Štítná žláza se nachází na krku nad hrudní kosti. Zdraví lidé ani neví, že ji mají a proč je pro nás tak důležitá. Ti nemocní již ví, že štítná žláza produkuje hormony, které jsou naprosto nezbytné pro činnost našeho organismu. Jednou z nejčastějších poruch štítné žláze se říká hypofunkce. Jedná se tedy snížení její aktivity. Další nejčastější poruchou je tzv. hyperfunkce – tedy nadměrná aktivita štítné žlázy.
Typy operace štítné žlázy
Operace štítné žlázy může být dvojí:
částečné odstranění štítné žlázy
- lobektomie – odstranění pravého či levého laloku
- subtotální tyreoidektomie – odstranění 90 % štítné žlázy
úplné odstranění štítné žlázy
- totální tyreoidektomie
Jestliže se lékaři přikloní k úplnému odstranění štítné žlázy, je třeba dodávat pacientovi hormony prostřednictvím medikamentů. Pacient pak musí tyto léky užívat doživotně.
Přestože se štítná žláza jeví jako malý orgán, který není problém odoperovat, opak je pravdou. Operace štítné žlázy není tak jednoduchá, jak se může zdát. Mělo by k ní docházet skutečně v případech, které nemají jiné východisko. Lékaři musí velmi pečlivě zvážit rizika a rozsah odstranění štítné žlázy. Při odstraňování štítné žlázy je naprosto nezbytná spolupráce chirurga a endokrinologa. Strategie samotného zákroku bude mít vliv na prognózu pacienta a rovněž také na případné komplikace, které mohou nastat.
Před samotnou operací štítné žlázy je nutné pacienta velmi pečlivě vyšetřit a stanovit správnou diagnózu. Lékaři se budou zajímat rovněž o rodinnou anamnézu a možném provázání rodových nemocí. Následně budou provedeny další testy – klinické, laboratorní, zobrazovací, cytologie a imunohistochemické.
Sonografie krku je velmi důležitým vyšetřením, které bývá prováděno u všech nemocných. Ultrazvuk umožňuje lékařům získat informace o struktuře a uspořádání parenchymu štítné žlázy a rovněž odhalí stav lymfatických uzlin. V některých případech je nutné provádět také CT vyšetření a biopsii.
Struma si obvykle žádá operativní zákrok
Struma si velmi často žádá operativní zákrok. Lidově se strumě říká vole. Jestliže struma nezpůsobuje pacientovi žádné zdravotní potíže, pak operace není nutná. Operace je však nutná vždy, když dojde k tzv. útlakovému syndromu, kdy štítná žláza naroste do takové velikosti, že začíná utlačovat okolí – především tracheu. Pacient pak má pocity dušení a tlaku.
V případě, kdy dochází k nadbytečné produkci hormonu štítné žlázy, je nutné tento stav srovnat za pomocí medikamentů. Léčba léky je poměrně úspěšná a může operativní řešení odložit na dlouhá léta. V případě, že taková léčba neprokazuje žádné zlepšení zdravotního stavu a štítná žláza i nadále produkuje nadbytek hormonu, je třeba přemýšlet nad dalším postupem léčby. V takovém případě se lékaři rozmýšlí mezi samotnou operací nebo tzv. vypálením štítné žlázy pomocí radiojodu. Radiojod však nelze aplikovat u všech pacientů. U pacientů je třeba zvážit zdravotní stav. U pacientů – žen, je třeba přihlédnout k tomu, zda si žena nepřeje v mít v blízké budoucnosti dítě. Podle dávky radiojodu by žena neměla až dva roky otěhotnět. Aby toho nebylo málo, tak ženy po aplikaci radiojodu by přibližně 5 týdnů po radioterapii neměly pobývat v blízkosti malých dětí. Tato opatření se týkají především vůči dětem, u dospělých jedinců je vše v pořádku, tam k žádnému omezení nedochází.
Další kapitolou onemocnění štítné žlázy jsou její nádory. Ty mohou být benigní (nezhoubné) či maligní (zhoubné). Léčba maligních nádorů štítné žlázy je podobná jako u nádorů na jiných místech na těle. Nejprve proběhne chirurgický zákrok, při kterém dochází k co možná nejpřesnějšímu odstranění veškeré postižené tkáně. Následuje léčba radiojodem, pak ozařování a léčba léky.
Operace štítné žlázy mohou způsobit možné komplikace. První možnou komplikací je pooperační hypokalcemie. Jedná se o pokles vápníku a vzestup hladiny kalcitoninu v důsledku “otřesu” příštítných tělísek. Tento stav bývá naštěstí pouze přechodný a pacienti, kteří touto komplikací trpí si stěžují na mravenčení těla a křeče. V takovém případě se podává pacientům šumivý vápník. Cca do dvou měsíců dochází k regeneraci tělísek a pacientův stav se vrátí do normálu. V některých případech se však může stát, že dojde k totálnímu poškození nebo k naprostému odstranění. Tím dojde ke snížení až k ukončení produkce parathormonu a pacient tak musí po zbytek svého života užívat léky, které budou udržovat správnou hladinu kalcia. Další možnou komplikací může být poškození zvratného nervu během operačního zákroku. Při operaci může dojít k jeho přetětí, což pro pacienta znamená ztrátu hlasu. Dnešní moderní medicína je však natolik pokročilá, že k této komplikaci dochází velmi výjimečně. Jestliže dojde pouze k poškození tohoto nervu, po určité době se vše znovu obnoví.
Po operaci štítné žlázy je nutné počítat s časem na uzdravení. Po operaci můžete pociťovat pocity zhoršeného polykání, tlaky v dané oblasti a rovněž lze očekávat také změnu hlasu. Bolestivost rány mohou také pacienti pociťovat. Většina odoperovaných pacientů si však a tyto stavy nestěžuje. Obvykle uvádí spíše úlevu. Délka pobytu v nemocnici trvá cca 4 – 7 dnů. Rekonvalescence trvá další 3 týdny, kdy by měl pacient dodržovat klidový režim.
Dobrý den. Prosím o radu . Dnes jsem absolvovala vyšetření štítné žlázy z důvodu neustálé únavy a přibírání na váze. Moje výsledky ze sona:Pravý lalok drobný 16+12+39(mám tam znaménko +,nevím jak udělat krát) Struktura obou laloků i štíhlého isthmu je výrazně nehomogenní, oba laloky kompletně uzlovitě přestavěny, uzlíků je velký počet do vel. 8mm a jsou výrazně hypoechogenní, vaskularizace celé ŠŽ je chudá. Jak vážný je můj stav? Pět lel beru Letrox 75. Pomozte mi dobrou radou. Děkuji H. Raunerová.
Dobrý den po odstranění štítné žlázy 7 dní trpím neustálím vykašláváním hlenu a to i v noci nechá se toto nějak řešit? petr.akurka@seznam.cz
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat prosím na jeden dotaz.
Manžel je operován na štítnou žlázu, budou mu odebírat celou
pravou část a jelikož je léčí i s roztroušenou sklerózou má jít
týden po operaci na magnetickou rezonanci.
Je vhodné pouhých 7dní po operaci štítné žlázy jít na magnetickou rezonanci
hlavy a krku? Moc předem děkuji za odpověď.