucin, senilalanin, tryptosan, arginin, kyselina sparagová, serin, kyselina glutamová, glycin, alanin, cystin, tyrosin, histidin, prolin, hydroxyprolin, leucin, asparagin, glutamin

Mohlo by vás zajímat:  Kraniosakrální biodynamika aneb Když dotek léčí

Enzymy:

Oxidasa, katalasa, amylasa, bradykinasa, cellulasa, lipasa, allinasa, fosphatasa, kreatin-fosphokinasa, dehydrogenasa, SGO-transaminasa, SGP-transaminasa

Monosacharidy a polysacharidy:

Acemannan, arabinosa, galaktosa, glukosa, mannosa, rhamnosa, xylosa, kyselina hexuronová, kyselina glukuronová, kyselina galakturonová, cellulosa

Steroly:

Campesterol, lupeol, beta-sitosterol

Aminocukry:

Glukosamin, galaktosamin

Další:

Kyselina jablečná, lignin, sapogenin

Obsah živin a minerálních látek

Přehled účinných látek je pro laiky nicneříkající, a proto si zde napíšeme, čím nám mohou být některé z těchto látek přínosem a co s námi může stát, pokud máme těchto látek málo, nebo nám schází úplně.

Obsah některých živin:

Vitamin A je potřebný pro vidění za šera. Jeho nedostatek vede k tzv. noční slepotě. Nedostatek se také projeví ztvrdnutím kůže a vaziv.

Vitamin B1 je nutný pro zdravé nervové tkáně, správnou funkci srdečního a zažívacího systému. Jeho nedostatek způsobuje nechutenství, ztrátu energie a také podrážděnost.

Vitamin B2 pomáhá vytvářet zdravou pokožku a vazivové tkáně.

Vitamin B6 působí proti stresu.

Vitamin B12 se běžně vyskytuje pouze v masných a mléčných výrobcích. Výskyt v rostlinné podobě je velmi vzácný. Nedostatek vitaminu B12 může vést k chudokrevnosti a k poruchám růstu.

Vitamin C je skvělou prevencí proti kurdějím, nachlazení a chřipky. Je důležitý pro tvorbu kolagenu, pojivových tkání v kůži, cévních stěnách, kostech a chrupavkách.

Vitamin E pomáhá při růstu tkání a zachovává zdravou pokožku. Působí také proti infekcím a respiračním poruchám. Vápník je hlavní stavební materiál pro kosti a zuby. Reguluje tělesné tekutiny, zlepšuje funkci nervového systému a podporuje krevní srážlivost.

Chrom podporuje aktivitu enzymů, je využívám při krvetvorbě.

Hořčík hraje velmi důležitou úlohu v lidském metabolismu. Jeho nedostatek může způsobit prudké záchvaty a křeče, dokonce i smrt.

Mangan podporuje aktivitu enzymů a aminokyselin. Pomáhá také při uvolňování energie z potravy. Nedostatek manganu způsobuje zpomalení růstu, nervové poruchy a také neplodnost.

Zinek posiluje imunitní systém. Podporuje hojení a růst. Je důležitý pro správnou funkci prostaty a ovlivňuje také činnost mozku.

Mohlo by vás zajímat:  Astaxanthin - hladká pleť i mocný antioxidant

Sodík udržuje objem tělesných tekutin. Spolu s draslíkem reguluje “vodní hospodářství” v těle.

Draslík pracuje ve svalových buňkách a krevní plazmě. Pomáhá vylučovat odpadní látky v těle.

Aminokyseliny jsou nevyhnutelné pro růst a údržbu těla. Je to proteinový stavební materiál pro nové buňky a tkáně.

Proteiny jsou bílkoviny, které jsou nepostradatelné při tvorbě tkání a energie.

Enzymy působí jako katalyzátory látkového a energetického metabolismu buňky. Podporují trávení.

Saponiny jsou využívané jako “saponáty” a emulgátory. Mají přírodní čistící antiseptické vlastnosti.

Antrachinonů je celkem 14. Mají antibiotické, antivirové, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Povzbuzují činnost střev, odstraňují odumřelé tkáně a tlumí boles.
[yop_poll ID=“5″]

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek
0 sdílení