Furunkl vs. karbunkl: Rozdíl, léčba, komplikace

pexels-gabriela-mendes-1249542
Zveřejněno: 2.3.2023

I když zní furunkl a karbunkl spíš jako název nějaké komické dvojice, ve skutečnosti je to nepříjemný kožní problém. Jak se kožní absces furunkl a karbunkl projevuje? A dá se na něj použít antibiotická mast?

Hodně lidí se domnívá, že pořádně potrápit je mohou jen problémy, které se vyskytují uvnitř těla. To ale není tak úplně pravda, na paty jim může celkem snadno šlapat furunkl a karbunkl, které se mohou udělat na kůži. Vzhledem k tomu, že je může spouštět infekce, je hodně důležitá správná léčba.

Co si ale pod těmito názvy přesně představit? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? A jak se k něčemu takovému vůbec dopracujete?

Furunkl vs. karbunkl: V čem je rozdíl?

Furunkl vs. karbunkl: Rozdíl, léčba, komplikace

Furunkl je ve své podstatě kožní absces. Technicky vzato jde o zánětlivé onemocnění kůže, v průběhu kterého je přítomna bakteriální infekce. Není to nic příjemného, protože furunkl obsahuje hnis. Příčinou bývá stafylokoková infekce, ve výrazně menším procentu případů může být na vině i streptokok. S furunklem se pak úzce spojuje onemocnění, kterému se říká pyodermie. (Jde o ložisko, které je vyplněno hnisem, běžně u vlasového folikulu.)

Karbunkl s furunklem úzce souvisí, protože jde o celé shluky furunklů, které se navzájem propojí pod kůží. Zánět je vážnější, zasahuje do hlubších vrstev kůže a po zahojení vám může zůstat jizva.

Kde se nejčastěji vyskytuje?

Furunkl a karbunkl se nejčastěji vyskytuje tam, kde nám rostou vlasy a chlupy. Může se tedy objevit na prsu, na genitáliích, v tříslech, na zadku, v obličeji a podobně. U někoho se může udělat i na uchu, ale kvůli malému množství ochlupení je to spíš výjimka.

Furunkl vs. karbunkl: Rozdíl, léčba, komplikace

Příčiny onemocnění

Jedním z rizikových faktorů pro vznik tohoto problému je oslabený imunitní systém. Kvůli většímu množství ochlupení navíc furunkl i karbunkl častěji ohrožuje muže. Negativní vliv na jeho vznik pak má i nedostatečná hygiena a nějaký zdravotní problém.

Furunkl a karbunkl se může objevit, pokud máte:

V neposlední řadě se můžete nakazit například i v kosmetických salonech, které nedbají na zásady hygieny. Riziko může hrozit i na bazénu a v sauně.

Čeho si všímat?

Furunkl se tváří jako bulka na kůži, nejčastěji v oblasti vlasového folikulu. Místo bývá zarudlé, teplé a bolavé. Na vrcholku bulky se může udělat hnisavý čep. Hnisem se pak postupně naplní celá bulka, což může trvat i po dobu několika dnů. Časem pak může dojít k samovolnému prasknutí, které kvůli přítomnosti hnisu nepříjemně zapáchá. Furunkl se pak zahojí asi za 3 týdny.

I když vás to může svádět, snažte se odolat a hnis nevymačkávejte. V kritických případech může dojít ke zhoršení infekce, nebo dokonce k otravě krve. Na hlavě dokonce může hrozit i riziko zánětu mozkových blan.

Ze své podstaty, karbunkl bývá větší, protože je shlukem několika furunklů. Doprovázet ho může horečka, únava a nevolnost.

Furunkl vs. karbunkl: Rozdíl, léčba, komplikace

Jak probíhá léčba?

Domácí léčba se obvykle moc nedoporučuje, tím spíš, pokud jde o rozsáhlý zánět. Hodně nebezpečné jsou i furunkly a karbunkly na obličeji, kde hrozí velké riziko zavlečení infekce směrem k mozku.

Jedním ze způsobů, jak vám mohou lékaři pomoci, je speciální drenáž, v jejímž průběhu se hnis odčerpá pryč. Celkem často se doporučuje i nasazení antibiotik, která si dovedou poradit s bakteriální infekcí.

Léčba doma může v méně závažných případech zahrnovat přikládání teplých obkladů, což může zlepšit obranu těla před infekcí a snadnější odplavení hnisu ven. Pokud se u vás ale objeví horečka, velká bolest, nadměrné napínání kůže a podobně, na nic nečekejte a okamžitě se objednejte k lékaři.

Měli jste někdy furunkl/karbunkl? Pokud ano, podařilo se vám je vyléčit?

Mohlo by vás zajímat:  Nepodceňujte gynekologické potíže v létě!
Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení