Příušnice u dospělých: Jak se liší od těch v dětství?

pexels-andrea-piacquadio-3890477
Zveřejněno: 22.2.2021 , datum poslední aktualizace: 7.6.2021

Příušnice jsou nemoc, o které slýcháme v souvislosti s dětmi. Takže málokoho z nás napadne, že mohou ohrožovat i dospělé. Protože o nich nejspíš máte jen velmi málo informací, povíme vám, jak probíhají příušnice u dospělých a na co si dát pozor.

To, že se v populaci daří roznosu chřipky, nachlazení nebo střevních viróz tak nějak víme. Málo se ale staráme o podobně nakažlivé nemoci. Jako jsou právě příušnice. Ty se mohou přenášet jak slinami a dalšími sekrety, tak pouhým těsným kontaktem.

I když se příušnice obvykle označují za (spíše) dětskou nemoc, chytit je mohou i dospělí. U kterých mají (bohužel pro ně) mnohem závažnější průběh.

pexels-polina-tankilevitch-3873180

Jak je poznáte a co dělat, když se u vás objeví?

Příznaky příušnic

To, že máte příušnice poznáte podle toho, že začnete mít problém se slinnými žlázami, které se nacházejí v ústech. Tradičně to ale není jediný příznak, který je s nimi spojený.

Symptomy příušnic jsou:

  • Bolest celého těla
  • Nízká horečka
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Únava

Po těchto prvních příznacích, které mohou připomínat klasickou chřipku, začnete pozorovat otok slinných žláz. Obvykle se tak ale nestane z ničeho nic. Jde spíš o pomalejší, ale velmi bolestivý proces.

Očkování proti příušnicím

pexels-thirdman-5862311

Existuje jedna cesta, jak se před příušnicemi chránit. A tou je očkování, které je v České republice povinné. Vaše děti by tedy měly být před tímto onemocněním chráněné. Ovšem, v populaci se nacházejí i lidé, kteří z nějakého důvodu očkováni nebyli, nebo v době jejich narození tento typ ochrany ještě neexistoval.

Pro ně máme dobrou zprávu. V případě, že byste měli o očkování proti příušnicím zájem, kontaktujte svého lékaře a ten vám k němu poskytne víc informací. Jen počítejte s tím, že si budete muset za očkování zaplatit.

Mohlo by vás zajímat:  Prevence bolesti zad při každodenních činnostech

Diagnostika a léčba

Jak už jistě víte, jelikož jsou příušnice virus, nedají se na něj předepsat antibiotika. To znamená, že lékař vám po stanovení diagnózy doporučí několik obecných metod, díky kterým by se měl váš zdravotní stav v dohledné době zlepšit.

Ty zahrnují dostatek odpočinku, užívání léků proti bolesti a horečce, chlazení otoků, správně nastavený pitný režim a upravený jídelníček, který by měl obsahovat měkké, tekuté a dobře stravitelné pokrmy.

pexels-kasumi-loffler-3535387

Proč jsou příušnice v dospělosti nebezpečné?

Nakonec se dostáváme k důvodům, kvůli kterým je toto onemocnění v dospělosti nebezpečné. A že jich je!

Komplikace spojené s příušnicemi jsou:

  • Ztráta sluchu
  • Snížená plodnost
  • Potrat
  • Otoky (varlata, vaječníky, prsa…)
  • Encefalitida
  • Virová meningitida
  • Špatná funkce slinivky břišní

Ve výjimečných případech se mohou u pacientů projevit i problémy se srdcem. Z výše uvedeného seznamu je tedy jasné, že jde o problém, který nelze brát na lehkou váhu.

Prevence příušnic

Jednou z nejlepších forem prevence je očkování. Žádná jiná ochrana v podstatě neexistuje. Pokud tedy máte malé dítě a uvažujete o tom, že ho nenecháte očkovat, nebo jste dospělý, který v minulosti očkovaný nebyl (rozhodnutí rodičů, dřívější rok narození…), rozhodně pro vás bude lepší sjednat v dohledné době nápravu.

Měli jste někdy příušnice? Případně, nechali jste se proti nim v dospělosti očkovat?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/mumps – Příušnice: Příznaky, léčba a komplikace (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/224382 – Co byste měli vědět o příušnicích? (anglicky)

https://www.webmd.com/vaccines/after-puberty-man-mumps#1 – Mám oteklé tváře, ale jsem dospělý. Mohou to být příušnice? (anglicky)

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení