Makový olej a jeho účinky: 4 způsoby, jak ho použít

Organic poppy seeds in small bowl with poppy heads
Zveřejněno: 3.1.2024 , datum poslední aktualizace: 12.1.2024

Makový olej je čím dál oblíbenější ingrediencí nejen v kuchyni, ale i v oblasti péče o tělo a krásu. Víte, kde se dá tento olej koupit a jaké jsou jeho způsoby použití? Hodí se na vlasy? A obsahuje makový olej vápník? Na to vše a mnohem víc se společně zaměříme v následujících několika odstavcích.

Mák patří v Česku k oblíbeným ingrediencím, které se dají zužitkovat třeba při pečení buchet. Ale makový olej? To je trochu jiná. Během péče o vlasy se používá především arganový olej, který bude vyhovovat všem se suchými a lámavými konečky. V kuchyni i v koupelně se dá také využít i kokosový olej, ze kterého se dá připravit třeba extra pečující maska na vlasy. U makového oleje a toho, zda je vhodné užívat ho vnitřně, ale často tápeme.

Tip: Znáte tyto zdravé oleje?

U každého oleje, se kterým se teprve učíte zacházet, je důležité se nejprve informovat o tom, jak se s ním má správně naložit. Například takové esenciální oleje nejsou vhodné pro vnitřní užití, ale zase se výborně hodí třeba do aromalampy. U olejů, které je možné i jíst, se zase musí nejprve zjistit, do jakých pokrmů se hodí a zda jsou určeny i pro tepelnou úpravu. V opačném případě je totiž velice snadné je nějakým způsobem znehodnotit.

Už vás ale nebudeme déle napínat a podíváme se na to, co vše byste měli o makovém oleji, jeho výhodách a způsobech použití vědět.

Co je makový olej?

Makový olej se získává lisováním z makových semen, která ho obsahují kolem 50 %. Vzhledem k tomu, že je makový olej velmi dobře stravitelný a obsahuje mnoho důležitých živin, může být jednou ze složek vašeho fitness oběda. Tradičně ho koupíte ve zdravé výživě a na internetu.

Pro představu, najdeme v něm například vitamín E. V makovém oleji je také vápník, takže po něm (ale i po máku jako takovém) mohou sáhnout lidé, kteří mají intoleranci mléčných výrobků a potřebují najít způsob, jak vápník doplnit jiným způsobem. Dále pak v něm najdeme i nenasycené mastné kyseliny Omega 3 a 6.

Makový olej a jeho účinky: 4 způsoby, jak ho použít

Nejlepší způsoby jeho použití

V kuchyni

Kdo si vybral potravinářský makový olej, ten ho může používat i v kuchyni. Dobře se hodí třeba k dochucení ovocných a zeleninových salátů. Také se dá ale použít i na palačinky, lívance a na další sladké pokrmy, kterým dodá příjemnou chuť. Spolknout se dá i samotný, nejlépe ho odměřte na čajovou lžičku, jejíž obsah si můžete dopřát ráno po probuzení.

Makový olej na pokožku a na vlasy

Makový olej patří k olejům pro krásu celého těla. Nejen, že obsahuje antioxidanty, které chrání buňky před předčasným poškozením a stárnutím. Také může podpořit hydrataci pokožky a vlasů. To ocení nejen velmi suchá, ale i stárnoucí pleť a lidé s poškozenými vlasy. Dále může podpořit i normální hojení ran.

Makový olej a jeho účinky: 4 způsoby, jak ho použít

Na kosti

Vzhledem k tomu, že mák obsahuje velké množství vápníku, po makovém oleji pro vnitřní užití mohou sáhnout menopauzální ženy a další lidé, kteří mají sklon k nebezpečnému řídnutí kostí. Samozřejmě ale nezapomínejte ani na přísun vitamínu K, vitamínu D, kolagenu a hořčíku, protože i tyto živiny jsou pro normální stav pohybového ústrojí nutně potřeba. Určitě nic nepokazíte ani přiměřenou pohybovou aktivitou.

Na kardiovaskulární systém

Jak jistě víte, nenasycené mastné kyseliny omega 3 jsou velmi důležité pro podporu normálního stavu zraku, mozku a kardiovaskulárního systému. A zatímco ne každý holduje rybám a rybímu oleji, s mákem a makovým olejem by takový problém být nemusel.

Má nežádoucí účinky?

Makový olej a jeho účinky: 4 způsoby, jak ho použít

Mák je, především v zahraničí, považován za kontroverzní potravinu. Mnoho lidí se dokonce domnívá, že konzumace tradičních koláčů a buchet bude mít určité následky. (Třeba ve formě halucinací.) Nemusíte mít ale obavy. Konzumace makového oleje pro vnitřní užití je zcela bezpečná. Nic vám neudělá ani kosmetický makový olej na pokožku a vlasy.

Pozor si ale dávejte v případě, že máte podezření na přecitlivělost na mák. Některým lidem se může po kontaktu s ním objevit kopřivka.

Lékaře vyhledejte, pokud se u vás objeví vážnější reakce typu:

  • Otok obličeje a otok krku
  • Kašel a sípání
  • Problém s dechem
  • Nevolnost, zvracení, průjem…

Lidé s citlivější pokožkou by pak také měli nejprve zkusit aplikaci jeho malého množství na vnitřní stranu zápěstí. Na základě toho zjistíte, zda na makový olej pokožka nereaguje svěděním či zarudnutím.

Používáte makový olej? Pokud ano, jakým způsobem?

Mohlo by vás zajímat:  Co se zablokovaným krkem - rady a tipy
Štítky: , , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení