Jablečný ocet část 2. — Vnější účinky a další využití

Vinegar

Jablečný ocet je vlastně jablečná šťáva, která prošla procesem kvašení. V minulé části článku jsme se mohli dozvědět, jak jablečný ocet vyrobit doma, jak a proč jej užívat vnitřně. Dnes se podíváme na jeho zázračné účinky na pleť, vlasy, nebo nehty a také na jeho účinky, které můžete využít například při předvánočním úklidu.

Pomáhá i zvenčí!

Konzumací jablečného octu dokážete zlepšit svoje tělo zevnitř, ale rozzáří se i na venek. Jablečným octem můžete například napravit zničené, slabé vlasy bez života. Stačí si po vašem obvyklém procesu mytí vlasů vlasy spláchnout roztokem, který vytvoříte tak, že smícháte polovinu lžíce octa a 2 dcl vody. Tento proces můžete dělat klidně několikrát týdně po každém druhém umytí.

Jste-li kuřákem nebo milovníkem kávy a červeného vína, můžou vás trápit zažloutlé zuby se skvrnami, které běžnému čištění umí odolat. Chcete-li mít zase zpět váš zářivý úsměv, obrňte se trpělivostí a pořiďte si, nebo si vyrobte jablečný ocet. Každý den jím potom zuby potírejte, alespoň měsíc. Poté je dobré ústa vypláchnout vodou a zuby vyčistit běžnou pastou na zuby.

Máte-li mastnou pleť, trpíte na pupínky a rozšířené póry, nebo jen potřebuje svoji pleť pořádně zhydratovat a vyčistit, potom je opět načase pořídit si jablečný ocet. Ten ovšem nepoužívejte jen tak, samotný, ale vytvořte si z něj jablečnou pleťovou vodu. Staří do dvou dílů převařené vody vmíchat jeden díl octa a poté roztok aplikovat na pleť například pomocí vatového tamponku. Lze jej užívat i lokálně, na pupínky, a to vatovou tyčinkou.

Úklid domova s jablečným octem?

Určitě není na škodu zmínit, že jablečný ocet si poradí i se zašlou špínou v domácnosti. Zejména na svátky chceme mít všichni domov zářivý, čistý, ale pokud vás trápí plísně v kachličkách, těšit se z úklidu nebudete. Stačí si vzít jako pomocníka jablečný ocet, který zbaví vaši koupelnu plísně a vydesinfikuje klidně i podlahu. Navíc umí rozpustit vodní kámen a odstranit mastnotu. Jeden ocet tak nahradí nespočet čisticích prostředků!

Mohlo by vás zajímat:  Projevy prostatitidy (zánět prostaty) a její léčba

Další možností, jak jablečný ocet využít, je přidat jej do pračky místo aviváže – asi půl šálku. Prádlo bude vonět po jablcích, jemný, nakyslý pach octa vymizí po usušení prádla. A má to dvojí účinek! Ocet totiž navíc zbaví, alespoň částečně, odpadní cesty pračky vodního kamene.

 

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jablečný ocet část 2. — Vnější účinky a další využití
5 (100%) 1 hlasů
0 sdílení