Když člověku není do zpěvu, nejčastěji začne hledat způsoby, jak svůj stav přirozeně zlepšit. Někteří sáhnou po lécích, jiní zase dávají přednost přírodním prostředkům. Mnoho lidí se stále domnívá, že přírodní léčba není tak účinná, jako její chemická sestra. Pojďme spolu tento omyl vyvrátit. Dnes si totiž povíme něco o esenciálních olejích a květových esencích.
Už od našich rodičů víme, že když vás něco bolí (a je lhostejno, zda jde o bolest těla či duše), to nejlepší pro své zdraví uděláte, pokud navštívíte specializovaného lékaře. Ten vás prohlédne a předepíše chemickou léčbu, která má za cíl zbavit vás nežádoucích projevů.
Jenže, určitě už se vám někdy stalo, že i přes zjevné obtíže u vás lékař žádnou nemoc nenašel. Přesto, že z vašeho pohledu o její existenci nemohl být pochyb.
O těchto potížích nejčastěji říkáme, že jsou psychosomatického původu. To znamená, že vaše myšlenky a přetížená psychika vytváří pocit nemoci, ačkoliv ve fyzické rovině je detekovat nelze.
Lidé, kteří si uvědomují, jak je lidské tělo složité, se nejčastěji obrací k hledání vnitřních příčin a celkové harmonizaci organismu. Té lze nejlépe docílit během používání esenciálních olejů a květových esencí.
Jak tyto látky fungují a pro koho jsou vhodné? To se dozvíte v tomto článku.
Obsah článku
Co jsou to esenciální oleje?
Esenciální oleje jsou oleje, které nejčastěji používáme během aromaterapie. Přírodní esenciální oleje se z rostlin a jejich plodů získávají především lisováním za studena. Tak si totiž olej zachovává nejvyšší množství živin, které by tepelné opracování znehodnotilo.
Často se tyto přírodní oleje míchají ještě s dalším médiem, které tvoří voda či další z rostlinných olejů. Při domácím použití je to nejčastěji olivový či slunečnicový olej. Některé z olejů se nedoporučují používat v těhotenství či u dětí.
Tyto oleje jsou vhodné pro vnější použití. V některých případech je možné je používat i na tělo či ke kosmetickým účelům. Jejich vnitřní užívání se však v zásadě nedoporučuje.
Pro vnitřní užití jsou určené převážně květové esence. Ty projdou poměrně dlouhým procesem destilace a často se konzervují za pomoci alkoholu. Na tomto principu fungují například Bachovy esence.
Co se týče jinak vyráběných esenciálních olejů do aroma lamp, ty jsou nejčastěji chemické výroby a v drtivé většině případů se hodí pouze do již zmíněné lampy. Aby byla vaše jistota v tomto ohledu co možná největší, vždy čtěte instrukce, které výrobce uvádí na etiketě.
Jaké mají využití?
Esenciální oleje i květové esence mají zcela odlišné způsoby využití. Díky podobným názvům je však pro lidi obvykle těžké se v těchto rozdílech orientovat.
V případě esenciálních olejů je lze používat:
- V kosmetice (olej však musí být uveden jako kosmetický)
- Pro inhalaci (například v aromalampě či difuzéru)
- Při koupání (na několik kapek esenciálního oleje je nutné použít větší množství kuchyňského oleje)
- Pro masáže (platí, co u předchozího bodu)
Pokud výrobce uvádí, že olej není vhodný pro použití na tělo, řiďte se jeho instrukcemi. V žádném případě tyto oleje nekonzumujte.
Květové esence lze užít:
- Jako osvěžovač vzduchu (lze je koupit přímo ve spreji, nebo je smíchat s množstvím vody v rozprašovači)
- Jako kapky do koupele
- K potření energetických center na těle
- Do kosmetiky (několik kapek květové esence nakapejte do svého tělového mléka či šamponu)
- Do jídla a pití
Pokud se rozhodnete používat květové esence, často je potřeba je míchat s čistou vodou. Správnou aplikaci obvykle najdete přímo na etiketě nebo u výrobce.
Oproti esenciálním olejům fungují květové esence na energetické úrovni. Pomáhají harmonizovat vnitřní prostředí těla, které vyladí do vyrovnaných a pozitivních vibrací.
Jaké jsou jejich účinky?
Již z úvodního rozdělení je zjevné, že květové esence a esenciální oleje mají v rámci alternativní medicíny zcela jinou úlohu.
Esenciální oleje pracují na principu prokazatelných chemických účinků rostlin. Ty pak cíleně léčí váš zdravotní či psychický problém.
Květové esence naopak fungují na více intuitivní bázi, kdy jsou rostlinám přiřazeny vlastnosti, které lze s trochou fantazie spojit s konkrétním lidským problémem či chováním. Jejich užívání tedy funguje spíše v energetické rovině. (Např. Při harmonizaci čaker, Reiki a podobně.)
Nejznámější oleje a esence
Abyste během používání olejů a květových esencí neudělali více škody než užitku, povíme si teď něco o nejznámějších olejích a esencích, včetně jejich možného použití.
Esenciální oleje (pro vnější užití):
- Levandule, uklidňuje, lze ji použít také při problémech s usínáním
- Růže, harmonizuje ženskou energii
- Citrón, osvěžuje mysl, probouzí energii a otevírá dveře kreativitě
- Jasmín, navozuje uvolněnou atmosféru, vhodný je i pro chvilky strávené ve dvou
- Skořice, zahřívá, je vhodná především na zimu
- Eukalyptus, zabíjí choroboplodné zárodky v ovzduší, dezinfikuje
- Máta, je vhodná při problémech se žaludkem
Květové esence (i pro vnitřní použití):
- Čekanka obecná, vhodná pro všechny, kteří bojují s vlastní manipulativností ostatních
- Divoká hořčice, působí na deprese
- Dub, pro silné lidi, kteří díky přepínání upadají do nemoci a vyčítají si, že v případě potřeby nemohou pomoci
- Planá růže, pomáhá v boji proti rezignaci
- Vinná réva, snižuje agresi a přílišnou dominanci
Použití v aroma lampě
Pokud se rozhodnete pro aromaterapii, je potřeba si uvědomit, že nejlepších výsledků dosáhnete tím, že použijete správný produkt. V tomto případě se jedná o správný výběr esenciálního oleje.
Tradičním způsobem aromaterapie je použití aroma lampy. Do jejího nitra uložíte čajovou svíčku a do nádobky nahoře nalijete trochu vody a několik kapek vybraného oleje. Pokud byste chtěli použít olej bez vody, teplem se připeče k nádobce a nedojde ke kýženému efektu.
A co vy? Máte zkušenost s esenciálními oleji a květovými esencemi?