Začala vás svědit kůže a po těle se vám objevila podivná vyrážka? I když se tak projevuje spousta různých nemocí, jedná se i o příznaky napadení svrabem. Jak přesně ho poznáte a jak ho můžete vyhnat ze svého příbytku si povíme právě v tomto článku.
I když se řadíte mezi jedince, kteří pečlivě dbají na osobní hygienu, vaši snahu může překazit nečistotný jedinec zvenčí. Alespoň takové mohou být vaše zkušenosti během povinné školní docházky. To, že se mezi dětmi šíří vši byste možná ještě zvládli. Neléčený svrab už je ale trochu moc i pro životem ostřílené povahy.
Bohužel, svrab se šíří i na místech, do kterých byste to na první pohled neřekli. Může se skrývat v hotelových pokojích, nebo v sedadlech dopravních prostředků. Což z něj dělá problém tak trochu nás všech.
Pojďme se na tento nezáviděníhodný stav podívat o trochu blíž.
Obsah článku
Co je to svrab?
Svrab u lidí je kožní onemocnění, které je způsobeno parazitem jménem zákožka svrabová. Ta se může přenášet prostřednictvím kontaktu kůže na kůži, ale i tím, že se pohybujete na místě, na kterém se bezprostředně před vámi vyskytoval i svrabem postižený jedinec.
To znamená, že se můžete nakazit třeba z ručníku, povlečení, oblečení nebo ložního prádla a matrací. Zákožka svrabová potřebuje ke svému životu hostitele, ale v případě nejvyšší nouze dokáže přežít 2-3 dny bez hostitelského subjektu. Propuknutí svrabu může navíc trvat dalších 4-6 týdnů. Což ve většině případů naprosto znemožňuje vystopovat, odkud nákaza svrabem pochází.
Zákožka svrabová jako taková žije pod svrchní vrstvou kůže, kde si prokousává tunely a cestičky a klade do nich svá vajíčka.
Příznaky svrabu
Jak vypadá svrab? Příznaky svrabu je celkem jednoduché rozeznat.
Svrab se nejčastěji projevuje:
- Vyrážkou
- Svěděním
- Boláky
Důvod, proč místo postižené svrabem zčervená a svědí je ten, že tělo přejde do stavu alergické reakce. Někdy se projevy svrabu mohou dokonce na několik dní zklidnit. Za to může něco jako kožní krusta, kterou si svrab svou činností vytvoří. Ta mu pak slouží jako externí zásobárna potravy.
Jestli si ještě stále nejste jistí, můžete zkusit vypozorovat, zda se svědění a nepříjemné pocity na kůži nezhoršují s příchodem nočních hodin.
Která místa svrab nejčastěji napadá?
Jak poznat svrab? I když se svrab může pohybovat takřka kdekoliv po těle, má několik oblíbených míst, do kterých se celkem pravidelně schovává.
Určitě si zkontrolujte:
- Kůži mezi prsty
- Oblast okolo nehtů
- Podpaží
- Zápěstí (ze všech stran)
- Loketní jamky
- Chodidla a plosky nohou
- Kolena
- Břicho a pas
- Záda okolo lopatek
- Prsa
- Hýždě
- Intimní partie (hlavně muži)
V podstatě se dá říct, že některá místa svrabu se překrývají s oblíbenými místy klíšťat. Pokud ale chcete mít naprostou jistotu, rozhodně neuděláte žádnou chybu, když provedete důkladnou prohlídku celého těla, včetně oblasti uší, třísel a podobně.
Právě to jsou místa, na kterých byste měli kontrolovat i děti. Jestli nechcete jejich prohlídku zanedbat, zkontrolujte jim i vlasy, obličej a krk.
Pokud to jde, postižená místa, pokud možno, neškrábejte. Nejen, že se tak může zhoršit průběh nemoci, ale do ran si tak zavlečete další nežádoucí infekci.
Svrab a účinná léčba
Asi se shodneme na tom, že svrab není nic, co byste museli bezpodmínečně mít. Proto dlouho nečekejte a začněte ho efektivně řešit. I když je jasné, že je to běh na dlouhou trať.
První, co udělejte je to, že si zajdete za svým praktickým lékařem. Ten by vám měl vypsat žádanku ke kožnímu lékaři. (Pokud ale kožního lékaře máte, tento krok můžete přeskočit a objednat se ke kožnímu přímo.) Je také potřeba říct, že pokud trpí svrabem jen jeden člen vaší domácnosti, léčbě se musí podrobit celá vaše rodina. Svrab je totiž vysoce nakažlivý a vzhledem k dlouhé inkubační době se u vás zatím nemusel projevit.
Lékař vám s velkou pravděpodobností předepíše Permethrin 5%, který na kůži působí po dobu 12 hodin, nebo sirné masti. V závislosti na tom, zda jde o dítě či dospělého se výrazně liší obsah účinných látek. U dětí jde obvykle o 5% síru, u dospělých o 20%.
I když to pro vás asi nebude úplně příjemné, mast si budete muset aplikovat každý den (podle pokynů lékaře) na plochu celého těla. Tomuto úkonu by měla předcházet velmi důkladná tělesná hygiena.
Dále vám lékař může nasadit léky proti alergii, kúry a masti proti svědění kůže nebo antibiotika.
Přesto, že se jedná o účinnou léčbu, může se stát, že pro naprosté vymýcení nemoci budete muset absolvovat několik kol po sobě. Díky tomu ale budete mít naprostou jistotu, že je svrab nadobro pryč.
Domácí léčba svrabu
Někteří lidé lékařské vědě příliš nevěří. Proto se uchylují k různým domácím metodám, které je mají tohoto parazita zbavit. Samozřejmě, na jejich vyzkoušení není nic špatného, ale jejich výsledky jsou do značné míry nejisté.
Prostředky pro přírodní léčbu svrabu jsou:
- Tea Tree oleje
- Azadirachta indica (Neem)
- Aloe Vera
- Kajenský pepř
- Hřebíčkový olej
Co se týče jednotlivých prostředků, jejich působení je různé. Tea Tree je známé pro své antibakteriální účinky. Také se používá pro ošetření svědivých pupínků po kousnutí hmyzem. Jeho aplikace může na první pohled kůži vyléčit, ale na samotný svrab pod kůží nemá moc velký vliv.
Co se týče Azadirachty indicy (Neem), ta má velmi dobré výsledky při odstraňování svrabu u zvířat. Účinky Aloe Vera byly taktéž pozorovány především na léčbu kůže. Ohledně jeho působení na samotné larvy a dospělé jedince svrabu zatím žádné informace nemáme. To samé platí i pro kajenský pepř a hřebíčkový olej.
Hlavní problém těchto způsobů léčby je ten, že většina látek působí jen na hojení kůže, ale parazita samotného nechá žít v původních podmínkách. Některé vědecké studie byly navíc prováděny pouze na zvířatech, nebo jen na nevypovídajícím vzorku nemocných.
Nechceme tím říct, že by příroda nebyla mocná čarodějka, ale svrab je jednoduše řečeno příliš silný soupeř.
Prevence svrabu
Svrabu nelze úplně předejít. Jedině snad tak, že se nebudete vystavovat kontaktu s lidmi, kteří jsou již nemocní. Také se zaměřte na kvalitní osobní hygienu.
V případě, že se svrab objeví přímo u vás doma, nedotýkejte se postiženého člověka. Také s ním nesdílejte stejné ložní prádlo/postel, ručník a nedotýkejte se nábytku a jeho oblečení. Pravidelně vysávejte.
Když budete prát, vše dejte na několik dní do dobře izolovaného pytle (po dobu, kdy je svrab schopen přežít i bez hostitele). Veškeré oblečení a prádlo perte minimálně na 50° C.
Máte se svrabem nějakou vlastní zkušenost? Vaše rady a tipy na to, jak se ho zbavit nám napište do komentářů.