Moderní způsob života si na lidech vybírá svou daň. Tou může být nespavost, zvýšená, či naopak snížená chuť k jídlu a v neposlední řadě i chronická bolest zad. Protože se jedná o problém velké části populace, je dobré vědět, jak jej můžete řešit. Co bolest zad způsobuje a tipy, jak se s ní vypořádat najdete v následujících řádcích.
Bolest zad si příliš nevybírá. Postihuje jak lidi, kteří se živí administrativní prací, tak ty, kteří pracují ve výrobě u pásu. Bolesti zad znají důvěrně i řidiči z povolání, těhotné ženy i ženy na mateřské dovolené. Nevyhýbá se ani lidem v pokročilejším věku, kteří jsou na ni taktéž velmi náchylní.
Většina lidí bere bolest zad jako nedílnou součást svého života. A to i přesto, že se mnohdy jedná o zdroj jejich špatné nálady a zhoršené kvality žití. Jsou totiž přesvědčení, že s ní nelze z dlouhodobého hlediska nic dělat.
Možná se budete divit, ale s bolestí zad se nemusíte tak jednoduše smířit. Zvlášť, když existuje tolik způsobů, jak se jí jednoduše zbavit.
Obsah článku
Proč mě bolí záda?
Dá se skoro říct, že kolik existuje lidí, tolik existuje důvodů pro bolest jejich zad. Každý člověk je totiž unikát, který má ve svém životě úplně jiný typ zátěže, zlozvyků i zájmů, které mohou mít na bolest zad dost významný vliv.
Nejčastějšími důvody, proč vás začnou bolet záda jsou:
- Sedavý způsob života
- Nevhodný způsob sezení
- Nevhodný způsob tělesného postoje (hrbení se apod.)
- Stres
- Věk
- Zvedání těžkých břemen
- Tělesné proporce (velké břicho, těhotenství, velká prsa…)
- Úraz
Patrně nejhlavnější příčinou bolesti zad v dnešních dnech je hlavně sedavý způsob života, stres a nevhodný styl sezení. Lidé se velmi často hrbí u svých počítačů a telefonů. Vlivem stresu jim naopak ztuhne šíje a horní část zad.
Docela obvyklá je i bolest zad v důsledku špatného postoje a větších tělesných proporcí. Na ty trpí především ženy, které byly nadměrně obdařené přírodou. Zátěž, kterou velká prsa bezpochyby jsou umocňuje i špatný výběr spodního prádla, které neposkytuje dostatečnou oporu. I v tomto případě dochází k bolesti šíje a horní části zad. Těhotné ženy a lidi s nadváhou zase trápí bolest na bedrech.
Samostatnou kapitolou je zvedání těžkých břemen, zvedání dětí či seniorů (učitelky ve školce, pracovníci sociálních a zdravotních služeb…), věk a prodělání úrazu.
Za bolest zad může i nemoc či vrozené abnormality páteře. Nejčastěji jde o následek osteoporózy, problému s ploténkami, artritidy či skoliózy.
Tipy, jak si můžete ulevit
Jak můžete vidět, bolest zad je velmi komplexní problém, který vyžaduje různé způsoby řešení. Proto vám přinášíme hned několik tipů, které vám mohou s tímto problémem pomoci.
Masáže
Pokud žijete v dlouhodobém stresu, a ještě vykonáváte povolání, ve kterém buď celý den stojíte, nebo naopak sedíte, nejlepší způsob, jak si ulevit je bezesporu návštěva masážního studia. V něm vám masér nejen-že uvolní zablokovaná záda, ale také se tu příjemně zrelaxujete.
Mezi oblíbené masáže v současnosti patří:
- Thajská masáž
- Masáž lávovými kameny
- Masáž Lomi Lomi
- Shiatsu
- Breussova masáž
- Aroma masáž
A mnoho dalších.
Své příznivce si získala i medová masáž. Nejedná se ale o klasický typ masáže. Jejím hlavním cílem je detoxikace organismu. Na správné fungování zádových svalů nemá tato masáž žádný zásadní vliv.
Pohyb
Pokud hledáte nějaké dlouhodobější řešení bolesti zad ze stresu a práce, rozhodně se zamyslete nad pravidelným cvičením. Záda jsou plná svalů, které potřebují vaši pozornost úplně stejně, jako svaly v jiných částech těla. Pokud je dlouhodobě utlačujete ve špatné pozici, nebo nejsou dostatečně silné, brzy se to na jejich kondici projeví.
Rozhodně neuděláte nic špatně, pokud vyzkoušíte:
- Pravidelné protahování
- Sed s opřením se o zeď (bez židle)
- Leh s koleny na hrudi, které obejmete rukama (můžete jemně kroužit koleny do stran)
- Plavání
- Jógu
Právě jóga je pro léčení bolesti zad velmi vhodná. Zvláště pak rotace v sedu, most, kočka nebo kobra jsou velmi oblíbené cviky, které opravdu pomůžou.
Teplo a chlad
Osvědčenou metodou, která pomáhá uvolňovat svaly a tišit bolest je aplikace teplého, nebo studeného obkladu.
Jestli jste po úraze, zvažte rychlé ošetření pomocí studeného obkladu. Jako náhradní varianta může posloužit i pytlík s ledem, nebo pytlík zmražené zeleniny (která se přizpůsobí tvaru vašeho těla). Určitě ale nepřikládejte led na záda jen tak. Aby nedošlo k poškození kůže, pokaždé studený obklad zabalte do utěrky či ručníku.
Když máte zatuhlé svaly za krkem, nebo cítíte pnutí v dolní části páteře, od bolesti vám pomohou speciální gely a náplasti, které uvolňují teplo. Je ale možné použít i polštářek naplněný suchými krupkami, který dáte hřát na několik minut do mikrovlnky a poté jej položíte na postižené místo.
Kupte si lepší vybavení
Za bolavá záda mohou i tak relativně triviální věci, jako je výběr správné pracovní židle, nebo postele. Na těchto místech trávíte podstatnou část dne. Není tedy žádný div, že mají přímý vliv na váš životní komfort.
Nejspíš je vám jasné, že investice do kvalitní postele/matrace a dobré polohovací židle nebude úplně nejlevnější záležitost. Na druhou stranu, jedná se o věci, na kterých nelze příliš šetřit. Jestli nevíte, čím se máte během nákupu řídit, vše si raději osobně vyzkoušejte. A pokud stále nemáte jasno, neváhejte se poradit přímo s prodejcem.
Při nákupu vybavení do ložnice se zamyslete, zda si nepořídíte i lepší polštář, který vám bude anatomicky sedět. Za bolavá záda (a především jejich horní část) může i příliš vysoký, nebo naopak příliš nízký a měkký polštář.
Zaměřte se na boty
Možná by vás to nenapadlo, ale za bolavá záda může i špatný výběr bot. Hlavně v dnešní době, kdy se jedná o rychlo obrátkové zboží pochybné kvality. Masově vyráběné boty jsou ke všemu často (ale ne vždycky) levnější než kvalitně provedená obuv.
Proto se začněte dlouhodobě orientovat na nákup dobře vyrobených bot, které mají anatomicky tvarovanou stélku. Pokud si takové boty nemůžete dovolit, investujte alespoň do nákupu ortopedických vložek. Pro ženy je taktéž nevhodné dlouhodobé nošení vysokých podpatků. Jestli to ale vaše profese vyžaduje (nebo se vám podpatky opravdu líbí), taktéž se poohlédněte po speciálních vnitřních stélkách, které jsou určené právě pro boty s vysokým podpatkem.
V případě, že už jste rodiči by pro vás měla být koupě kvalitních bot pro dítě naprostá samozřejmost.
Doktora navštivte v situaci, kdy máte podezření na onemocnění osteoporózou (ta se projevuje zvýšeným výskytem zlomenin i během normálních denních činností). Návštěvu lékaře neodkládejte ani při vyhřeznutí ploténky a dalších vážných úrazech zad (jako jsou například pády, náhlá silná bolest zad po zvednutí těžkého břemena atd.) Pravidelná prohlídka se hodí i pro osoby s vrozenou vadou páteře (skolióza…).
Máte vlastní tipy pro léčbu bolesti zad? Podělte se s námi v komentářích.