Zubní hygiena

Hygiena, Zuby
Zveřejněno: 4.8.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

V současné době zažíváme masivní marketingový útok výrobců zubních past, kartáčků a dalších přípravků, z jejichž pomocí budeme mít úsměv jak filmová hvězda. Co je na tom pravdy? Jedná se jen o snahu nás přesvědčit o nutnosti koupě daného výrobku, a tím z nás vytáhnout peníze? Nebo jsou dané výrobky skutečně nutné pro zachování zdraví dutiny ústní?

Zubní hygiena

Proč je důležitá kvalitní dentální hygiena?

Zubní hygienu bychom neměli zanedbávat. Je třeba zdůraznit, že nejde jen o zdravé zuby, ale též dásně a celou ústní dutinu. Rozhodně bychom neměli zanedbávat péči o dásně, protože neléčený zánět dásní se může rozvinout v onemocnění zvané periodontitida. Zánět dásní muže způsobovat řada faktorů. Například, pokud naše strava obsahuje málo vápníku a nedostatek vitamínů. Dále mohou zánět dásní způsobovat některé typy virových a plísňových infekcí. Dalším důvodem mohou být některé léky, které mají jako vedlejší účinek snížení množství slin v ústech. Sliny mají v zásadě tendenci omezovat rozmnožování bakterií. Pokud trpíme krvácením dásní, je nejlepší sáhnout po některé z past, které jsou speciálně určené proti krvácení dásní.

V našich ústech se množí množství mikroorganismů, zejména bakterií, které jsou odpovědné za vznik zubního kazu. Hlavním viníkem odpovědným za zubní kaz je bakterie Streptoccocus mutans. Bakterie škodí tak, že se přichytí na zuby a vylučuje žíravou kyselinu, která naleptává zubní sklovinu, a tím způsobuje vznik zubního kazu. Ošetření zubního kazu je závislé na jeho stádiu. V počátečních fázích není nutné ještě vrtání, používá se lokální fluoridace či též léčba ozonem, zvaná ozonoterapie. Pokročilejší stádia zubního kazu je nutné již odvrtat s použitím zubní vrtačky a zaplombovat.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravý a krásný chrup díky důkladné zubní hygieně

Nejlepší zbraní proti zubnímu kazu je prevence, která nám zajistí zdravé zuby. Prevence spočívá v omezení konzumace cukru, který vytváří nejlepší prostředí pro vznik zubního kazu. Je nutné pravidelné čištění zubů běžným a mezizubním kartáčkem a též mezizubní nití. Po jídle je vhodné žvýkat žvýkačky bez cukru a rozhodně nezanedbávat pravidelnou návštěvu zubního lékaře.

Zubní hygiena

Správná péče o zuby z pohodlí domova

Jak již bylo v textu zmíněno, pro správnou péči o zuby je nutné navštěvovat pravidelně zubního lékaře. Jak bychom však měli správně pečovat o zuby a dásně z pohodlí domova? Již na začátek je dobré zmínit, že většina lidí používá při čištění zubů špatnou techniku, která často napomáhá ke vzniku problému s dásněmi a krčky zubů, které se špatnou hygienou obnažují. Pohyb kartáčkem bychom měli provádět u horních zubů ze shora dolů a u dolních zubů naopak, nesmí se zbytečně tlačit. Mnoho lidí se zcela chybně domnívá, že čím více při čištění zubů tlačí tím lépe. Velmi důležitá je koupě kvalitního zubního kartáčku, který by měl být měkký. Pro kvalitní dentální hygienu je podstatné čistit též mezizubní prostory, kam se kartáček nedostane. Na našem trhu je řada mezizubních kartáčků a nití. Mezizubní kartáček bychom měli používat spíše na stoličky a zubní nitě na přední zuby, kde máme mezi zuby menší prostor. Nikdy bychom neměli při čištění přemáhat bolest. Pokud kartáček či niť používáme násilím, hrozí poškození dásní. Velice vhodné jsou ústní vody, kterých je na našem trhu dostatek, působí protizánětlivě a rovněž obsahují fluor, který je vhodný proti zubnímu kazu. Zubní pastu se doporučuje střídat, nejvhodnější jsou pasty, které obsahují fluor. Zuby je ideální čistit dvakrát denně. Samotná doba není přesně daná, závisí na zručnosti jednotlivce, jak rychle a efektivně je schopen odstranit nánosy plaku.

Mohlo by vás zajímat:  Nestyďte se řešit problém křivých zubů, rovnátka přece nejsou ostudou!

Zubní hygiena

Hurá k dentální hygienistce

Dentální hygienista či hygienistka je odborník, který poskytuje preventivní a vzdělávací pomoc v oblasti stomatologie.  Zajistí Vám komplexní péči, kterou z pohodlí domova dělat nemůžete. Dokonale vybělí a vyčistí zuby, odstraní kámen, plak i pigmentace. Pomůže rovněž v rovině edukační, ukáže, jak přesně používat kartáčky a zubní nitě.

Normální vs. elektrický kartáček

Ještě před výběrem jakéhokoliv zubního kartáčku je třeba zmínit, že žádný zubní kartáček není samospasný, pokud se nevhodně stravujeme a zuby si čistíme málo a špatně. Normální ani elektrický kartáček nikdy nemůže proniknout do mezizubních prostorů. Na druhou stranu je třeba dodat, že zubní kartáček zůstává základním prostředkem pro zubní hygienu, jeho mechanický způsob stírání plaku je nezastupitelný.

Většina populace používá běžný zubní kartáček, který je lacinější než elektrický. Avšak i elektrický má své klady i zápory. Pro mnoho pacientů je čištění zubů s ním atraktivnější, proto si je čistí více. Zuby si rovněž vyčistíte rychleji a pohodlněji. Nevýhodou je naopak horší kontrola jemných pohybů v okolí dásní, což může způsobovat krvácení dásní. Odpověď na otázku, který kartáček je lepší, není jednoznačná, záleží na prioritách každého člověka.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Petr
    • 28.10.2020
    Odpovědět

    jsem cukrovkář ,kolik smím sníst jablek denně.
    Petr Šátek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení