Běhání v zimě: Klíčová je volba správných bot

pexels-photo-221210
Zveřejněno: 28.11.2018

Venku přituhuje a leckde už se ukázala i první námraza a sníh. I když přes rok pravidelně běháte, možná už jste přemýšleli nad tím, zda nepřišel čas, kdy svůj oblíbený sport raději na nějakou dobu pověsit na hřebík. Přinášíme vám několik tipů, jak se svého oblíbeného sportu nemusíte vzdát, a to ať už bude venkovní počasí jakékoliv.

Spousta lidí vám potvrdí, že běhání je životní styl. Jakmile jednou začnete, je pak velmi těžké přestat. Někteří si den bez pravidelného běhu už ani nedokáží představit.

Běh nejen, že čistí hlavu a zlepšuje náladu, ale pomáhá i při budování tělesné kondice. Ta je při současném sedavém způsobu života obzvláště důležitá.

photo-1506348312477-db747a550b66

Jenže, co dělat v případě, že vás ráno překvapí vydatná sněhová nadílka? Nebo dokonce v případě, že se musíte potýkat s nebezpečným náledím?

Odpovědí na obě otázky je volba kvalitních bot, které vás nezklamou ani v tom nejhorším počasí. Jak postupovat správně v případě, že se i přes sněhovou peřinu rozhodnete vyběhnout?

Zvolněte tempo

Aby bylo běhání bezpečné, je na místě, pokud trochu zmírníte své obvyklé tempo. V případě, že se rozhodnete běhat ve sněhu nikdy nevíte, kdy se pod ním schovává pouze cesta a kdy je pod ním zrádný led.

Jestli-že takovým podmínkám nepřizpůsobíte svou rychlost, mohli byste se ošklivě poranit a způsobit si celou řadu nežádoucích úrazů.

0000198724412_salomon-383097_black_blak_blk_metalik_pl_01

Počítejte také s tím, že jakmile zpomalíte a budete se víc soustředit na povrch pod nohama, zjistíte, že vás bolí i svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte.

Pro účel běhu je také rozhodně vhodnější zvolit čerstvě napadaný sníh než se pokoušet běhat na zledovatělé vrstvě pokrývky.

Mohlo by vás zajímat:  Protein: Co to je a proč ho používat?

Takže, směle do toho, ale opatrně.

Teple se oblečte

Možná se vám tento bod jeví jako samozřejmost. Byli byste však překvapení, že pro mnohé je teplé oblečení stále velká neznámá.

4060507993041_01_mn

Abyste nenastydli, nezapomínejte na kvalitní termo prádlo, teplé ponožky, čepici či klapky na uši a kvalitní rukavice. Pokud to situace dovoluje, zvolte i běžecké boty se zabudovaným zateplením.

Vyberte si správné boty

Nebudeme lhát. Ty správné boty mají na kvalitní běhání v zimě lví podíl. Proto je důležité, abyste si vybrali toho správného parťáka, který s vámi bude věrně brázdit sněhové závěje, jak dlouho jen budete chtít.

Při výběru sportovních bot do zimy myslete na:

  • Jejich kvalitní provedení
  • Zpevněnou plochu chodidla
  • Měkkou stélku, která absorbuje nárazy
  • Vyhovující velikost
  • Nepromokavost
  • Kvalitní podrážku

S výběrem kvalitních bot si dejte na čas. Pokud mu nebudete věnovat dostatečnou péči, může se stát, že boty odložíte a už je nikdy neobujete.

photo-1523918228128-875ebd63de5b

Co se týče velikosti bot pro běhání v zimě, nemusíte se bát sáhnout po botách o půl čísla větších, než byste si vybrali normálně. Počítejte s tím, že aby vaše chodidla nepromrzla, bude nejspíše nutné do nich obléknout tlustší ponožky. Ty by vám mohly v menších a těsnějších botách působit mírné nepohodlí.

Také podrážka je při běhání ve sněhu velmi důležitá. Určitě se vyvarujte botám, které jsou určené do vnitřních prostor. Poznáte je obvykle tak, že mají podrážku ze světlé gumy (ale nemusí to být pravidlem). Takové boty jsou přizpůsobené pohybu na parketách, které bývají hladké a bez jakýchkoliv překážek.

0000200712758_01_pl

Pokud se ale chystáte běhat, zvlášť za vydatné chumelenice, zkuste se spíš poohlédnout po botách, které mají podrážku se vzorkem. Případně rovnou po botách, které jsou určené do náročného terénu. Díky nim bude mít noha větší stabilitu i ve zhoršených klimatických podmínkách.

Mohlo by vás zajímat:  Doplňky stravy proti nachlazení a bolesti kloubů – jaké jsou vhodné?

Při běhání také oceníte boty s měkkou stélkou. Možná jste si všimli, že když běháte v obyčejných plátěnkách, často vás poté trápí bolesti kloubů a trvá mnohem déle, než se znovu odhodláte vyběhnout ven. Také vám odpadnou problémy s bolestí plosek nohou. Zvlášť v místech, na která obvykle došlapujete. Zpravidla jde o špičku či o patu. Kvalitní stélka také eliminuje problémy s padající klenbou.

0000200740577_01_gh

V neposlední řadě myslete také na to, že aby se vám dobře běhalo, měli byste se podívat po botách z odolnějších materiálů, které nejsou tolik náchylné k propouštění vlhkosti.

Nejen, že je běhání se studenýma a mokrýma nohama nepříjemné, čímž pádem u něj tak dlouho nevydržíte, ale také si zaděláváte na řadu zdravotních problémů, jako jsou nemoci močového ústrojí a nachlazení.

Když víte, kde hledat, pak se svého oblíbeného sportu nemusíte vzdát ani v případě, že venku řádí konec světa. Ty nejlepší běžecké boty najdete na webu https://www.eobuv.cz/damske/sportovni/outdoorova-obuv.html, kde mimo jiné najdete i nejlepší doplňky, které vám běh ve sněhu zaručeně zpříjemní https://www.eobuv.cz/sport/doplnky/cepice.html.

 

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení